Android dražší než Apple – může si to dovolit? [zamyšlení]

Android-Apple-battle

S příchodem letošních vlajkových lodí se stala zajímavá věc. Až doteď platilo, že zařízení s Androidem byla v drtivé většině levnější než konkurenční iPhone se systémem iOS. To ale už neplatí. Startovací cena Samsung Galaxy S5 a Sony Xperia Z2 bude vyšší než zaváděcí cena iPhone 5S.

galaxy-s-4-vs-iphone-5

Kdo zapláče?

Buďme k sobě upřímní, koho alespoň chvíli nelákalo vyzkoušet si iPhone? Jenom kdyby nebyl tak zbytečně drahý. “Zbytečně drahý” můžeme téměř označit jako charakteristický znak spojující produkty Applu. Apple je vysoce prémiová značka, což nijak neskrývá a podle toho je nastavený její ceník a marketing. iPhone je naprosto poziční statek, kterým se kupuje společenský status, ať si to uvědomujeme nebo ne. Jablečnému výrobci se podařilo přesvědčit všechny své zákazníky, že jejich  produkty mají skvělou užitnou hodnotu a vyplatí se jejich pořízení. Přesně z těchto důvodů stál vždycky ještě o pár tisíc víc než přístroje s Androidem. Nemusíme vzpomínat na případy, kdy Číňané fanaticky toužící po nejnovějším modelu iPhone prodali svoji ledvinu nebo matku do otroctví.

android vs apple

Android asi u nikoho podobné tenze nevyvolá. No jo, jenomže on je teď dražší. Může si to vůbec dovolit? Za několik let své existence si systém s robotem ve znaku již zvládl získat hodně skalních příznivců, kteří na něj nedají dopustit. Na druhou stranu, stejně jako jsou ve volbách nerozhodnutí voliči, jsou na trhu s telefony nerozhodnutí zákazníci, kteří zcela racionálně zváží pro a proti a podle toho se rozhodnou. Hodně lidí kupuje Apple, protože je to Apple a o ostatní produkty nemají zájem. Více čistě racionálních zákazníků má na své straně určitě Android. Právě to by však mohl být problém. Proč by racionálně uvažující zákazník měl platit více za neprémiovou značku než za tu prémiovou? To je aktuálně otázka na Sony a Samsung, ale ať mi nikdo netvrdí, že Samsung je “lovemark” jako Apple. Korejský výrobce si je po letech zřejmě natolik jistý v kramflecích, že se Apple rozhodl vyzvat i cenově – uvidíme, zda mu to vyjde.

Nejsou pouze vlajkové lodě

Samozřejmě bitva se neodehrává pouze mezi vlajkovými loděmi. Na poli nižších tříd zcela dominují přístroje s Androidem, zkrátka proto, že konkurence (vyjma Windows Phone) nic nenabízí. Podle zajímavé infografiky se díra mezi cenou průměrného Androidu a iPhonu neustále zvětšuje.

iphone-android-price-gap

zdroj grafu

O jakých číslech se bavíme?

O jakých cenách se vlastně bavíme? iPhone 5S se na podzim začal prodávat za cenu 17 390 Kč, což již loni trumfla Sony Xperia Z1 s cenovkou 17 990 Kč. Samsung letos ještě přitvrdil. Novinka Galaxy S5 se začne prodávat za 18 499 Kč. U Sony Xperia Z2 zatím nemáme úplně jasno, předpokládá se však cena okolo 18 000 až 18 500 Kč. Ano nikde není řečeno, že iPhone 6 opět nepřevezme cenovou štafetu, aktuálně ale není ani představen.

Můj tip na závěr. Cena Samsungu i Sony půjde celkem svižně dolů, zatímco iPhone zlevní velmi pomalu. To se již mnohokrát potvrdilo. Prémiové značky totiž zkrátka nezlevňují – ber nebo nech být a to Samsung zatím není.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (57)