Nexus 6 se konečně dočkal: je tu aktualizace na Android 7.0

nexus_6_android_70_ico

S citelným zpožděním se proti o rok mladším sourozencům dočkal telefon Nexus 6 aktualizace na Android 7.0. Loňské Nexusy 6P a 5X dostaly update již koncem srpna, na dva roky starý Nexus 6 od Motoroly přišla řada až nyní. Google již stihl vydat tovární obraz systému (“factory image”) a flashovatelný OTA balíček. První uživatelé včera hlásili, že dostali update obvyklou cestou formou OTA aktualizace. Po vydání Androidu 7.0 Nougat Google tvrdil, že Nexus 6 a Nexus 9 LTE dostanou aktualizaci “v následujících týdnech”. Po aktualizaci běží na zařízení Android 7.0.0 v sestavení NBD90Z, které obsahuje všechny opravy zabezpečení k 5. říjnu.

Google zatím nijak nevysvětlil (a dost možná nikdy nevysvětlí), proč aktualizace na Android 7.0 přišla v případě Nexusu 6 s takovým zpožděním. Není to však nic neobvyklého – v minulosti se už několikrát stalo, že některé modely si musely na nejnovější verzi systému počkat. Nexus 6 je spolu s Nexusem 9 nejstarším zařízením, které vyhledávací gigant ještě podporuje. O rok starší Nexus 5 již Android 7.0 oficiálně nedostane, ačkoli by na něj s největší pravděpodobností bohatě stačil. Uživatelé tohoto modelu, kteří chtějí poslední verzi Androidu, však mají naději v alternativních ROMkách (viz Nexus 5 Android 7.0 Nougat nakonec dostane, ale jen neoficiální).

Nexus 6 se konečně dočkal: je tu aktualizace na Android 7.0 Nexus 6 se konečně dočkal: je tu aktualizace na Android 7.0

Aktualizace na Android 7.0

Velikost instalačního balíčku je 859 MB. Aktualizace je uvolňována postupně, takže majitelé těchto telefonů si budou muset počkat několik hodin až dnů. Ti, kterým se čekat nechce, si mohou stáhnout a nainstalovat tentýž balíček sami. Tento proces však vyžaduje povolené ladění USB a instalaci ADB na počítač. Proces začíná příkazem adb restart bootloader (provede restart do bootloaderu). Následně se na zařízení zvolí Recovery mode a aktualizace přes ADB. Příkazem adb sideload [jméno_souboru].zip se provede aktualizace. Poslední cesta vede přes flashnutí celého firmwaru – v tomto případě je nutný odemknutý bootloader a telefon bude po dokončení ve stavu, jako byste ho právě rozbalili z krabice (tj. bez všech aplikací, dat, nastavení, …).

Zdroje: androidcentral.com, androidpolice.com, androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)