TOPlist

Konec „čističů“ paměti v mobilu. Android 14 s nimi zatočí

Android 14 čističe konec blokování zákaz

Snad každý uživatel Android mobilu se někdy dostal do situace, kdy mu přišlo, že jeho smartphone reaguje pomaleji a vykazuje známky „zamrzání“. Dalším krokem pak mnohdy bývá zoufalé vyhledání nějaké zázračné „čistící“ aplikace, která v úložišti a hlavně v operační paměti jako mávnutím kouzelného proutku udělá místo a vše má být vyřešeno. Vlastně je tomu ale spíš naopak, nicméně tyto rádoby čističe mají nadále obrovské počty stažení a instalací na Google Play, kde je jich víc než vody v moři. Brzy, jak se zdá, s nimi ale zatočí chystaný Android 14.

Ve zkratce: Proč čističe obecně Androidu nepomáhají?

Nejběžnější funkcí „čističů“ je ukončování procesů (aplikací) na pozadí, aby se uvolnilo místo v operační paměti. Krátkodobě může toto řešení fungovat, ale z dlouhodobého hlediska jde o princip, který popírá základní fungování Androida a systém to naopak ještě více zatěžuje. Moderní telefony navíc mají vlastní nástroje pro uspávání či ukončování aplikací. A i ty je v některých případech lepší vypínat.

Čisticí aplikace už vyčistí leda samy sebe

První známky po tomto záměru se objevily již v prvním Developer Preview nové generace Androida. Po nedávném vydání DP2 už existuje také oficiální popis této novinky. „Není možné, aby aplikace třetí strany zlepšila paměť, spotřebu nebo tepelné chování zařízení se systémem Android,“ stojí v popisu, který současně varuje autory čističů, aby si dávali pozor na zavádějící tvrzení v popisu schopností svých aplikací.

Ovšem i v případě, kdy podobné aplikace na Google Play zůstanou a budou se pokoušet provádět stále to samé, budou mít smůlu. Android 14 přinese změnu v API u parametru „KILL_BACKGROUND_PROCESSES“, kterého se tyto nástroje po instalaci dožadují. Oprávnění bude nově limitováno tak, že aplikace bude schopná ukončovat pouze sama sebe. A zdá se, že tato změna v API zajistí, že čističe nebudou schopné fungovat ani ve starších verzích Androida.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Přiznejte: Které čističe už jste zkoušeli nebo používáte?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)