Menu

Používáte alternativní ROM? (Víkendová hlasovačka)

Jednou z nesporných výhod telefonů s Androidem je možnost nahradit původní software jiným. Ano, řeč je o takzvaných “alternativních ROMkách”, což jsou v podstatě modifikované varianty firmwaru s nejrůznějšími úpravami. Právě těmi se hodláme zabývat v rámci tradiční Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se tentokrát budeme ptát, zda používáte alternativní ROM.

Obsah článku

Výhody a nevýhody alternativních ROM

Důvodů, proč přejít na alternativní ROM, je celá řada. Každý si jistě najde ty své. Zkusili jsme se zaměřit na ty, které považujeme za nejzásadnější a nejpřínosnější z pohledu uživatele.

(Nej)novější verze systému

Pro uživatele z řad geeků je možnost nahradit originální software alternativní ROMkou výhodou sama o sobě. Prostě oceňují to, že to, na rozdíl od jiných platforem, jde. Dalších důvodů ke změně ROM za alternativu je celá řada.

Jedním z nejsilnějších argumentů je zanedbávání či ukončení podpory telefonu ze strany výrobce. Zatímco originální ROM zůstává pozadu, případně není vůbec aktualizována, alternativní ROMky nabízejí novější, často dokonce nejnovější verzi operačního systému se všemi s tím spojenými výhodami.

Díky alternativním ROM si můžete vychutnávat i Android 8 Oreo

Díky alternativním ROM si můžete vychutnávat i Android 8 Oreo

Buďme konkrétní a jako příklad uveďme referenční mobil Nexus 5, na který je poslední uvolněná verze Androidu 6.0.1 z prosince 2016. Podíváte-li se na oficiální stránky LineageOS, zjistíte, že je k dispozici verze postavená na Androidu 7.1 Nougat. V neoficiálních zdrojích je dokonce k dispozici ROM s Androidem 8.1.0. Co z toho plyne? V případě populárních zařízení je možné udržovat telefon na (nej)novější verzi systému déle, než umožňuje výrobce. V některých případech jsou alternativní ROM dokonce jedinou cestou, jak se dostat k nové verzi Androidu.

Nexus 5 drží při životě alternativní ROMky

Nexus 5 drží při životě alternativní ROMky

Systém bez nadstavby (nebo naopak)

Mnoho ROMek je postavených na čistém Androidu. Neobsahují tedy (grafickou) nadstavbu, která sice zpravidla přináší nějaké funkce navíc, ale na straně druhé více či méně zpomaluje odezvu systému. Kromě toho se ne vždy setkávají představy výrobce o vizuální stránce s představami uživatele. Současný designový jazyk Googlu Material Design sice ve svých počátcích také zaznamenal rozporuplné pojetí, dnes ho ale lze označit po grafické stránce za příjemně strohý a čistý. Pokud je vám tento vzhled bližší, než grafické pojetí výrobce vašeho zařízení, je právě alternativní ROM jednou z cest, jak změnit situaci.

Ne vždy ale musí být za instalací alternativní ROM touha po “likvidaci” nadstavby. Populární čínská ROM MIUI, kterou dobře znají majitelé telefonů Xiaomi, má své zaryté příznivce. K dispozici je pro celou řadu modelů různých značek. Můžete ji nainstalovat například i na Xiaomi MI A1, dodávaný původně s čistým Androidem, či telefony Google Nexus. Důvodem k takovému kroku může být například plejáda zajímavých funkcí, jimiž tato alternativní ROM oplývá.

ROM MIUI naopak staví na grafice a funkcích

ROM MIUI naopak staví na grafice a funkcích

Možnosti přizpůsobení

Chytré telefony dnes zpravidla nabízejí možnost přizpůsobit si vzhled operačního systému podle svého vkusu. Buď můžete měnit barvy některých prvků, nebo alespoň přepínat mezi světlým a tmavým motivem. Výjimkou už není ani podpora “skinů” – tedy kompletní “převlečení kabátku” celého systému. V tomto směru ale už dlouhou dobu vynikají i alternativní ROMky. Například pro LineageOS existuje celá řada opravdu povedených grafických témat, proměňujících prostředí telefonu prakticky k nepoznání. V rámci objektivity je ale nutné uznat, že k podobné možnosti už nabízejí i mnohé originální ROMky.

Zvýšení výkonu

Ke zvýšení výkonu může dojít už samotnou instalací alternativní ROMky. Tedy zejména v případech, kdy namísto systému se zjevně “lagující” nadstavbou nainstalujete čistý Android. To ale zdaleka není jediná cesta. Alternativní ROMka obvykle neobsahuje nepotřebné aplikace, kterých bývají interní paměti nových telefonů plné.

Pokud patříte k pokročilým uživatelům, můžete vyměnit a následně ze systému konfigurovat jádro (kernel). Zatímco výrobce telefonu vám určitě nepovolí manipulovat s maximální taktovací frekvencí procesoru, v alternativních ROMkách to často (s podporou jádra) lze. Snížením nejvyšší rychlosti procesoru tak například můžete pozitivně ovlivnit výdrž baterie na jedno nabití. Podobně lze procesor i přetaktovat.

Druhá strana mince

Po sérii základních výhod se podívejme nyní z druhé strany. Pokud chcete používat alternativní ROM, zpravidla se neobejdete bez alespoň mírně pokročilých znalostí. Samotná instalace nebývá úplně jednoduchá, a pokud se nepodaří, můžete proměnit svůj telefon v těžítko. Ani v případě, že se vám vše povede, nemusí být vyhráno.

Používáte alternativní ROM?

Používáte alternativní ROM?

Hodně totiž záleží na tom, jak je ROM odladěná a kolik času věnovali vývojáři vychytání chyb. V případě “zavedených značek” bývají opravy vydávány poměrně rychle, nicméně není to pravidlem. Kromě padajících aplikací a “lagování” se pak můžete potýkat i se samovolnými restarty či výpadky klíčových funkcí. Vždy je tedy vhodné při výběru alternativní ROMky věnovat nějaký čas “průzkumu trhu”. Zejména doporučujeme zaměřit se na zkušenosti stávajících uživatelů a odezvu vývojářů na nalezené problémy.

Používáte alternativní ROM?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte alternativní ROM? V případě, že vlastníte více telefonů, vybírejte odpověď podle toho, který používáte jako hlavní.

Jestliže je vaše odpověď kladná, rozepište se v diskuzi pod článkem o tom, jakou alternativní ROM používáte a jak jste s ní spokojeni. V opačném případě můžete rozebrat své důvody, proč jste zůstali na ROMce, kterou do vašeho telefonu nainstaloval výrobce.

Výsledky ke 21. březnu 2018 ve 20:00

Výsledky ke 21. březnu 2018 ve 20:00

 

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jakou používáte klávesnici. Přestože jsme nabídli bezmála dvacet možností, téměř polovina zůstala na nule. Z celkového počtu 279 hlasů si pomyslnou zlatou medaili odnesla klávesnice SwiftKey Keyboard se 40 %, následovaná Gboard – klávesnice od Googlu se 33 %. Další nabízené varianty sbíraly mezi nulou a osmi procentními body.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

 

Komentáře

Karle

karle40 26

17.3.2018 8:50

Mám UmiDigi S. Když pominu nízkou cenu, tak před koupí jsem koukal, že už jsou na něj proti počátečnímu stavu tři nové verze. Poslední byla stará týden. Tak jsem si říkal, že to výrobce asi podporuje. No, ona už žádná další verze nepřišla, výrobce jen vychytal chyby a skončil. Je to Android 7.0 a slíbená je osmička, ovšem sliby jsou zřejmě chyby.

Komunita za čas udělala alternativní ROM tím způsobem, že z toho UMI OS 2.0 vytloukla launcher a bloatware, přidala Google launcher a Google Play a dala to k dispozici. Takže používám tuhle ROM. Updaty nejsou a nejspíš nebudou (ani pro originál OS), ale je to perfektně stabilní a rychlé. Kdyby výrobce náhodou dal do placu verzi s osmičkou, tak by ji komunita nejspíš časem upravila taky…

Mikihans

mikihans 42

17.3.2018 8:51

MIUI CZ&SK na Redmi Note 4x

Není to ROM co byla v telefonu od výroby, ale ani si ji netroufám považovat za nějakou alternativní, když jde stále o MIUI.

Carach

Tomáš Pavlík -1

17.3.2018 8:52

Renovate pro S8+ a NX kernel.
U každého telefonu jsem vždy nejdříve koukal zda má podporu komunity, protože to s čím většinou přijde výrobce je děs a hrůza. Průměr času od koupě telefonu než flashnu nějakou ROM je přibližně týden.

TomVal

TomVal 21

17.3.2018 10:18

Používal jsem u Note 2 CyanogenMod, protože jsem nutně potřeboval trojklik na zoom displeje, což jde od Androidu 4.3, jenže Samsung se rozhodl tuhle verzi u Note2 přeskočit a jít rovnou na 4.4, takže další měsíce zpoždění, které značně zhoršovaly moje UX.

Lolo

Lolo -1

17.3.2018 10:42

Všichni co nepoužívají čistý android AOSP používají alternativní ROM už z logiky věci. AOSP je výchozí bod pro všechny ostatní upravené a přizpůsobené tudíž alternativní ROM

Snikers

snikers 0

17.3.2018 10:59

Na Samsungu Galaxy s4 som pouzival Resurrection Remix rom a na terajsom Redmi note 4 tiez a slape paradne.

Tomas_muskat

Tomas Muskat 0

17.3.2018 11:32

Na Samsung Galaxy s jsem měl už za půl roku po koupi cyanogenmod. Na Acer a3-a40 zatím není custom rok jinak už bych jin mel, hlavně kvůli multiwindow. Na honor 8 si dám až po záruce, možná po roce v létě.

Tomato4

Tomato4 -1

17.3.2018 11:55

Používám Lineage OS (pro Lenovo P70) a jsem úplně spokojen… Verze androidu 5.1 byla od Lenova pěkně nedodělaná a pak se na to vykašlali… Aktuální LineageOs s nugatem má jednu nevýhodu – většina her nefunguje – spadne ihned po otevření… Nevím jak bych to mohl opravit :(

Upirizabijak

upirizabijak 0

17.3.2018 12:07

chtel jsem se zeptat, kdyz se jedna o mobil, ktery ma napriklad super vyladeny fotak diky software vyrobce, znamena to, ze v alterantivni rom bude kvalita fotek horsi, nebo stejna?

GS58

LG58 4

17.3.2018 14:55

Pod červenými a zelenými packami nelze číst. Prosím, nešly by zprůhlednět?
Díky GS

Kubfaf

kubfaf 0

17.3.2018 15:09

Nepoužívám, ale plánuju si dát do telefonu lineage os

Mahtiel

Mahtiel 56

17.3.2018 15:39

Na Redmi Note 4 Global jsem z týdenní verze MIUI přešla nejprve na Pixel Experience ROM, nyní jedu na Cardinal AOSP s Franco kernelem. Až na drobné bugy spokojenost. :) Například nemusím uzamykat přehrávače do RAM, aby mi nepadaly během přehrávání, nebo fungují skvěle notifikace aplikace na braní medikamentů,na MIUI vždy po několika dnech aplikace My Therapy (o dalších nemluvě) přestala notifikovat. Na Oreu využívám i feedu doporučených článků na ploše. Na Cardinalu se mi ovšem poslední dobou seká aplikace FB (otázka, zda je to chyba systému nebo vlastní aplikace) a manžel (má také Redmi Note 4 s globální nadstavbou MIUI) si stěžuje, že během hovorů se mnou slyší silně echo, zatímco já ho slyším skvěle. A co se týče výdrže, máme časovou výdrž telefonu zhruba stejnou, ovšem svůj telefon využívám intenzivněji než manžel… Na Pixel Experience (s Velvet kernelem myslím)) jsem se jednou dostala dokonce na SoT 12 hodin při výdrži baterie cca den a 8 hodin… Na Cardinalu s Franko kernelem dávám SoT cca 9 hodin při vydrži den a půl.

Radeg

radeg 22

17.3.2018 16:01

Před současným telefonem jsem úspěšně používal Lineage na Xperii SP.
No, momentálně používám Nexus s aktualizacemi do letošního podzimu.
Ale ani pak, i když Lineage existuje, nepřejdu. Google Pay má pro mně větší váhu.

Kulichoid

kulichoid 116

17.3.2018 18:00

Prý plejáda výhod. Já napočítal jen 3 (nová verze Androidu, grafická nadstavba, přetaktování procesoru). Nějak mi přijde, že těch nevýhod je mnohem víc a jsou závažnější. :-)

Mahtiel

Mahtiel 56

17.3.2018 18:58

kulichoid s tím nesouhlasím, jak jsem uvedla výše, tak mi na Custom ROM nepadá přehrávač hudby nebo audioknih a notifikuje správně aplikace ohledně braní medikamentů. Dále jsou i nové funkce viz feed článků a výdrž baterie se mi oproti MIUI zlepšila.
Na MIUI mne občas štvalo, že vyjmuli užitečnou fičuru, kterou později s velkou pompou vrátili zpět (třeba noční režim) nebo na MIUI je zcela debilní uzamykání do RAM, kdy stačí milimetr pohybu prstem, aby se aplikace zamkla nebo odemkly.
Ale každý z nás má jiné preference. :)

Sykdan2188

Daniel Sykora -3

17.3.2018 19:37

Rád bych používal, ale bojím se to nastavit, už jen z toho důvodu že mi to zničí záruku a jsem takovej lempl že si telefon ještě bricknu…

Qual

Petr Vacek 2

17.3.2018 20:02

Alternativní ROM jsou super, sám jsem je používal a občas flashnu na nějaký čas i teď, ale problém je často s ovladači (pokud není AOSP ROM ve stejné verzi jako stock, ze které se ovladače použijí) – a to zejména s foťáky, kdy potom kvalita výstupu je hluboko pod úrovní stock ROM. Což mě hodně mrzí, protože často jsou AOSP co do funkcí i svižnosti mnohem lepší než stock.

Mahtiel

Mahtiel 56

17.3.2018 20:46

Daniel Sykora Být vámi tak se zbytečně nepodceňuji. :) Chce to zpočátku číst podrobně návody, jak například mazat a instalovat v jakém pořadí v TWRP (později se činnosti víceméně zautomatizují), no a stahovat správné soubory k instalaci. A pokud si s něčím nevím rady, tak se nebát zeptat.

Perglervitek

Vít Pergler 0

17.3.2018 20:48

Měl jsem Galaxy A3 300fu. Od Samsungu jsem dostal 6.0.1. Podpora na XDA nebyla nijak vysoká (Cyanogen(Lineage), Debloated). Díky tomu jsem byl naucen naučit se portování ROM a základní “programování” Androidu (Díky nepodpoře Samsungu). Naportoval jsem Resurrection, jelikož Cyanogen(Lineage) má málo možnosti upravení. S výsledkem jsem byl docela spokojen. Nefungovala jen selfie kamera, ale tu stejně nikdo nepoužívá. Teď mám OnePlus a do OxygenOS jsem se totálně zamiloval, proto k použití custom ROM není důvod.

Samsak

Samsak -2

18.3.2018 15:59

Mam Xiaomi Redmi Note 3 SE + Lineage OS, ale to jenom proto, ze na drahe telefony, ktere jsou updatovane casto a spolehlive po dlouhou dobu nemam penize a navic jich je na androidu pramalo… nedavno jsem si vsimnul ankety, ze u androidu nema zadny vyrobce delsi podporu nez 2 roky… apple ma 5. Toto by chtelo zlepsit, protoze po tech 2 letech jsou moznosti jenom custom rom (a to jeste ne na vsechny modely)

Martas

Martin Graulich -2

18.3.2018 16:20

Dobrý den všem, rád by se zeptal na několik”věcí” ohledně alternativní ROMce.
Mám Lenovo K6 NOTE, s mobilem jsem nad míru spokojen, i jsem uvažoval že by si dal alternativní ROMku ale bojím se hlavně co se týká bezpečnosti mobilu a co se týká “virů” a internetového bankovnictví.

Lze se obávat i při opatrnosti instalace aplikací nějakého útoku? V mobilu mám placenou verzi antiviru, vím že je to z jedné strany zbyteční ale vždy je tam to ale…

Dokázal by mi někdo rozumě odepsat? Lze se při ROMce právo mocně bát “útoku” na svůj mobil a internetového bankovnictví?

Standixon

standixon 0

18.3.2018 18:17

Na Xiaomi Redmi 3 jsem používal Mokee rom. Teď mám Doogee Mix u kterého výrobce sliboval do konce loňského roku Oreo a do teď nic a alternativní rom bohužel žádná není.

Perglervitek

Vít Pergler 0

18.3.2018 20:30

Martin Graulich, co jsem koukal, tak Lenovo K6 note dostalo aktualizaci na 7.1. Na K6 note existuje 8.1, které má zabezpečení z února 2018. Můžeš to brát stylem, čím pozdější zabezpečení, tím líp, jelikož jsou postupně opravovány známé chyby.
Kdyby se telefon “zaviroval” s custom ROM, tak by se skoro učitě “zaviroval” i s stock ROM.
Internetovému bankovnictví to vadit určitě nebude. Nemusíš mít root (Google pay), nebo to lze řešit pomocí Magisk.
Závěrem bych se útoků rozhodně nebál a ihned bych nějakou ROMku flashnul (Lineage, RR).
Dostaneš bezpečnější, rychlejší (Custom kernel), ale trochu hůře fotící telefon.

Martas

Martin Graulich -2

18.3.2018 22:28

Vít Pergler, já ti děkuji za reákci a asi to vyzkouším, vrátit se k oficiální verzi můžu vždy. Mě spíš “trápili” ty víry a útok na aplikaci banky.

RSS (komentáře k článku)