Mají být součástí Androidu aplikace? (víkendová hlasovačka)

aplikace_google_ico

Nejen výrobci zaplevelují své telefony nejrůznějšími aplikacemi, z nichž zpravidla jen některé lze označit jako užitečné, zatímco zbytek zůstává ležet ladem a zabírá místo v úložišti. Také Google postupně přidává do balíčku aplikací “Google Apps” další a další programy. Kdo začínal na starší verzi Androidu, ten si jistě vzpomene na to, že jeho součástí nebyla například aplikace Google+, Disk Google, Google Fit a mnohé další. Jak tuto tendenci vnímají naši čtenáři? To jsme se rozhodli zjistit v rámci Víkendové hlasovačky pro tento týden.

Dva pohledy na předinstalované aplikace

Na integraci aplikací do systému existují dva pohledy. Jinak se jistě dívá uživatel, který programy od Googlu aktivně využívá – ten zpravidla ocení, že po prvním zapnutí nemusí nic stahovat a instalovat, ale může prakticky okamžitě začít pracovat.

Zcela opačný však bude názor uživatele, který pro své potřeby řešení od Googlu nechce či nepotřebuje. Pro takového bude místo obsazené třeba Gmailem, Kalendářem Google, Mapami Google, Google+ a dalšími balíčky v podstatě ztracené.

I v posledních Nexusech najdete předinstalované aplikace I v posledních Nexusech najdete předinstalované aplikace

Lišit se také mohou názory z globálního pohledu. Položme si otázku: je dobře, nebo špatně, že je systém Android ve své výchozí podobě natolik propojený s Googlem? Opět můžeme konstatovat, že z pohledu uživatele, který naplno využívá služby poskytované tímto vyhledávacím gigantem to dobře je. Ze strany konkurentů však často zaznívá kritika, že Google tímto omezuje jejich možnost bojovat o své místo na slunci. Přeci jen: pokud si laický uživatel zvykne například na prohlížeč Chrome, bude o něco těžší ho později přesvědčit k přechodu na alternativu. Stejně tak, když začátečníkovi nastavíte jako úvodní stránku například Seznam.cz, bude cokoli jiného považovat za narušení obvyklého stavu.

Zlomit zažité návyky uživatelů však není úplně nemožné – například ještě v roce 2008 dominoval na počítačích v segmentu webových prohlížečů Internet Explorer, který byl instalován jako nedílná součást operačního systému Windows. Přesto později došlo k poměrně zásadnímu zvratu a dnes v prohlížečích celkem jednoznačně vede Google Chrome. Existuje nemálo uživatelů, kteří Explorer použijí jen jednou – aby si stáhli Chrome či jiný browser.

Vraťme se ale k Androidu. Když poprvé zapnete nejnovější Nexusy s Androidem 6.0, naleznete v nich více než třicet předinstalovaných aplikací. V případě jiných značek pak může být počet programů ještě vyšší, neboť výrobci přidávají své vlastní, případně další alternativy k již integrovaným programům. Není proto výjimkou, že ze 16GB interní paměti ukousne systém s aplikacemi klidně i více než čtvrtinu.

Výrobci instalují do systému své vlastní alternativy (Zdroj: ArsTechnica) Výrobci instalují do systému své vlastní alternativy (Zdroj: ArsTechnica)

Do hry s aplikacemi vstupují mocnosti

Podíváme-li se na jednání Googlu liberálním pohledem, budeme konstatovat, že jeho počínání je celkově vzato správné. Lze tak soudit z neustále rostoucího počtu uživatelů, zařízení a tím i podílu na trhu. Pochopitelně svou roli hraje i cenová dostupnost mnohých zařízení s Androidem, nicméně kdyby to Google dělal až tak špatně, jak se někteří snaží tvrdit, na uživatelské základně by se to dříve či později odrazilo. Trh tedy zatím rozhodl o tom, že předinstalované aplikace nejsou z pohledu zákazníků zásadnější překážkou. Těch, kteří kvůli nim brblají v diskuzích, je relativně málo, stejně jako je minimum těch, kteří z tohoto důvodu telefon rootnou a nepotřebné programy odstraní.

Protože je ale volný trh z větší části jen filozofickou fikcí, zasahují do dění různé nadřízené organizace. Tak například Evropská komise nařídila, že Microsoft musí od roku 2010 po startu systému zobrazit uživateli nabídku s alternativními prohlížeči (tzv. “Ballot screen“). Záměr omezit výhodu, spočívající v předinstalaci Internet Exploreru do systému, se však minul účinkem – většina uživatelů tuto nabídku zavřela bez další akce.

Evropská komise si vynutila výběr prohlížečů, v Rusku chtějí omezit aplikace od Googlu Evropská komise si vynutila výběr prohlížečů, v Rusku chtějí omezit aplikace od Googlu

Podobně dopadl nedávný soud v Rusku, kde zdejší vyhledávač Yandex podal stížnost, jejíž pointou je údajné získávání konkurenční výhody integrací služeb a aplikací Google. Federální antimonopolní úřad (FAS) následně skutečně rozhodl, že firma porušuje zákon „o ochraně hospodářské soutěže“ a Android by neměl být svázaný s balíkem služeb Google. Google se odvolal k soudu, ten však stanovisko úřadu potvrdil (více viz článek Google v Rusku prohrál antimonopolní spor, bude muset odstranit své aplikace z Androidu?). Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Google bude muset nabídnout uživatelům možnost deaktivace předinstalovaných aplikací.

Android může být bez aplikací Google, ale chtěl by ho někdo?

Operační systém Android je “open source,” což v praxi znamená, že si jeho zdrojové kódy může stáhnout kdokoli, upravit je dle svých představ (například zakomponovat své vlastní aplikace), zkompilovat a vydat jako vlastní systém. Co je zásadní: součástí AOSP (“Android Open Source Project”) nejsou aplikace Google. Pokud byste je jako výrobce chtěli implementovat, musíte splnit podmínky a získat licenci, která však není zadarmo. Někteří výrobci již zkusili jít touto cestou, kdy systém vybavili vlastní sadou aplikací bez jakékoli vazby na Google, nicméně nejčastější otázka jejich zákazníků v diskuzích o Androidu zněla: “Jak do telefonu XY dostanu Obchod Play?”

Právě Obchod Play s mnoha tisíci užitečných aplikací, snadnou instalací a pohodlnou automatickou aktualizací se stal jednou z velkých výhod Androidu, bez které si řada uživatelů neumí představit život. Jde to sice i bez Obchodu Play, jak jsme ostatně probrali v pátém pokračování článku 5 mýtů o chytrých telefonech, kterým možná ještě věříte, nicméně není to tak jednoduché a uživatelsky přívětivé řešení.

Čistě teoreticky tedy ruský vyhledávač Yandex mohl místi stížností zkusit vytvořit vlastní verzi Androidu se svými aplikacemi, nicméně je otázkou, zda by měl někdo z výrobců a zákazníků o takový derivát zájem.

Mají tedy být součástí Androidu aplikace?

Na otázku, zda mají být součástí systému nějaké aplikace, v podstatě existují tři názorové trendy, které předkládáme v rámci této víkendové hlasovačky.

Ke které variantě se přikláníte? V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte narůstající sadu aplikací, které najdete v telefonu či tabletu po jeho prvním spuštění. Vítáte, že můžete okamžitě začít pracovat, nebo většinu předinstalovaných programů vnímáte jako zbytečnost, zabírající místo? Jak by měl v tomto směru fungovat ideální mobilní operační systém?

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda používáte aplikaci Hangouts pro příjem, čtení, psaní, odesílání a správu SMS. Stále častěji se totiž objevují spekulace, že Google tuto funkci, kterou integroval v roce 2013, odstraní a přenechá jí samostatné aplikaci Messenger.

Překvapivě bezmála polovina hlasujících (přesně 49 %) Hangouts jako aplikaci nepoužívá vůbec na nic – tedy ani na textové zprávy, ani na jinou komunikaci přes Internet. Dále však byly síly poměrně vyrovnané: 27 % čtenářů Hangouts používá, ale na SMS nikoli, zatímco 24 % respondentů ji využívá i pro práci s textovými zprávami.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Poměr je tedy relativně vyrovnaný: 9 ku 8. Je tedy otázkou, zda by odstranění podpory SMS z aplikace Hangouts bylo krokem, který by uživatelé ocenili – pravděpodobně přinejmenším pro naše čtenáře nikoli.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (29)