Android Go: Google vydal systém pro nejlevnější smartphony

android go oreo edition

Na konferenci Google I/O 2017, která probíhala na jaře, se oznámila speciální verze systému Android Go. Oproti klasickému Androidu se liší v tom, že je určen pro ty nejlevnější telefony. Google nyní oznámil, že Android Go je k dispozici výrobcům a vývojářům, funguje navíc na poslední verzi Androidu 8.1.

Zařízení s Android Go přijdou příští rok

Je dost možné, že prvních zařízení s touto verzí systému bychom se mohli dočkat již v lednu, kdy probíhá veletrh CES. Mnohem pravděpodobnější je však až veletrh MWC, který se koná v Barceloně. Android Go je vytvořen tak, aby fungoval na telefonech, které mají paměť RAM 512 MB nebo 1 GB. Jen pro srovnání, Google Pixel 2 má RAM o velikosti 4 GB, na trhu jsou však také telefony s 8 GB RAM.

Pro Google to tak nebylo vůbec nic jednoduchého. Předělat se musely také samotné aplikace. Můžeme tak vidět například Google Go, Gmail Go, YouTube Go anebo Google Mapy Go. Existují ale také úplně nové aplikace, jako třeba Files Go, o kterém už jsme nedávno informovali. Tyto aplikace mají většinou speciální funkce pro stahování věci přes Wi-Fi, také mají mnohem menší velikost. Díky tomu se ušetřila až polovina normálního místa, co je potřeba pro systém a základní aplikace.

android go

Android Go také přináší lepší optimalizaci aplikací pro telefony, které nemají tak výkonný hardware. V neposlední řadě se také dostalo na úpravu toho, jak se má nakládat s mobilními daty. A to z toho důvodu, že je určen pro rozvojové země, kde se mobilní internet teprve začíná rozvíjet. Pomáhá tomu také aplikace Datally, která byla před několika dny oficiálně spuštěna po celém světě.

Android Go je v podstatě pokračovatelem projektu Android One. Ten se tento rok předělal a nabízí dražší telefony s čistým Androidem. Za telefony stojí samotný výrobce jako třeba Xiaomi, HTC či Lenovo a je tvořen přímou spoluprací s Googlem. Android Go je verze Androidu, která je k dispozici v rámci AOSP pro kteréhokoliv výrobce.

Většina výhod je ale spojena s aplikacemi Googlu, takže není zcela jasné, jestli Android Go bude mít dopad například na čínské výrobce, kteří by tak mohli chrlit jeden ultra levný telefon za druhým.

Myslíte si, že bude mít Google s Android Go úspěch?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

family link google

Co je Google Family Link a jak ho nastavit?

Články Jakub Kárník Jakub Kárník
3 min. uložit na později

Komentáře (0)