Android slaví 3. narozeniny

Google Play slaví druhé narozeniny

Už je tomu tři roky, co Google 5. listopadu 2007 oznámil založení Open Handset Alliance a nový operační systém pro mobilní telefony založený na Linuxu – Android. Za tři roky se vyšvihl na nejpoužívanější mobilní systém v USA s více než 200 000 aktivací denně. Pojďme se tedy společně podívat, čím vším Android za ty tři léta prošel.

2005 – 2007

Všechno začalo už v červenci roku 2005, kdy Google odkoupil malou společnost Android Inc. a do týmu získal člověka s dnes nejznámějším jménem stojícím za zeleným robotem – Andyho Rubina. I přes to, že Android Inc. byla malá softwarová společnost pouze o několika lidech, téměř okamžitě se začaly objevovat sílící spekulace novinářů, že Google míří do oblasti mobilních telefonů.

450px-Android_mobile_phone_platform_early_device

První prototyp s běžícím Androidem

Google své mlčení prolomil až 5. listopadu 2007, kdy skutečně potvrdil vstup na trh mobilních telefonů. Ve stejný den byla založena Open Handset Alliance se 34 členy na podporu vzestupu nové platformy, mezi nimiž byli například Intel, T-Mobile, NVidia nebo HTC. O týden později byla vydána vůbec první verze SDK Androida pro vývojáře, aby se mohli s novou platformou začít seznamovat.

Podívejte se, jak vypadala vůbec první verze Androida:

Android Demo

Android Demo

2008

Vývoj šel stále kupředu a novináři začali spekulovat o GPhonu – telefonu z dílen Google. Jako houby po dešti se začaly objevovat nejrůznější obrázky telefonů a s každým novým také tvrzení, že právě tohle bude skutečně Ten telefon. Některé spekulace šly až tak daleko, jako že Google bude dávat svůj telefon zdarma a náklady pokryjí reklamy prezentované v zařízení.

gphone

Jeden z údajných "GPhonů"

Koncem srpna roku 2008 byl oficiálně představen Android Market, avšak uživatelům byl dostupný až o celé dva měsíce později – 22. října. V té době obsahoval asi 35 aplikací.

Mezitím však přišel svého času největší milník Androida – 23. září 2008 byl uveden nový mobilní telefon T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream. O měsíc později byl uveden v Británii a k nám dorazil až počátkem roku 2009. V USA bylo možné telefon pořídit za 399$ bez tarifu operátora, u nás byla cena stanovena na 10 149 Kč. “Gé jednička” přišla s podporou GPS funkcí, 3,1 MPx foťákem, hardwarovou klávesnicí, HVGA dotykovým displejem a Androidem 1.0. Telefon byl v prosinci také dostupný jako vývojářský telefon Android Dev Phone 1, oproti běžně prodávané G1 byl tento model po všech stránkách odblokovaný, včetně root práv.

746px-T-Mobile_G1_launch_event_2

T-Mobile G1

V říjnu se stala ještě jedna důležitá událost – Android byl uvolněn jako open-source a jeho kompletní kód tak byl dostupný všem.

2009

V únoru přišla první aktualizace Androida na verzi 1.1. Ta s sebou přinesla nespočet vylepšení a novinek, ale i přesto byl Android stále považován za marný pokus a byla mu předpovídána krátká budoucnost. V Marketu zelo 1669 aplikací.

cupcake

Android 1.5 - "Cupcake"

30. dubna vyšla další aktualizace systému – “Cupcake” (1.5), bylo podstatně vylepšeno uživatelské rozhraní a přidány nové funkce, jako např. nahrávání videa, Bluetooth A2DP, nahrávání videí na YouTube/Picasu nebo také přibyla funkce schránky (kopírovat/vložit). Tento update měl ukázat vývojářům, že Android není pouze hračka na volné chvíle, ale plnohodnotný systém, který by měl být brán vážně. Počet aplikací se mezitím zdvojnásobil – 3543.

V červenci se na trhu v USA objevil další Android telefon, opět od T-Mobile – T-Mobile MyTouch 3G. Krátce na to (září) vydal Google novou aktualizaci Androida, verzi 1.6 “Donut”. Aktualizace přinesla především vylepšení ve vyhledávání (hlasové, pomocí gest), novinky v galerii a lepší integraci aplikací v systému. Počet aplikací nijak výrazně neposkočil a stále se držel pod hranicí 4000 aplikací.

donut

Android 1.6 - "Donut"

Současně byl firmou HTC představen telefon HTC Hero, který Androida doslova katapultoval v žebříčku popularity. Díky tomu začala Android brát vážně i konkurence jako Apple nebo Microsoft. Svůj nový telefon poháněný Androidem představuje také Motorola – Motorola CliQ.

26. října vyšla zcela nová verze Androida a dosud největší aktualizace – verze Androida poskočila až na číslo 2.0 a cukrářským přívlastkem byl  “Eclair”. V Eclairu jsme mohli najít opět vylepšené uživatelské rozhraní, podporu vyšších rozlišení, vyšší rychlost díky hardwarové akceleraci, úpravy dotykové klávesnice, podporu Bluetooth 2.1, podporu Exchange a také živé tapety (Live wallpapers). Android Market čítá zhruba 14 000 aplikací. Ve stejnou dobu uvádí Samsung na trh svůj Moment.

eclair

Android 2.0 - "Eclair"

6. listopadu představuje Motorola nový model se zeleným robotem uvnitř – Droid, v Evropě znám jako Milestone. Telefon s 5MPx foťákem, 3,7″ dotykovou obrazovkou (480×854), hardwarovou QWERTY klávesnicí a kompletní hlasovou Google navigací zdarma, se stal velice úspěšným a oblíbeným. Prodejnost překonala v USA milion kusů už 74. den od uvedení. V listopadu dále představilo HTC Droid Eris, což byla variace na HTC Hero a Samsung představil nový model Behold II.

V prosinci bylo do světa vypuštěno SDK verze 2.0.1 a Android Market pokořil hranici 20 000 aplikací. Začínají se také objevovat (převážně rozmazané) fotografie údajného nového telefonu přímo od Google, jenž měl být “zabijákem iPhonu”. Koncem roku se už nemluvilo o ničem jiném.

droid

Motorola Droid/Milestone

2010

5. ledna Google skutečně představil nový telefon – Google Nexus One, kterým nasadil laťku poměrně vysoko všem ostatním výrobcům. Nexus One má 3,7″ kapacitní AMOLED displej (480×800), 5MPx foťák, kompletní hlasové ovládání a procesor schopný hladce přehrávat 720p videa. Telefon byl prodáván neblokovaný za 529$ přímo Googlem prostřednictvím nově zřízeného online obchodu, kde měly postupně přibývat další modely. Avšak obchod byl po 6 měsících odstaven. Nexus One, avizovaný zabiják iPhonu, příliš neuspěl a po půl roce byl stažen z prodeje. Za vinu se dává právě onen nový obchodní model, který Google nasadil, neboť první 4 měsíce byl Nexus oficiálně dostupný pouze pro USA, Británii, Hong-Kong a Singapur. Dnes je stále k dispozici jako vývojářský telefon za stejnou cenu 529$.

16. února byl taiwanskou firmou HTC představen HTC Desire, který je obecně považován za klon telefonu Nexus One, neb má stejné hardwarové parametry, liší se především v designu a větší RAM paměti.

Google-Nexus-One

Google Nexus One

V březnu ohlásila společnost Samsung nový telefon s 1 GHz procesorem, 8-16 GB vnitřní flash pamětí a 4″ dotykovým displejem s novou technologií Super AMOLED, pojmenovaný Samsung Galaxy S. Telefon má dále přední kamerku, dedikovaný grafický procesor a je to první telefon, který podporuje Bluetooth 3.0 a DivX HD. Pouhého půl roku po uvedení prodal Samsung celosvětově přes 5 miliónu kusů. Galaxy S také vyhrál cenu za Evropský smartphone roku, udělovanou asociací EISA.

V průběhu jara se na trhu objevily i další telefony, Motorola představila Devour (únor), Backflip a Cliq XT3 (březen) a v dubnu pak HTC nový Droid Incredible.

Další velká událost přišla v květnu, kdy Google představil další verzi Androida, tentokrát 2.2 “Froyo” a oznámil Google TV – televizní zařízení poháněné Androidem. Froyo je zatím nejzlomovější aktualizace, která přinesla mnoho nového – podporu Flash 10.1, Dalvik Turbo, díky kterému aplikace běží až 5x rychleji, funkce přenosného hotspotu (tethering), ukládání aplikací na paměťovou kartu, vylepšená podpora Exchange (včetně podpory Exchange 2010) a nespočet dalších vylepšení a novinek ve všech částech systému. Spolu s Froyem byl také představen nový telefon od HTC zaměřený především na multimédia – HTC EVO 4G, který momentálně funguje pouze na americké “4G” síti Sprint.

Krátce na to dostávají majitelé telefonů Nexus One OTA aktualizaci a jako první si tak můžou vychutnat novinky ve Froyu. Do ostatních zařízení proniká Froyo velmi pozvolna. V Marketu je něco okolo 97 000 aplikací. Čtvrtletní čísla prodeje Androida poprvé přesáhly prodeje iPhonu.

froyo

Android 2.2 - "Froyo"

O prázdninách jsme mohli zaregistrovat novou várku telefonů – HTC Aria, Motorola Droid X, Garminfone od výrobce navigací Garmin a také byl oznámen jeden z prvních tabletů s Androidem – Toshiba SmartPad, ve kterém má tikat nová NVidia Tegra 2 pod taktovkou Androida 2.2, má mít 10,1″ (1024×600) dotykový displej, všechny možné druhy konektivity včetně 3G a USB 2.0 a měl by vydržet až 7 hodin na jedno nabití. V červenci Google také představil nástroj pro jednoduchou tvorbu aplikací App Invertor, o kterém si můžete přečíst i u nás.

Koncem srpna také přistává první větší žaloba na triku Androida od společnosti Oracle, která koupila společnost Sun Microsystems a tím také práva na jazyk Java, který Android využívá pro běh aplikací. Oracle kromě finanční kompenzace od Google také požaduje, aby “všechny kopie děl souvisejicích s Javou byly zabaveny, zničeny nebo jinak odstraněny”.

V září oznamuje Samsung další tablet s Androidem – Samsung Galaxy Tab a HTC své zbrusu nové telefony Desire HD a Desire Z a T-Mobile uvádí nástupce legendární G1, nazvaný nijak jinak než G2 (telefon odvozený od Desire Z).  Mimojiné se Android vyšplhal na druhý nejprodávanější systém na světě, prvním zůstává Symbian, jehož podíl jde však rychle dolů, podobně jako podíly RIM.

donut-550×366

Android v zahradách Googleplexu

V řijnu jsme vás informovali, že Android překročil metu 100 000 aktivních aplikací v oficiálním Android Marketu. Zároveň se Android stává v USA nejpopulárnějším systémem a předběhl i Apple iOS.

Dnes najdeme ve světě přes stovku modelů s Androidem, začínají přibývat také tablety, netbooky a v prodeji jsou první Google TV. Android 1.5/1.6 se stále drží na zhruba 22% zařízení, dalších 76% už běží na Androidu 2.1/2.2 a nyní už celý svět netrpělivě očekává další aktualizaci Androida, verzi 2.3 “Gingerbread”, která by měla přinést opět vylepšené uživatelské rozhraní, obzvláště pak po vzhledové stránce, podporu videorozhovorů v GTalk a podporu SIP protokolu v Google Voice.

Androidu se po třech letech předpovídá už jen lepší a lepší budoucnost. Poškodit by ho sice mohly různé patentové žaloby, ale s firmou jako je Google v zádech, se zřejmě nemusíme obávat, že by Google nechal svého zeleného robota padnout, obzvlášť teď, když každým dnem nabírá náskok před konkurencí.

A tak společně s celou naší redakcí pozvedněte sklenice a připijme si na další dlouhá, úspěšná a především plodná léta Androidu.

Martin Klapetek
O Autorovi - Martin Klapetek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)