Jaký podíl má Android 14? Google to už dlouho tají!

Android 14
  • Operační systém Android 14 už dorazil do spousty mobilních telefonů od řady výrobců
  • Závod o nejrychlejší uvolnění aktualizace v loňském roce vyhrálo s náskokem Xiaomi
  • Google už řadu měsíců nezveřejnil podíl Androidu 14, situace přitom určitě není zlá

V minulosti Google relativně přehledně zveřejňoval statistiky o podílu jednotlivých verzí operačního systému Android. Člověk se vždycky dozvěděl, že zatímco nejnovější verze konkurenčního iOS se šíří nepředstavitelně rychle, Android je naprosto roztříštěný a nejnovější verzi nemá téměř nikdo.

Nezřídka se pod podobnými články objevovaly nekonečné diskuze zastánců a odpůrců obou platforem, moc velký přínos ale většinou tyhle souboje neměly. Statistiky s podílem jednotlivých verzí Androidu byly naposledy aktualizovány 1. října 2023. Je to škoda, Android 14 se šíří mnohem rychleji než předchůdci.

Je to trochu paradox. Dokud se nové verze operačního systému Android šířily pomalu, Google o tom pravidelně informoval. Na konci roku 2023 a na začátku roku 2024 prakticky neustále informujeme o telefonech, které obdržely Android 14. Pokud se zaměříme na dva největší hráče ve světě operačního systému Android, společnosti Samsung a Xiaomi už update poslaly do desítek modelů.

Zdaleka se nedíváme jen na vlajkové lodě, aktualizovány už byly některé starší telefony střední třídy respektive telefony, jejichž cena zkrátka je velmi nízká. Dovolím si tvrdit, že podíl Androidu 14 je podstatně vyšší než tomu bylo u předchozích verzí Androidu ve stejné době od oficiálního uvedení.

What’s new in Android

What's new in Android

Přesto se Google žádnými čísly nepochlubil a to je škoda. Jednak jsme přišli o velmi zajímavé diskuze s příznivci a fanoušky iOS, současně bychom ale měli lepší představu o posunu podpory ve světě operačního systému Android. Pokud chcete v Android Studiu vytvořil novou aplikaci a jako minimální verzi Androidu zvolíte ten nejnovější, aplikace ještě teď v únoru 2024 tvrdí, že jeho podíl je menší než jedno procento. Až po rozkliknutí detailu zjistíte, že toto platilo na začátku října 2023 a od té doby Google číslo neaktualizoval.

Uvidíme, kdy se dozvíme oficiální čísla s podílem operačního systému Android 14. Na internetu už se objevují první informace o novinkách v operačním systému Android 15. Třeba si pro nás Google tento údaj schovává až na tiskovou konferenci, kde představí novou verzi Androidu. Zatímco v minulosti jsme ale na nový Android u řady výrobců čekali dlouhé měsíce a čekání se často protáhlo hluboko do dalšího roku, u nejnovější verze Androidu se z mého pohledu většina výrobců docela slušně vytáhla.

Jaký podíl má Android 14?

Zdroj: Vlastní

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)