Android 4.2: podpora více účtů, rodičovský zámek, nová Galerie a Fotoaparát

android42

Možná máme dobrou zprávu pro ty, kdož sdílejí zařízení s dalšími členy domácnosti. Google na pondělí připravuje akci, na níž pravděpodobně oznámí novou verzi Androidu s číslem 4.2. Jednou ze zásadních novinek má přitom být podpora více uživatelských účtů. Předpokládá se, že by každý uživatel měl svůj profil, mohl by stahovat svou poštu, přihlašovat se ke svému účtu Google, sledovat a spravovat své sociální sítě na Facebooku, Twitteru, Google+ apod.

V tuto chvíli sice není nic jisté a jedná se pouze o spekulace, nicméně uvedená informace vyplývá z rozboru uniklého (nutno podotknout, že více než měsíc starého) “system dumpu” Androidu 4.2, čili má alespoň nějaký reálný základ.

Z hlediska přepínání účtů se neočekává žádné velké překvapení proti desktopovým systémům – uživatelský profil se pravděpodobně bude vybírat na úvodní či odemykací obrazovce a patrně bude možné ho zabezpečit heslem. Kolují též domněnky, že by pro rozlišení uživatelů mohlo být použito rozpoznání obličeje.

Server Android Police, který rozebral zdrojový kód, uvádí, že v nastavení systému přibude správa účtů (vytváření, mazání a změna), každý účet bude mít své jméno (velké překvapení, že? ;) ) a fotku. Kromě toho v analýze našli také náznaky “rodičovského zámku” respektive účtů s omezenými právy, skrze které by mělo být možné například zakázat ratolestem nákupy v Obchodě Play (případně je povolit jen po zadání PINu), nebo omezit návštěvu webových stránek na základě jejich obsahu. Podle dostupných informací bude mít také každý uživatel svůj seznam aplikací.

Dalšími očekávanými funkcemi bude “rychlé nastavení” v notifikační liště, skrze které bude možné zapínat a vypínat některé funkce, jako jsou GPS, Wi-Fi a Bluetooth. Toto již většina výrobců a tvůrců alternativních ROM implementovala do svých grafických nadstaveb, nicméně “holý” Android zatím poněkud nepochopitelně nic takového nenabízí.

Především vizuálních změn by se měla dočkat také systémová Galerie a aplikace Fotoaparát. Očekává se také lepší zabezpečení přes “SE Linux Security Server”, podpora permanentního připojení přes VPN a potvrzení odeslání prémiových SMS.

Je ale vhodné upozornit na skutečnost, že uvedené novinky se nemusí nutně objevit již v Androidu 4.2. Může se jednat pouze o jakousi “pracovní přípravu” – podobně byly před časem objeveny ve zdrojových souborech Obchodu Play náznaky “seznamu přání”, nicméně reálného nasazení se tato funkce dočkala teprve nedávno, o několik verzí později po prvním objevu. Můžeme ale předpokládat, že uvedení těchto novinek je relativně blízko.

Využili byste na svém tabletu či telefonu podporu více uživatelských účtů? Na kterou z uvedených novinek se nejvíce těšíte? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: Android Police, Phandroid, The Droid Guy a Digital Trends.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)