TOPlist

10 nových tipů a triků pro Android 5.1

android51_tipy_ico

Android 5.1 je sice na jedné straně minoritní aktualizace, přesto kromě oprav nalezených chyb a vylepšování výkonu přináší i několik nových funkcí či změnu stávajících. V tomto článku vám představíme deset novinek Androidu 5.1, které v předchozích verzích nebyly.

Všechny postupy jsme testovali na redakčním tabletu Nexus 7 (2012, Wi-Fi), který aktualizaci na Android 5.1 obdržel minulý týden.

Přístup do rychlého nastavení ze zamčené obrazovky

Na systému Android 5.1 vyvolá tah prstem z horní části obrazovky směrem dolů přístup do rychlého nastavení, a to i pokud je telefon zamknutý a chráněný PINem. V praxi to znamená, že můžete rychle vypnout Wi-Fi, Bluetooth nebo aktivovat baterku bez odemknutí telefonu, ale také že si vaši přátelé mohou pohrát s jasem zařízení.

Přizpůsobení rychlého nastavení

Možná jste si všimli, že aktivaci určité funkce (například Wi-Fi hotspot nebo Inverze barev) dojde k přidání příslušné zkratky do panelu rychlého nastavení. Zatímco v Androidu 5.0 nebylo možné se těchto přepínačů zbavit, Android 5.1 to dovoluje. Stačí dlouze stisknout tlačítko, které chcete skrýt. Získáte tak větší kontrolu nad vzhledem panelu rychlého přístupu.

Funkce ochrany zařízení

Asi největší změna – „funkce ochrany zařízení“ – je dostupná na telefonu Nexus 6, tabletu Nexus 9 a zařízeních se systémem Android 5.1. Funkce se aktivuje automaticky, pokud si nastavíte nějaký způsob zabezpečení odemknutí obrazovky (například PINem). Jejím cílem je pomáhat uživatelům lépe zabezpečit zařízení přidáním různých bezpečnostních opatření, aby bylo těžší získat přístup (například zařízení zůstane zablokované i po obnovení do továrního nastavení).

Odebráním zabezpečení vypnete funkce ochrany zařízení Odebráním zabezpečení vypnete funkce ochrany zařízení

Telefonování s HD zvukem

Google s Androidem 5.1 slibuje vysokou kvalitu zvuku během hovorů, které by měly být „křišťálově čisté“. Nicméně je tu jedno poměrně zásadní „ale“ – budete potřebovat kompatibilní přístroj na kompatibilní síť, konkrétně je jmenován Nexus 6 v amerických sítích operátorů Verizon a T-Mobile. Pokud tedy máte potřebný hardware a dostatečně silný signál, pak byste měli být schopni slyšet hovory v lepší kvalitě než kdy jindy.

Telefonování s HD zvukem Telefonování s HD zvukem

Prioritní režim do následujícího budíku

Používáte režim priority? Pokud jste tento mód dosud nepoužili, pak vězte, že vám umožní automaticky nebo manuálně vypnout zvuková upozornění na určené časové období (například na čas, kdy obvykle spíte). Nová funkce v podstatě umožňuje uživatelům nastavit, jaké typy oznámení mají povoleno vydávat slyšitelné zvuky. V Androidu 5.1 přidal Google možnost aktivovat prioritní režim s časem vypršení při deaktivaci následujícího budíku. Nastavení je pochopitelně dostupné jen tehdy, má-li uživatel nastavený nějaký budík.

Prioritní režim do následujícího budíku Prioritní režim do následujícího budíku

Podpora dvou SIM současně

Android 5.1 Lollipop vylepšuje podporu současného běhu dvou SIM v jednom telefonu. Není pochyb o tom, že tato funkce najde i u nás své nadšené příznivce. Aplikace Číselník umožňuje zvolit SIMku a díky změně barvy uživatelského rozhraní snadno poznáte, kterou z nich právě používáte.

Podpora dvou SIM současně Podpora dvou SIM současně

Připojte se snadněji

V Androidu 5.0 klepnutí na ikonu Bluetooth nebo Wi-Fi v sekci rychlého nastavení zapínalo a vypínalo tyto funkce. Android 5.1 přináší jednu velmi užitečnou schopnost, kterou je vyhledání okolních sítí nebo zařízení. Stačí klepnout na malou šipku směřující dolů u položky a uvidíte, co vám systém nabídne.

Dočasné odmítnutí oznámení

Oznámení se zobrazují z panelu v horní části obrazovky. Můžete na ně reagovat několika způsoby: tapnutím otevřete příslušnou aplikaci, odsunutím je odstraníte, nebo počkáte, až vyprší. V Androidu 5.1 můžete všechna oznámení odmítnout rychlým tahem prstu směrem vzhůru. Zůstanou ale v notifikacích, abyste se k nim později mohli vrátit.

Změna hlasitosti systému během přehrávání hudby

Není to sice nijak převratná funkce, ale určitě se najdou situace, kdy ji oceníte. Když na zařízení s Androidem 5.0 stisknete tlačítka pro nastavení hlasitosti během přehrávání zvuku, budete mít možnost nastavit pouze hlasitost audia. Nově je na ovladači hlasitosti tlačítko s obrázkem zvonku. Když na něj klepnete, budete moci nastavovat hlasitost systému, jakož i volit režimy zvuku.

Ignorování nefungujících Wi-Fi sítí

Určitě jste již zažili situace, kdy jste se připojili k veřejné bezdrátové síti, abyste následně zjistili, že nefunguje, nebo je její signál slabý. Zatímco Android 5.0 se při opětovné dostupnosti této sítě připojí znovu, Android 5.1 si pamatuje neúspěšný pokus a další připojení sám nezkouší.

Přidáte další tipy a triky pro Android 5.1?

Znáte ještě nějaké tipy a triky, které přinesla právě nejnovější verze OS Android 5.1? Nenechávejte si je pro sebe a podělte se o ně v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: Gizmodo, TechTimes.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)