Používáte alternativní ROM? (Víkendová hlasovačka)

Používáte-alternativní-ROM

Jednou z nesporných výhod telefonů s Androidem je možnost nahradit původní software jiným. Ano, řeč je o takzvaných „alternativních ROMkách“, což jsou v podstatě modifikované varianty firmwaru s nejrůznějšími úpravami. Právě těmi se hodláme zabývat v rámci tradiční Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se tentokrát budeme ptát, zda používáte alternativní ROM.

Obsah článku

Výhody a nevýhody alternativních ROM

Důvodů, proč přejít na alternativní ROM, je celá řada. Každý si jistě najde ty své. Zkusili jsme se zaměřit na ty, které považujeme za nejzásadnější a nejpřínosnější z pohledu uživatele.

(Nej)novější verze systému

Pro uživatele z řad geeků je možnost nahradit originální software alternativní ROMkou výhodou sama o sobě. Prostě oceňují to, že to, na rozdíl od jiných platforem, jde. Dalších důvodů ke změně ROM za alternativu je celá řada.

Jedním z nejsilnějších argumentů je zanedbávání či ukončení podpory telefonu ze strany výrobce. Zatímco originální ROM zůstává pozadu, případně není vůbec aktualizována, alternativní ROMky nabízejí novější, často dokonce nejnovější verzi operačního systému se všemi s tím spojenými výhodami.

Díky alternativním ROM si můžete vychutnávat i Android 8 Oreo Díky alternativním ROM si můžete vychutnávat i Android 8 Oreo

Buďme konkrétní a jako příklad uveďme referenční mobil Nexus 5, na který je poslední uvolněná verze Androidu 6.0.1 z prosince 2016. Podíváte-li se na oficiální stránky LineageOS, zjistíte, že je k dispozici verze postavená na Androidu 7.1 Nougat. V neoficiálních zdrojích je dokonce k dispozici ROM s Androidem 8.1.0. Co z toho plyne? V případě populárních zařízení je možné udržovat telefon na (nej)novější verzi systému déle, než umožňuje výrobce. V některých případech jsou alternativní ROM dokonce jedinou cestou, jak se dostat k nové verzi Androidu.

Nexus 5 drží při životě alternativní ROMky Nexus 5 drží při životě alternativní ROMky

Systém bez nadstavby (nebo naopak)

Mnoho ROMek je postavených na čistém Androidu. Neobsahují tedy (grafickou) nadstavbu, která sice zpravidla přináší nějaké funkce navíc, ale na straně druhé více či méně zpomaluje odezvu systému. Kromě toho se ne vždy setkávají představy výrobce o vizuální stránce s představami uživatele. Současný designový jazyk Googlu Material Design sice ve svých počátcích také zaznamenal rozporuplné pojetí, dnes ho ale lze označit po grafické stránce za příjemně strohý a čistý. Pokud je vám tento vzhled bližší, než grafické pojetí výrobce vašeho zařízení, je právě alternativní ROM jednou z cest, jak změnit situaci.

Ne vždy ale musí být za instalací alternativní ROM touha po „likvidaci“ nadstavby. Populární čínská ROM MIUI, kterou dobře znají majitelé telefonů Xiaomi, má své zaryté příznivce. K dispozici je pro celou řadu modelů různých značek. Můžete ji nainstalovat například i na Xiaomi MI A1, dodávaný původně s čistým Androidem, či telefony Google Nexus. Důvodem k takovému kroku může být například plejáda zajímavých funkcí, jimiž tato alternativní ROM oplývá.

ROM MIUI naopak staví na grafice a funkcích ROM MIUI naopak staví na grafice a funkcích

Možnosti přizpůsobení

Chytré telefony dnes zpravidla nabízejí možnost přizpůsobit si vzhled operačního systému podle svého vkusu. Buď můžete měnit barvy některých prvků, nebo alespoň přepínat mezi světlým a tmavým motivem. Výjimkou už není ani podpora „skinů“ – tedy kompletní „převlečení kabátku“ celého systému. V tomto směru ale už dlouhou dobu vynikají i alternativní ROMky. Například pro LineageOS existuje celá řada opravdu povedených grafických témat, proměňujících prostředí telefonu prakticky k nepoznání. V rámci objektivity je ale nutné uznat, že k podobné možnosti už nabízejí i mnohé originální ROMky.

Top 5 Best Cyanogenmod 13,14 / Lineage OS Themes for 2017

Top 5 Best Cyanogenmod 13,14 / Lineage OS Themes for 2017

Zvýšení výkonu

Ke zvýšení výkonu může dojít už samotnou instalací alternativní ROMky. Tedy zejména v případech, kdy namísto systému se zjevně „lagující“ nadstavbou nainstalujete čistý Android. To ale zdaleka není jediná cesta. Alternativní ROMka obvykle neobsahuje nepotřebné aplikace, kterých bývají interní paměti nových telefonů plné.

Pokud patříte k pokročilým uživatelům, můžete vyměnit a následně ze systému konfigurovat jádro (kernel). Zatímco výrobce telefonu vám určitě nepovolí manipulovat s maximální taktovací frekvencí procesoru, v alternativních ROMkách to často (s podporou jádra) lze. Snížením nejvyšší rychlosti procesoru tak například můžete pozitivně ovlivnit výdrž baterie na jedno nabití. Podobně lze procesor i přetaktovat.

Druhá strana mince

Po sérii základních výhod se podívejme nyní z druhé strany. Pokud chcete používat alternativní ROM, zpravidla se neobejdete bez alespoň mírně pokročilých znalostí. Samotná instalace nebývá úplně jednoduchá, a pokud se nepodaří, můžete proměnit svůj telefon v těžítko. Ani v případě, že se vám vše povede, nemusí být vyhráno.

Hodně totiž záleží na tom, jak je ROM odladěná a kolik času věnovali vývojáři vychytání chyb. V případě „zavedených značek“ bývají opravy vydávány poměrně rychle, nicméně není to pravidlem. Kromě padajících aplikací a „lagování“ se pak můžete potýkat i se samovolnými restarty či výpadky klíčových funkcí. Vždy je tedy vhodné při výběru alternativní ROMky věnovat nějaký čas „průzkumu trhu“. Zejména doporučujeme zaměřit se na zkušenosti stávajících uživatelů a odezvu vývojářů na nalezené problémy.

Používáte alternativní ROM?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte alternativní ROM? V případě, že vlastníte více telefonů, vybírejte odpověď podle toho, který používáte jako hlavní.
[gravityform id=“187″ title=“true“ description=“true“]
Jestliže je vaše odpověď kladná, rozepište se v diskuzi pod článkem o tom, jakou alternativní ROM používáte a jak jste s ní spokojeni. V opačném případě můžete rozebrat své důvody, proč jste zůstali na ROMce, kterou do vašeho telefonu nainstaloval výrobce.

Výsledky ke 21. březnu 2018 ve 20:00 Výsledky ke 21. březnu 2018 ve 20:00

 

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jakou používáte klávesnici. Přestože jsme nabídli bezmála dvacet možností, téměř polovina zůstala na nule. Z celkového počtu 279 hlasů si pomyslnou zlatou medaili odnesla klávesnice SwiftKey Keyboard se 40 %, následovaná Gboard – klávesnice od Googlu se 33 %. Další nabízené varianty sbíraly mezi nulou a osmi procentními body.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)