Menu

Android 4.2: podpora více účtů, rodičovský zámek, nová Galerie a Fotoaparát

Možná máme dobrou zprávu pro ty, kdož sdílejí zařízení s dalšími členy domácnosti. Google na pondělí připravuje akci, na níž pravděpodobně oznámí novou verzi Androidu s číslem 4.2. Jednou ze zásadních novinek má přitom být podpora více uživatelských účtů. Předpokládá se, že by každý uživatel měl svůj profil, mohl by stahovat svou poštu, přihlašovat se ke svému účtu Google, sledovat a spravovat své sociální sítě na Facebooku, Twitteru, Google+ apod.

V tuto chvíli sice není nic jisté a jedná se pouze o spekulace, nicméně uvedená informace vyplývá z rozboru uniklého (nutno podotknout, že více než měsíc starého) “system dumpu” Androidu 4.2, čili má alespoň nějaký reálný základ.

Z hlediska přepínání účtů se neočekává žádné velké překvapení proti desktopovým systémům – uživatelský profil se pravděpodobně bude vybírat na úvodní či odemykací obrazovce a patrně bude možné ho zabezpečit heslem. Kolují též domněnky, že by pro rozlišení uživatelů mohlo být použito rozpoznání obličeje.

Server Android Police, který rozebral zdrojový kód, uvádí, že v nastavení systému přibude správa účtů (vytváření, mazání a změna), každý účet bude mít své jméno (velké překvapení, že? ;) ) a fotku. Kromě toho v analýze našli také náznaky “rodičovského zámku” respektive účtů s omezenými právy, skrze které by mělo být možné například zakázat ratolestem nákupy v Obchodě Play (případně je povolit jen po zadání PINu), nebo omezit návštěvu webových stránek na základě jejich obsahu. Podle dostupných informací bude mít také každý uživatel svůj seznam aplikací.

Dalšími očekávanými funkcemi bude “rychlé nastavení” v notifikační liště, skrze které bude možné zapínat a vypínat některé funkce, jako jsou GPS, Wi-Fi a Bluetooth. Toto již většina výrobců a tvůrců alternativních ROM implementovala do svých grafických nadstaveb, nicméně “holý” Android zatím poněkud nepochopitelně nic takového nenabízí.

Především vizuálních změn by se měla dočkat také systémová Galerie a aplikace Fotoaparát. Očekává se také lepší zabezpečení přes “SE Linux Security Server”, podpora permanentního připojení přes VPN a potvrzení odeslání prémiových SMS.

Je ale vhodné upozornit na skutečnost, že uvedené novinky se nemusí nutně objevit již v Androidu 4.2. Může se jednat pouze o jakousi “pracovní přípravu” – podobně byly před časem objeveny ve zdrojových souborech Obchodu Play náznaky “seznamu přání”, nicméně reálného nasazení se tato funkce dočkala teprve nedávno, o několik verzí později po prvním objevu. Můžeme ale předpokládat, že uvedení těchto novinek je relativně blízko.

Využili byste na svém tabletu či telefonu podporu více uživatelských účtů? Na kterou z uvedených novinek se nejvíce těšíte? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: Android Police, Phandroid, The Droid Guy a Digital Trends.

 

Komentáře

Ilfirin

Ilfirin

24.10.2012 10:13

Všechno hezké a +- k ničemu.
Za to na FUSE se opět zapomnělo (začínám v tom vidět konspirační účel).

Predseda3D

Predseda3D

24.10.2012 10:26

Tak pro toho, kdo žije sám se svým androidem to asi je +- k ničemu, ale pro mě to je velké + jak z pohledu soukromého života, tak i z firemního pohledu. Že jim to ale trvalo…

suchar

suchar

24.10.2012 10:45

No huráááá,konečně přepínání účtů!!!
Při sdílení jednoho domácího tabletu mezi mnou, ženou a dětmi řešení, které tu chybělo. Jen doufám, že toto přepínání bude svižné.

Ardarel

Ardarel

24.10.2012 11:01

Doufám že v fotoaparátu konečně půjde nastavit ISO a podobné parametry. HDR a panorama ve větším rozlišen by bylo taky super(jak má iPhone).

Mira

Mira

24.10.2012 11:12

Více uživatelských účtů taky přivítám. Tablet sice ještě nemáme, ale je to víceméně otázka času. Hlavní je, abych nakoupené aplikace využil i na rodinném zařízení(ideálně s možností instalace pod všemi uživatelskými účty) bez toho, aby děti nakupovaly jak zběsilé na play, nebo se mi hrabaly v mailu ;)

kosta

kosta

24.10.2012 11:54

2 Mira

obávám se že to budou zcela oddělené google účty – takže nejen samostatný mail, ale i samostatně aplikace (tzn zakoupit hezky pro každý účet) ale zatím to nikdo neviděl, tak se nechme překvapit :)

Tom_

Tom_

24.10.2012 11:55

„rychlé nastavení“ v notifikační liště…to jediné je fajn. :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

24.10.2012 11:59

To: Mira a Kosta
Jo, vidím to stejně. Asi bude každý profil jeden účet Google.
Nicméně už nyní je možné mít více účtů, takže by to mohl vyřešit jeden společný pro všechny (tj. aplikace pro celý tablet) a pak pro každého jeden osobní (na poštu, G+, …)

Miroslav Hylš

Miroslav Hylš

24.10.2012 12:09

Rychlé nastavení v notifikacích – pokud ano, tak doufám, že půjde vypnout, protože v nějaké lepší nastavení lze doufat těžko a všichni tam pravidelně dávají to. co nepotřebuji, a naopak.

ans

ans

24.10.2012 12:33

no jestli to rychle nastaveni v liste bude opravdu tim dvojitym stahovanim, tak si asi budu muset dost zvykat .) http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ybzSAyFvAXA

djelinek

djelinek

24.10.2012 12:36

V custom romkách se toto už v 4.1 objevilo dříve, takže jsem s i s tím již hrál na svém Kindle Fire. Přepínání bylo na zamykací obrazovce, při přidržení Power tlačítka – podle vybraného uživatele se i vybralo odpovídající odemčení – někdo měl gesto, PIN nebo jenom slide. Nový uživatel nebyl vázán na google účet, šlo vybrat aplikace ke kterým bude mít přístup, pak měl samozřejmě vlastní desktop a nastavení mohl k jenom pár položkám. Bohužel v praxi se to ukázalo ještě jako nepoužitelné, protože spoustu aplikací pod těmi “omezenými” účty nešlo spustit, občas se ztratilo nastavení desktopu atd. Tak snad to již dotáhli do použitelného stavu.

Carlii

Carlii

24.10.2012 19:41

No konečně přepínání účtů. Od té doby co máme doma tablet Nexus mě tato funkce chyběla. Jako plus beru i zapínání a vypínání funkci v notifikační liště.

Howard

Howard

24.10.2012 19:48

Tesim se na prepinani uctu, pro rodinny tablet je to nutnost, vicemene vyckavam s nakupem tabletu, dokud se to neobjevi.

Polsonside

Polsonside

25.10.2012 11:21

Tedy, je mi 30 let ale tahle doba mě evidentně technologicky předehnala.
Máme doma “rodinný tablet” tu píše snad každý druhý, no já mám tedy klasické nadupané PC, nepotřebuji ještě tablet takže pro mě jako uživatele telefonu Android nepřináší vlastně žádné podstatné inovace.

RSS (komentáře k článku)