Populární AliExpress se v USA dostal na černou listinu

AliExpress USA USTR seznam

Úřad obchodního představitele USA (USTR) zveřejnil svůj pravidelný výroční přehled zjištěného padělání a pirátství na známých trzích a ukázalo se, že na „černé listině“ za rok 2021 přibyly dvě velmi významná jména. Mezi internetová tržiště, která se podle USTR podílejí na významném padělání ochranných známek nebo pirátství v oblasti autorských práv, patří nově i portály AliExpress a WeChat. Jsou na seznamu společně s dalšími čtyřiceti online službami.

Nedávno zveřejněná listina identifikuje 42 online trhů a 35 fyzických trhů. Na seznamu jsou vyjmenovány například i torrentové a warez servery nebo celé státy. Mezi nimi logicky nechybí ani Čína, nicméně najdeme zde i například i Kanadu, Rusko nebo Argentinu s Brazílií. Zařazení dvou zmíněných čínských služeb asi překvapí málokoho, neboť se skrze ně dají pořídit padělky či nelegální kopie. Uvedením na seznam ale USTR přiznává jejich velký vliv. Listina totiž obsahuje jen ty nejvíce problematické trhy.

AliExpress
AliExpress

„Celosvětový obchod s padělaným a pirátským zbožím podkopává zásadní inovace a kreativitu USA a poškozuje americké pracovníky. Tento nezákonný obchod také zvyšuje zranitelnost pracovníků zapojených do výroby padělaného zboží vůči vykořisťovatelským pracovním praktikám a padělané zboží může představovat významné riziko pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů a pracovníků na celém světě,“ říká k přehledům americká velvyslankyně USTR Katherine Tai. Na koncové spotřebitele by nemělo mít zařazení AliExpressu či WeChatu na zmíněný seznam žádný vliv.

Kolikrát jste nevědomě pořídili nějaký padělek?

Zdroj: techradar

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)