Čtení hmatem: Android 13 bude podporovat “braillský” displej

Android 13 braill displej řádek Talkback podpora

Používání zařízení se systémem Android je v posledních letech pro uživatele s různými tělesnými hendikepy stále přívětivější. Google v nedávné době zavedl například ovládání obličejovými gesty nebo hlasové příkazy a s vymýšlením novinek stále nekončí. V třetí veřejné beta verzi systému Android 13 bude přímá podpora pro tzv. braillské displeje neboli braillské řádky. Tedy hardware, který umí zrakově postiženým zprostředkovat komunikaci s chytrým zařízením prostřednictvím vystupujících bodů v rámci známého kompenzačního písma.

Android Accessibility Suite
Android Accessibility Suite

Samotné propojení Android mobilů či tabletů s těmito praktickými pomocníky není úplnou novinkou, nicméně do budoucna nebude potřebovat žádnou aplikaci jako prostředníka. Doposud bylo nutné instalovat dodatečný nástroj Talkback neboli Služby dostupnosti pro Android, třináctá verze Androida ale dostane přímou podporu.

Zmíněné zařízení umožňuje uživatelům provádět s chytrým přístrojem hned několik věcí. “Pomocí tlačítek se můžete například pohybovat po obrazovce a poté provádět činnosti, jako je psaní e-mailu, telefonování, posílání textových zpráv nebo čtení knih. K dispozici jsou také nové zkratky, takže je snazší posouvat se a přecházet na další znak, slovo nebo řádek. Přibudou i zkratky pro nastavení a pro úpravy, jako je skok na konec dokumentu nebo výběr, kopírování a vkládání,” popisuje Google na blogu.

Znáte někoho, kdo využívá zmíněná nástroje?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)