Menu

Android dražší než Apple – může si to dovolit? [zamyšlení]

S příchodem letošních vlajkových lodí se stala zajímavá věc. Až doteď platilo, že zařízení s Androidem byla v drtivé většině levnější než konkurenční iPhone se systémem iOS. To ale už neplatí. Startovací cena Samsung Galaxy S5 a Sony Xperia Z2 bude vyšší než zaváděcí cena iPhone 5S.

galaxy-s-4-vs-iphone-5

Kdo zapláče?

Buďme k sobě upřímní, koho alespoň chvíli nelákalo vyzkoušet si iPhone? Jenom kdyby nebyl tak zbytečně drahý. “Zbytečně drahý” můžeme téměř označit jako charakteristický znak spojující produkty Applu. Apple je vysoce prémiová značka, což nijak neskrývá a podle toho je nastavený její ceník a marketing. iPhone je naprosto poziční statek, kterým se kupuje společenský status, ať si to uvědomujeme nebo ne. Jablečnému výrobci se podařilo přesvědčit všechny své zákazníky, že jejich  produkty mají skvělou užitnou hodnotu a vyplatí se jejich pořízení. Přesně z těchto důvodů stál vždycky ještě o pár tisíc víc než přístroje s Androidem. Nemusíme vzpomínat na případy, kdy Číňané fanaticky toužící po nejnovějším modelu iPhone prodali svoji ledvinu nebo matku do otroctví.

android vs apple

Android asi u nikoho podobné tenze nevyvolá. No jo, jenomže on je teď dražší. Může si to vůbec dovolit? Za několik let své existence si systém s robotem ve znaku již zvládl získat hodně skalních příznivců, kteří na něj nedají dopustit. Na druhou stranu, stejně jako jsou ve volbách nerozhodnutí voliči, jsou na trhu s telefony nerozhodnutí zákazníci, kteří zcela racionálně zváží pro a proti a podle toho se rozhodnou. Hodně lidí kupuje Apple, protože je to Apple a o ostatní produkty nemají zájem. Více čistě racionálních zákazníků má na své straně určitě Android. Právě to by však mohl být problém. Proč by racionálně uvažující zákazník měl platit více za neprémiovou značku než za tu prémiovou? To je aktuálně otázka na Sony a Samsung, ale ať mi nikdo netvrdí, že Samsung je “lovemark” jako Apple. Korejský výrobce si je po letech zřejmě natolik jistý v kramflecích, že se Apple rozhodl vyzvat i cenově – uvidíme, zda mu to vyjde.

Nejsou pouze vlajkové lodě

Samozřejmě bitva se neodehrává pouze mezi vlajkovými loděmi. Na poli nižších tříd zcela dominují přístroje s Androidem, zkrátka proto, že konkurence (vyjma Windows Phone) nic nenabízí. Podle zajímavé infografiky se díra mezi cenou průměrného Androidu a iPhonu neustále zvětšuje.

iphone-android-price-gap

zdroj grafu

O jakých číslech se bavíme?

O jakých cenách se vlastně bavíme? iPhone 5S se na podzim začal prodávat za cenu 17 390 Kč, což již loni trumfla Sony Xperia Z1 s cenovkou 17 990 Kč. Samsung letos ještě přitvrdil. Novinka Galaxy S5 se začne prodávat za 18 499 Kč. U Sony Xperia Z2 zatím nemáme úplně jasno, předpokládá se však cena okolo 18 000 až 18 500 Kč. Ano nikde není řečeno, že iPhone 6 opět nepřevezme cenovou štafetu, aktuálně ale není ani představen.

Graf ceny produktu Samsung G900 GALAXY S5 poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Apple iPhone 5S 16GB poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu SONY XPERIA Z2 poskytuje server Heureka.cz

Můj tip na závěr. Cena Samsungu i Sony půjde celkem svižně dolů, zatímco iPhone zlevní velmi pomalu. To se již mnohokrát potvrdilo. Prémiové značky totiž zkrátka nezlevňují – ber nebo nech být a to Samsung zatím není.

 

Komentáře

uni

uni

24.3.2014 10:29

martin: Nevím který segment máš na mysli, mě napadá jen příplatková výbava u iPadu/iPhone, za Cellular a kapacitu. Cena za samotné zařízení je jinak plně v souladu s konkurencí.
Naopak jsou segmenty, kde konkurence má očividně potíže cenu napodobit (např. Mac Air-ultrabook, ale i MacBooky) nebo kde je to prakticky na ceně komponent (v koncových cenách), např. Mac Pro-work station.
Jako jasně, třeba jejich router, cena vysoká, ale např. Asus je v podobné ceně, přičemž Apple nemá veřejně přístupná data uživatelů za routerem jako u Asusu…

Mathieu

Mathieu

24.3.2014 13:12

ja to vidím tak že si obědnám THL t100S ktery ma 8mijadro od mediateku 2 giga RAM a 32gb rom FHD IPS OGS 5 palcu display 13Mpx foťak od sony s cenou 309 USD což je za mě cena která je priměřená za telefon ktery nejpozdej za 2 roky stejne vyměním. Kolega ma v praci Iphona 5 je s tim spokojeny parkrat sem to mel v ruce a mel sem chut to hodit z okna je to tak blbuvzdorny že na tom človek nic nemuže,

FinalDestination

24.3.2014 13:13

Už první odstavec si tak nějak.. odporuje. :-O

uni

uni

24.3.2014 13:27

Mathieu: jj, není nad otevřenost Androidu, třeba jako že si nemáš jak přejmenovat příponu u souboru, thx Google, fakt pecka ta 4.4ka…. Vivat “otevřenost”:/

expertwars

25.3.2014 21:28

K čemu Android ?? Ano vlastnil jsem Android, na začátku jsem měl pocit že opravdu super stroj můžu měnit cokoliv co se mi nelíbí přizpůsobit, tak jak člověk to chce, ale po 2 měsících se to začne špatně chovat způsobuje pády, nutnost používat task killer atd., u Iphone najdete snad restart 1 za 3 měsíce možná vůbec když budete pracovat normálně. Apple má svůj dobrý ekosystém, aktualizace vycházejí na skoro všech zařízeních v daný den a nemusíte čekat jak vlajkovou lod od samsungu která vám nabídne aktualizaci až po 6 měsících to už potom vyjde zase nová. Stejně tak k čemu 4 jádra 2,5 GHz ??? Cpát více neznamená lépe, ještě k tomu žere baterii. 5 palcový displej ? Pojem mobil se asi ztrácí. 12 MPx fotoaparát ? čím větší megapixle tím musí být větší objektiv jinak fotí stejně špatně. Ještě pro připomenutí proč slavné hvězdy mají Iphone ? Protože ví co je pro nich dobrý a né že je to “nóbl” kdy chteli drahý kus mobilu, prodává se přece Verta za 120 000 Kč :D

superfly

superfly

26.3.2014 10:48

to expertwars: 5 palcový displej ? ten bude mít i příští iPhone (no možná 4,9)…A pojem mobil se asi ztrácí proč? Protože už to neni přístroj jen o telefonování, ale pro většinu lidí hlavně o brouzdání na netu a dalších činnostech, kdy je prostě větší displej pohodlnější…taky jsem to nedávno pochopil po přechodu z 3,5 palce na 5 FHD…

Mira Hrach

Mira Hrach

10.5.2014 11:01

Fascinující na androidu je, že dnes již za cenu 3000 korun získáte do ruky zbraň s kterou můžete zastřelit kterýhokoliv Iphoňáka, nemjí v ruce nic lepšího, střílí jim to uplně stejně jako vám, akorát to maji z lesklého kovu. Záleží jestli máte dost nábojů, to znamená neomezený tarif, o to tady jde.

RSS (komentáře k článku)