Jak spustit Android aplikace v prohlížeči Chrome? [návod]

crome_apk_ico

Chtěli byste na počítači spouštět své oblíbené Android aplikace? Pak stačí relativně málo: prohlížeč Chrome, runtime ARChon a balíček aplikace, upravený pro běh v browseru. Připravili jsme pro vás podrobný postup, jak rozběhat „androidí“ programy na PC s Windows, Linuxem či OS X.

Jak spustit Android aplikace v prohlížeči Chrome? Jak spustit Android aplikace v prohlížeči Chrome?

V uplynulém týdnu se objevily informace o možnosti spouštění vybraných Android aplikací na operačním systému Chrome OS, tedy na Chromeboocích a Chromeboxech. Týden na to přišla další zajímavá zpráva: programy pro Android je možné rozběhat i ve webovém prohlížeči Chrome na jakékoli podporované platformě, tedy pod Windows, na OS X i Linuxu. Pojďme se podívat, jak na to.

Varování úvodem

K běhu „androidích“ aplikací budete potřebovat runtime ARChon, dovolující současný běh více programů pro Android. Fungovat vám bude v prohlížeči Chrome verze 37 a vyšší (v okamžiku vzniku tohoto článku nese aktuální stabilní verze pro Windows číslo 37.0.2062.120).

Aplikace ke spuštění je nutné stáhnout z Obchodu Play, případně získat jiným způsobem v podobě APK balíčků. Na našem serveru jsme si popsali několik možností, jak získat soubory APK z Google Play – podrobné postupy najdete ve článcích Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon snadno a rychle! a APK Downloader: snadné stahování souborů APK z Obchodu Play do počítače. Další možností je jejich přenos z mobilního zařízení s pomocí nové aplikace Chrome APK Packager.

Před započetím pokusů je nutné upozornit na skutečnost, že takto spuštěné aplikace mohou vykazovat chyby, „padat“, případně se chovat nestandardně i nestabilně. Ne všechny programy lze tímto způsobem spustit – například nefunguje většina placených aplikací, podobně nefungují ty, které využívají specifické funkce mobilních zařízení.

Instalujeme runtime ARChon

Stáhněte si runtime ARChon, který je vhodný pro váš systém:

Protože jsme testovali na počítači se 32bitovými Windows XP, stáhli jsme instalační balíček ze třetího odkazu.

Stažený soubor rozbalte – dostanete tak složku vladikoff-archon-0674fdbc0004.

Stažený soubor rozbalte Stažený soubor rozbalte

Spusťte prohlížeč Chrome, zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření. Jestliže tuto položku v nastavení nevidíte, budete si muset aktivovat tzv. „vývojářský režim¨.“

Zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření Zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření

Vyberte složku s rozbalenými soubory a potvrďte tlačítkem OK.

Vyberte složku s rozbalenými soubory Vyberte složku s rozbalenými soubory

Velmi pravděpodobně jako výsledek uvidíte sérii varování, nicméně doplněk by měl být nainstalován a aktivní.

Doplněk je nainstalován a aktivní Doplněk je nainstalován a aktivní

Nejrychlejší cesta k instalaci Android aplikace do prohlížeče

Instalace Android aplikací do Chrome není bohužel ještě tak jednoduchá, jak bychom si představovali. Nepočítejte tedy s tím, že byste předložili prohlížeči APK balíček a on by ho spustil. APK musí být „přechroustané“ do podoby rozšíření, se kterým si Chrome poradí. Připravené programy můžete zkusit hledat například ve vláknu na Reddit.com, případně stahovat ověřené aplikace z odkazů v tabulce, kterou připravují další uživatelé. V tomto případě budete stahovat archivy, které následně rozbalíte a přes chrome://extensions, kde klepnete na Načíst rozbalené rozšíření, nahrajete do prohlížeče.

Zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření Zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření

Vyberte cestu k rozbalenému archivu Vyberte cestu k rozbalenému archivu

Aplikaci můžete nastartovat skrze odkaz Spustit.

Spustit aplikaci lze přes tento odkaz Spustit aplikaci lze přes tento odkaz

Je nutno podotknout, že distribuce takto upravených aplikací není přísně vzato zcela legální. Stahování programů, které jsou zdarma, patně nebude jejich autorům nijak zásadně vadit, nicméně používání placených aplikací získaných tímto způsobem rozhodně není v pořádku, Používejte tedy tento způsob pouze k provozování bezplatných programů, nebo těch, které jste si zakoupili.

Příprava Android aplikace pro běh v prohlížeči Chrome

Původně byla cesta od APK balíčku k rozšíření prohlížeče poměrně zdlouhavá a komplikovaná – nejprve bylo nutné stáhnout node.js, pak doinstalovat chromeos-apk a přes příkazový řádek konvertovat APK soubory, které zvládne Chrome „přechroustat“. Příprava aplikace tak byla složitá a mnohé uživatele od pokusů odrazovala. Celý postup rozhodně nešlo označit jako „uživatelsky přívětivý.“

V průběhu týdne se ale na XDA objevila aplikace Chrome APK Packager, se kterou je celý proces výrazně jednodušší. Nástroj je sice zatím pouze v testovací „alfa“ verzi, není ani příliš graficky zvládnutý, nicméně dělá přesně to, co je potřeba – připraví jakoukoli nainstalovanou aplikaci do podoby použitelného rozšíření prohlížeče Chrome.

Postup vypadá v tomto případě následovně:

 1. Nainstalujte si do telefonu nebo tabletu z XDA fóra Chrome APK Packager. K instalaci budete muset v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací z alternativních zdrojů.

  Nainstalujte si Chrome APK Packager Nainstalujte si Chrome APK Packager

  Nainstalujte si Chrome APK Packager Nainstalujte si Chrome APK Packager

 2. Spusťte na telefonu/tabletu program Chrome APK Packager.

 3. Vyberte ze seznamu program, který chcete připravit pro běh v prohlížeči. Volitelně lze přes tlačítko Select APK vybrat APK soubor, uložený v zařízení.

  Vyberte ze seznamu program, který chcete připravit pro běh v prohlížeči Vyberte ze seznamu program, který chcete připravit pro běh v prohlížeči

 4. Zvolte rozložení aplikace (Phone/Landscape/Tablet/Portrait).

 5. Klepněte na tlačítko Generate Chrome APK.

  Klepněte na tlačítko Generate Chrome APK Klepněte na tlačítko Generate Chrome APK

 6. Výsledný soubor ZIP najdete ve složce ChromeAPKS, odkud ho můžete vyexportovat, odeslat, nebo stáhnout do počítače.

  Výsledný soubor ZIP najdete ve složce ChromeAPKS Výsledný soubor ZIP najdete ve složce ChromeAPKS

  Výsledný soubor ZIP najdete ve složce ChromeAPKS Výsledný soubor ZIP najdete ve složce ChromeAPKS

  Soubor musíte odeslat/sdílet/stáhnout do PC Soubor musíte odeslat/sdílet/stáhnout do PC

  Soubor musíte odeslat/sdílet/stáhnout do PC Soubor musíte odeslat/sdílet/stáhnout do PC

 7. V počítači soubor rozbalte.

  V počítači soubor rozbalte V počítači soubor rozbalte

 8. V Chrome otevřete stránku chrome://extensions.
 9. Klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření.

  Zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření Zadejte adresu chrome://extensions a klepněte na tlačítko Načíst rozbalené rozšíření

 10. Zadejte cestu k rozbalené složce a potvrďte OK.

  Zadejte cestu k rozbalené složce a potvrďte OK Zadejte cestu k rozbalené složce a potvrďte OK

 11. Spusťte aplikaci ze seznamu rozšíření klepnutím na odkaz Spustit.

  Spusťte aplikaci ze seznamu rozšíření Spusťte aplikaci ze seznamu rozšíření

Aplikace, běžící v rámci prohlížeče Chrome Aplikace, běžící v rámci prohlížeče Chrome

Během redakčního testování všemožných postupů jsme ale často naráželi na problémy se spouštěním aplikací, které mnohdy skončily pouze zobrazením ikony nebo loga Androidu a start programu dále nepokračoval. Dle řady uživatelů, kteří se podělili o své zkušenosti na diskuzních fórech, ale tento způsob spouštění aplikací pro Android skutečně v mnoha případech funguje. Problémy nastávají především tehdy, když program vyžaduje ke svému běhu služby Google, některé metody frameworku, nebo přistupuje k hardwaru či vyžaduje tlačítka zařízení. Nezbývá tedy, než zkoušet metodou „pokus – omyl“, které programy v Chrome fungují, a které nikoli.

Pokud se rozhodnete otestovat výše uvedený postup, dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem, jak jste byli úspěšní!

Zdroje: Liliputing, OMG Chrome, ARChon Custom Runtime Guide, Android Police, XDA: Chrome APK Packager, Android Soul, Android Headlines.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)