TOPlist

Angee: České ručičky zazářily, autonomní bezpečnostní systém jde na KickStarter

Angee-uvodka

Matný černý válec s jedním okem. Dokáže se točit kolem dokola a pokud vás nečeká, oko z vás nespustí. I tak by se velmi jednoduše dal popsat projekt Angee, který odstartoval svou sbírku na Kickstarteru. A k čemu že to je dobré? A proč se to jako točí?

Seznamte se s Angee – prvním skutečně autonomním bezpečnostním systémem

Zapamatujte si jedno jméno – Tomáš Turek. Kdo to je? Mladý český podnikatel, který při příležitosti představení smartphonu Obi Worldphone dostal pár rad od bývalého CEO Applu, Johna Sculleyho. Rady takto ostříleného podnikatele se cení a každý, kdo je dostane, je rád zužitkuje. A právě Tomáš Turek se svým týmem Day One táhne na branku a na Kickstarteru sbírá podporu pro své dítko. Tím je právě Angee. A až dítko dospěje a vyroste, chce ho Turek vzít do světa, zejména pak do Ameriky, kde bude hlídat spokojené domácnosti.

Angee je totiž ve své podstatě zabezpečovací systém, který navazuje na současné trendy chytrých zařízení. Vše je bezdrátové, bez nutnosti častého nabíjení (prý postačí nabít jednou do roka). Instalace je blesková, zabere sotva pár vteřin. Angee totiž můžete umístit kamkoli se vám bude hodit a o víc se nemusíte starat. Její tvar umožňuje otáčení se o 360°, aniž by její zastavení v libovolné poloze vypadalo nehezky. Téměř dokonalý válec jen otáčí svou zkosenou hlavou, které dominuje jediné oko a reproduktor na vrchu. Aby vše fungovalo správně, budete ještě muset nainstalovat „Security Tagy“, které mají v průměru necelé dva palce a které dostanete k zařízení. Pak už stačí jen nainstalovat aplikaci do svého smartphonu a vaše domácnost je chráněna.

Angee tagy

Angee je jedno, kde zrovna jste. Prostě vám řekne, co potřebujete vědět

Nezáleží na tom, jestli jste zrovna v práci a váš smartphone je připojen na Wi-Fi, nebo zda jste na nákupech a online díky datovému balíčku od operátora. Pokud by se ve vaší domácnosti cokoli dělo, Angee vám to oznámí. Díky tomu, že je tělo samotného zařízení připojeno k internetu, a spárované s aplikací ve vašem telefonu, může tak udělat kdykoli. Naopak pokud je vám podezřelé, že se doma nic neděje, můžete se sami na kameru připojit a sledovat, co se doma děje (nebo vlastně spíš neděje). Díky senzorům v Security Tagách i v Angee samotné se dozvíte všechny potřebné informace, počínaje teplotou v místnosti až po senzory pohybu, které vám napráší přítomnost někoho dalšího.

Angee otočná kamera

Angee má sice jen jedno oko, ale za to propracované. Její kamera je totiž vybavena infračervenými diodami, které umožňují noční vidění. Jak již bylo zmíněno, kamera je schopná se otočit kolem vlastní osy o 360°. Ať ji tedy umístíte kamkoli, vždy vám pokryje celou místnost. Její motorky jsou velice tiché, takže pokud by se vám do bytu vloupal nezvaný host, kamera ho může nenápadně sledovat. Díky senzorům pohybu a později možná i díky obličejové rekognici můžete sledovat každý jeho krok.

Angee specifikace

Jen zabezpečení?

Tým Tomáše Turka bere Angee v první řade jako bezpečnostní systém. V USA, kam zařízení zamíří v první řadě, se totiž domovní loupeže odehrávají každých 13 sekund. Angee by si tak mohla najít své uplatnění. Její tvůrci ale také přemýšlí, jak ji využít, pokud jste zrovna doma a žádné hlídání domácnosti není zapotřebí. Nechybí ji totiž žádný důležitý senzor, jako například akcelerometr nebo gyroskop. Využívá dokonce také systém pro rozpoznávání hlasu. Do budoucna by se tak Angee mohla stát i domácí osobní asistentkou. Mohla by vám v telefonu vytvářet poznámky, události v kalendáři, případně reagovat na notifikace. To vše bez nutnosti mít smartphone po ruce.

Angee rozborka

Co má Turek s Angee v plánu?

V první řadě dosáhnout na důležitou metu na Kickstarteru. Vzhledem k tomu, jak rychle se peníze sbírají, dosažení požadované částky by neměl být problém. Na Angee se pracuje již 18 měsíců a dosud si v Day One vývoj financovali vlastními prostředky. Jsou sice schopni vytvořit prototyp, na rozjetí výroby je však třeba mnohem většího obnosu. Proto zvolili Kickstarter. A zdá se, že to byl správný krok.

Angee The First Truly Autonomous Home Security System by Angee Inc — Kickstarter

Angee  The First Truly Autonomous Home Security System  by Angee Inc  — Kickstarter

Vývoj se bude odehrávat v Česku. Samotná výroba však bude probíhat v Číně. Údajně se to vyplatí zejména kvůli logistice, objemům a dnes i díky zkušenostem. Až se hotový výrobek bude moci uvést na trh (mělo by se tak stát na podzim 2016), přijde v první řadě na ten americký. Právě tam chce tým Day One proniknout a způsobit boom v zabezpečení menších domácností nebo podniků. Využití pak najde zejména u domácností, které své domy či byty nabízí ke krátkodobým pronájmům pomocí služeb, jako je třeba Airbnb.

Cena by měla startovat na 329$ za jednu stanici Angee a jeden Security Tag. S počtem tagů a případně i stanic Angee bude růst i cena. Je však rozpočítána, aby se větší množství vyplatilo.

angee ceny na kickstarteru

Již nyní pomalu tým Day One plánuje další produkty. Nechtějí zůstat jen u jediného, protože je baví propojovat hardware a software. Budeme tedy týmu držet palce a doufat, že se Česká kotlina ve světě zase jednou parádně předvede.

Zdroj: Kickstarter.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)