Menu

Android Marshmallow versus Nougat: která verze nabízí vyšší výkon?

Srovnávání dvou konkurenčních telefonů či měření rozdílů mezi loňským a letošním modelem je poměrně časté. Málokdy však narazíte na testy, porovnávající starší a novou verzi operačního systému na tomtéž zařízení. Rozdíly přitom mohou být poměrně značné, jak ostatně ukázal test provedený redaktory portálu XDA Developers. Jak tedy dopadl srovnávací test Marshmallow versus Nougat, provedený na telefonech Nexus 6P?

Android Marshmallow versus Nougat

Android Marshmallow versus Nougat

Nutno konstatovat, že rozdíly ve výkonnosti mezi oběma verzemi jsou často velmi citelné. Pokud chcete vidět, jak to celé probíhalo, podívejte se na následující dvě a půl minuty dlouhé video.

Kdo je vítězem klání Marshmallow versus Nougat?

Patrně jste si všimli, že zařízení na pravé straně je viditelně pomalejší. Jde přitom o Nexus 6P s posledním Androidem 7.0 Nougat. Pokud jste kvůli rychlým střihům nestíhali porovnávat výsledky, nabízíme je v podobě tabulky.

Test/Verze systémuAndroid 6.0 MarshmallowAndroid 7.0 Nougat
AnTuTu7396065162
Geekbench 4 (single core)1218687
Geekbench 4 (multi core)22811908
BaseMarkOS II1410498
PCMARK42874244
3DMARK12331128

Jak můžete vidět, ani v jednom testu nedosáhl Nougat lepšího skóre než Marshmallow. Konečný verdikt tedy může znít, že Android 6.0 je na stejném zařízení rychlejší a výkonnější než Android 7.0. Samozřejmě je otázkou, nakolik syntetické testy odpovídají reálnému použití.

Možným argumentem proti výsledkům testu, jež rozhodně nedopadly pro Nougat dobře, může být zatím neúplná optimalizace benchmarku pro poslední verzi systému. Zde je ale nutné podotknout, že první vývojářský náhled Androidu N, určený právě k testování a ladění aplikací pro novou verzi, byl vydán počátkem března. Autoři tedy měli přinejmenším půl roku na to, aby benchmarky vyladili i pro aktuální verzi.

Praktické zkušenosti uživatelů, kteří měli možnost používat na jednom zařízení obě verze Androidu, však většinou vyznívají opačně – Android 7.0 je poměrně často chválen za svižnější odezvu, větší plynulost, solidní výkon a lepší výdrž baterie. Jestliže jste na svém telefonu zkusili obě verze, budeme rádi, když se v diskuzi pod článkem podělíte o nabyté zkušenosti.

Zdroje: androidcommunity.com, youtube.com.

 

Komentáře

Radek_radek

radek radek 0

8.9.2016 19:54

Mě příjde hlavně rychlejší přepínání mezi aplikacemi. Jinak žádný extra rozdíl nesleduji. Asi nejvíc mi vadí šíleně ťitěrné notifikace s miniaturní ikonkou aplikace, to chápu jako krok zpět! Ale to nemá nic společného s rychlostí že 😃

V6ak

v6ak 27

8.9.2016 21:43

Pokud jde i rychlost Javového kódu, bude měření celkem sranda. S Nougatem dám přes noc nabít mobil, na pozadí se provedou optimalizace a ráno to bude rychlejší. Řekněte mi, jak na toto chcete dělat vypovídající benchmark.

dejmon29

10.9.2016 8:56

Tak to je tedy pěkná kravina, až napíšou test pro Nougat, tak bude rychlejší než Marshmallow nebo něco jiného. ÁÁÁch jo, lidi lidi …

Milan Stanek

28.10.2017 21:24

Vlastním Samsung Galaxy J7 2016. Nejdřív pracoval v Marshmallow, teď Nougat. Nougat jednoznačně svižnější, baterie vydrží déle. Za mně vítěz jednoznačně Nougat!!

RSS (komentáře k článku)