TOPlist

Převrat u mobilních OS? Indie s novým systémem odmítá nadvládu Androidu

Indie Android Google BharOS systém

Nastane revoluce na trhu s mobilními systémy? V následujících měsících či letech může operační systém Android přijít hned o stovky milionů uživatelů. A to na základě rozhodnutí indické vlády a tamních úřadů, která viní Google z vynucování přednostních instalací aplikací jako Chrome, YouTube čí základního Google vyhledávače do přístrojů různých značek, které chtějí využívat základní mobilní služby GMS. Indie americké firmě stanovila velmi přísné podmínky pro další podnikání a současně rozvíjí nový systém zvaný Bhar OS.

BharOS indický mobilní operační systém

Základem celé kauzy jsou obvinění, která jsou na adresu společností Google vznášena kvůli údajnému zneužívání postavení na trhu a vytváření nátlaku na výrobce Android zařízení. S jednou žalobou se přidal mimo jiné i český Seznam. Indie se podle oficiálních vyjádření snaží lépe chránit své občany a nevystavovat je ani zbytečnému sledování. Na tamním trhu, kde má Android podíl 97 %, musí Google přestat s podmiňováním zmíněných exkluzivních instalací do nových telefonů a tabletů. Více než třímiliardová země přitom připravuje i alternativní systém.

BharOS může fungovat i na současných Android zařízeních, přičemž nemá žádným způsobem sledovat uživatele, nebudou v něm předinstalovány žádné aplikace a jejich stahování mají nabízet jen certifikované obchody. Tím by se měla teoreticky řešit i ochrana proti šíření malware a dalších útoků. Nový systém má podle indických úřadů potenciál postupně vystrnadit z trhu Android, nicméně jeho autoři otevřeně mluví i o jeho dosavadních omezeních.

BharOS indický mobilní operační systém prezentace

Indický systém je odnoží současného Androidu a využívá jeho volně šiřitelný základní kód, takže nezávislost rozhodně rozhodně nebyla stoprocentní. Alespoň ne hned. Vývoj BharOS se ale může vydat cestou čínského HarmonyOS od Huawei, který se od Android základů postupně vzdaluje. Okamžitému a rychlému šíření indického systému stojí v cestě také fakt, že současně tamní telefony a tablety mají uzamčený tzv. bootloader, který umožňuje instalaci jiných systémů. Prý bude stačit, když výrobci tato vrátka otevřou, a BharOS může bojovat o přízeň s Androidem.

Jak velkou hrozbou bude BharOS pro Android?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)