Android slaví narozeniny! Jak vypadal nejrozšířenější OS před osmi lety?

Android-6.0-Marshmallow-TOP-2

Už je to celých 8 let, kdy Google představil světu Android OS – platformu pro mobilní zařízení číslo jedna. Během pár let se vypracoval na nejpoužívanější systém a na špičce se drží stále. A rozhodně se nechystá být sesazen. Ačkoli to není ještě tak dlouhá doba, kdy první telefony frčely na začínajících verzích, se stále novými aktualizacemi a trendy se zapomíná lehce. Připomeňte si na screenshotech, jak jedny z prvních verzí Androidu vypadaly.

Všechno nejlepší, Androide!

Android s označením 1.0 byl veřejnosti představen 23. září roku 2008, jeho beta však spatřila světlo světa o rok dříve, konkrétně 5. listopadu 2007. Náš Android tedy slaví osmé narozeniny a my jsme na něj mimořádně pyšní! Ušel opravdu dlouhou cestu, která nebyla vždy dlážděna zlatem. Nebo ještě lépe, dezerty. První verze obsahovala několik čistě Google aplikací, jako již přežitý Talk, který dal vzniknout současným Hangoutům nebo třeba kalendář. android

Zavzpomínejme si na screenshotech

Google se od počátku soustředil na provázanost s jeho službami, což umožnilo mnohem snazší používání a téměř futuristický zážitek. Obchody s aplikacemi měl sice i Symbian, Android Market byl však lepší a propracovanou verzí, kterou uživatelé rychle přijali za svou. Od té doby šel Android strmě vzhůru a téměř na celé jeho cestě ho provázely názvy rozličných dezertů a sladkostí. Pojďme si na oslavu narozenin nostalgicky připomenout jeho začátky skrze screenshoty.

Android 1.0

První veřejnosti dostupná verze nového operačního systému byla představena v druhé polovině roku 2008. Cílem Googlu bylo inovovat a přetvořit mobilní standardy a jako vždy – nabídnout uživatelům víc. Prvním telefonem s Androidem vůbec byl HTC Dream (G1).

android 1.0Android 1.5 Cupcake

Od updatu s pořadovým číslem 1.5 byl Android provázen různými dezerty, jejichž éru započal Cupcake. V této verzi, která mnoho vylepšení nepřinesla, se také objevily slavné widgety, jež se v následujících letech těšily velké popularitě. Krátce na to vyšla aktualizace na 1.6 Donut, která přinesla převod textu na řeč.

Android 2.0/2.1 Eclair

Eclair byl updatem naopak velmi významným. Byl světu představen skrze smartphone Motorola Droid, jenž se na svou dobu mohl pyšnit skvělým rozlišením a novinkami systému, jako jsou živé tapety, HTML 5 a spolu s menším redesignem i větší integraci Google služeb. V této době se také na Android obrátila největší pozornost a Motorola Droid byl naprostým hitem. Přesto měl Google stále na čem pracovat – Eclair měl problémy s plynulostí a nebyl zrovna nejspolehlivější.

android eclair 2

Android 2.2 Froyo

S touto verzí systému začal Android skutečně získávat na popularitě a spolu s plnícím se tržištěm aplikací a nově vydaným Adobe Flash, který umožňoval prohlížení webu v důstojné podobě i bez HTML 5, se začal ocitat v podvědomí mnoha lidí, nejen bláznivých nadšenců.

android froyo

Android 2.3 Gingerbread

Asi nejznámější ze starších verzí je Gingerbread. Předěláno, upraveno a vylepšeno bylo téměř vše, na co se v minulých verzích zapomínalo, a výsledkem už byla relativně plynulejší jízda. Taky je to systém, na kterém většina současných Androiďáků spolu s Froyo pravděpodobně začínala.

android gingerbread

Android 3.0 Honeycomb

Honeycomb byl první verzí Androidu, která byla obstojně použitelná na tabletech. Ačkoli si uživatelé stěžovali na uspěchanost updatu a nevychytané mouchy, Honeycomb přinesl do tabletů například softwarová tlačítka a další inovace.

tablet honeycomb android

Po Honeycomb už víceméně přicházejí verze systému, kterými jsme si prošli všichni. Následovali verze JellyBean, KitKat, ještě stále aktuální Lollipop a po něm letos představený Marshmallow, který vypadá takto:

android 6

Přejeme Androidu všechno nejlepší a doufáme, že se nadále bude vyvíjet tím správným směrem a poskytovat uživatelům ještě větší komfort a mobilní zážitek spolu se spoustou nových funkcí.

Zdroj: Talkandroid.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)