Málo místa v mobilu? Nově nebude nutné mazat aplikace

Android aplikace Google Play automatická archivace auto-archive úspora místa

To, o čem se již v několika variacích několikrát mluvilo a psalo, je konečně tady. Společnost Google, která vyvíjí systém Android, našla a oficiálně zavádí postup, jak ušetřit místo v paměti telefonu, aniž by se musely doposud běžným způsobem mazat aplikace nebo odstraňovat fotky, videa či jiné dokumenty. Novým pomocníkem bude tzv. auto-archive neboli automatická archivace, která bude cílit na méně používané aplikace. Těm zůstane v systému ikonka i balík vytvořených dat, ale jinak budou prakticky odinstalované.

“Automatická archivace je nová funkce, která uživatelům umožňuje uvolnit místo v zařízení, aniž by museli aplikaci zcela odinstalovat. Jakmile se uživatel rozhodne pro tuto funkci, budou zřídka používané aplikace ze zařízení částečně odstraněny, aby se ušetřilo místo, zatímco ikona aplikace a osobní data uživatele zůstanou zachována. Když bude chtít uživatel aplikaci znovu začít používat, může ji jednoduchým klepnutím znovu stáhnout a pokračovat tam, kde skončil (pokud je aplikace stále dostupná v Google Play),” popisuje Google na blogu pro vývojáře.

Android aplikace Google Play automatická archivace auto-archive úspora místa nabídka

Právě autoři aplikací budou ti první, kdo se nyní musí rozhodnout, zda jejich dílo bude tuto novou funkci dobrovolně podporovat. Je logicky v jejich zájmu, aby se náhodou uživatel nerozhodl právě pro jejich aplikaci, když bude hledat, co by odinstaloval či odstranil. Pokud vývojář tuto automatickou archivaci povolí, u aplikace v Google Play bude pro koncového uživatele k dispozici přepínač pro její zapnutí či vypnutí. Nepůjde tedy o povinnou věc.

Android aplikace Google Play automatická archivace auto-archive úspora místa ikony

“Jakmile se tak uživatel rozhodne, automatická archivace mu pomůže automaticky uvolnit až téměř 60 % úložného prostoru zabraného danou aplikací, aniž by došlo k jejímu odstranění nebo smazání uživatelských dat ze zařízení,” vyčísluje Google, jakou část úložiště může tato funkce uvolnit. Jak je vidět v jednom z přiložených obrázků, takto dočasně archivovaná aplikace bude mít v ikoně symbol pro stažení. Je příhodné, že současně s touto novinkou Google plánuje i úplně zakázat pochybné “čističe” systému.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Kolikrát už jste museli obětovat aplikaci kvůli paměti?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)