TOPlist

Google v Rusku prohrál antimonopolní spor, bude muset odstranit své aplikace z Androidu?

yandex_ico

V září loňského roku zástupci ruského vyhledávače Yandex analyzovali mobilní trh a došli k závěru, že je zaplaven zařízeními s operačním systémem Android. Téměř všechny telefony a tablety přitom přicházejí s předinstalovanou sadou aplikací Google, což vážně ohrožuje konkurenceschopnost Yandexu. Společnost tedy v říjnu podala stížnost k ruskému Federálnímu antimonopolnímu úřadu (FAS). Ten následně rozhodl, že firma porušuje zákon „o ochraně hospodářské soutěže“ a Android by neměl být svázaný s balíkem služeb Google. Google se proti tomuto rozhodnutí celkem logicky odvolal.

Yandex se cítí být chováním Googlu poškozen Yandex se cítí být chováním Googlu poškozen

Včera proběhlo další kolo tahanic, které opět skončilo v neprospěch Googlu – odvolání bylo zamítnuto. Rozhodčí soud v Moskvě potvrdil rozhodnutí FAS a konstatoval, že Google zneužil svou výhodu postavení na trhu „k zákazu předinstalace aplikací jiných výrobců.“ Firma má nyní změnit své smlouvy s výrobci chytrých telefonů za účelem dosažení souladu s rozhodnutím.

Z rozhodnutí soudu dále vyplývá, že Google bude muset nabídnout uživatelům možnost deaktivace předinstalovaných aplikací. Kromě toho by měl uživatele poučit o možnosti změny rozložení ikon, instalaci dalších vyhledávacích widgetů a změně vyhledávače v prohlížeči Chrome.

V případě, že Google radikálně nezmění svůj obchodní model v geograficky největší zemi, čelí hrozbě výrazně citelnějších sankcí. Situace je také potenciální ranou v dalších bojích, které se proti vyhledávacímu gigantovi rozpoutaly v Evropě. Například Evropská komise formálně vyšetřuje Google za účelem zjištění, zda jeho metody používané v souvislosti se systémem Android nevykazují znaky nesoutěžního chování. Google nadále trvá na tom, že neporušil žádná antimonopolní pravidla.

Systém Android je dodáván se sadou aplikací Systém Android je dodáván se sadou aplikací

Pokud přemýšlíte nad tím, zda by pro Google nebylo jednodušší ruský trh opustit, věřte, že nikoli. V roce 2014 činily příjmy z předinstalovaných aplikací v této zemi 15 % celkových zisků společnosti. To už není zanedbatelná částka.

Google se zatím k výsledku kauzy nevyjádřil.

Komentář: proč Yandex nevytvoří svůj Android?

Zásahy nejrůznějších komisí a úřadů do trhu zpravidla kromě pokuty, kterou daný úřad či jemu nadřízený orgán inkasuje, nepřinášejí přinejmenším v oblasti softwaru nic pozitivního. Stačí si vzpomenout na kauzu z roku 2009, kdy vývojáři alternativních webových prohlížečů napadli Microsoft za integraci Internet Exploreru do systému Windows. Dlouhé tahanice skončily Pyrrhovým vítězstvím v podobě povinného zobrazení dialogového okna (tzv. „Ballot screen“), ve kterém byla uživateli nabídnuta možnost instalace jiného prohlížeče. Absurdnost celé situace podtrhly následné debaty o tom, jak má toto okno vypadat, v jakém pořadí a které prohlížeče mají být uživateli nabízeny. Konečný důsledek tohoto opatření byl však téměř nulový a podíly v segmentu prohlížečů prakticky vůbec nezměnil. Uživatelé, kteří si uměli nainstalovat jinou aplikaci na prohlížení webu, ji už dávno měli nainstalovanou, ty méně zkušené nečekaný dialog spíše polekal a většina ho zavírala bez další akce. Přesto se – bez ohledu na nařízení evropských orgánů – později situace na trhu browserů radikálně změnila. Internet Explorer už nehraje ani druhé, možná ani třetí housle a na první místo se dostal Google Chrome. Proč? Ne proto, že zasáhly úřady, ale jednoduše proto, že ho většina uživatelů z nějakého důvodu považuje za nejlepší řešení. Prostě trh zafungoval i bez regulací.

Ballot screen s výběrem prohlížečů Ballot screen s výběrem prohlížečů

Protože Android je produktem Googlu, je celkem logické, že vyhledávací gigant chce v zájmu svém i v zájmu svých zákazníků nabídnout kompletní a komplexní řešení. Čím by ostatně byl telefon bez Gmailu, Kalendáře, Map a dalších programů? Mnozí z vás samozřejmě logicky odpovídají, že to jde i bez produktů této firmy a mají pravdu – přesně o to tady jde! Ten, kdo nemá o aplikace Google zájem, je nemusí vůbec používat (samozřejmě poněkud polemické je to, že je zpravidla nelze odinstalovat).

Existuje ještě jedna strana mince: Android je otevřený operační systém. To kromě jiného znamená, že si ho kdokoli může stáhnout, upravit a distribuovat ve svých zařízeních. Co bránilo Yandexu v tom, aby vytvořil vlastní verzi systému, kde by figurovaly pouze jeho aplikace, a následně tento „Yandroid“ nabídnout výrobcům? Z praktického hlediska vůbec nic. Jistě to ale vyžaduje větší úsilí než podání stížnosti k úřadu.

Co si myslíte o instalaci aplikací Google do systému Android? Vnímáte toto spojení jako užitečné pro koncového zákazníka, nebo je vám takzvaně „proti srsti?“ Jak byste rozhodli ve výše uvedeném sporu Yandex versus Google? Myslíte si, že je nutné řešit podobné věci před úřady, komisemi a soudy? Podělte se o své názory v komentářích pod článkem!

Zdroje: Android Authority, Android Central a Hi-Tech.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)