TOPlist

Nový malware se vydává za Netflix či YouTube a krade údaje

malware android dogerat

Systém Android a jeho uživatele napadá nový malware. Výzkumníci z firmy CloudSEK upozorňují na nástroj DogeRAT, který se vydává za velmi populární aplikace jako Netflix či YouTube. Po instalaci se pod falešnou značkou snaží v telefonu ukrást uživatelská data či rovnou zadávat platební příkazy. Autoři tohoto hackerského nástroje dokonce prodávají i prémiovou verzi, která nekalou činnost doplňuje například o keylogger (zaznamenávání hesel či gest na displeji) nebo odesílání snímků obrazovky. Stačí, aby tyto funkce nepozorný uživatel potvrdil.

DogeRAT se, podobně jako spousta jiných podobných nástrojů, nešíří z oficiálního obchodu Google Play, ale z alternativních zdrojů. Důvěřivě či nedopatřením je možné jej pod falešnou identitou stáhnout v instalačním formátu APK například z GitHubu, ale hlavně k němu vedou odkazy v chatovacích aplikacích v čele s Telegramem. Počet zasažených uživatelů či zařízení není v tuto chvíli jasný, ale jako zdánlivý YouTube či Netflix může mít tento podvod slušný úspěch. Nadále platí obecná rada: Neinstalujte aplikace nepocházející z Google Play či jiného ověřeného zdroje.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Kterým zdrojům aplikací důvěřujete?

Zdroj: aheadlines

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)