Recenze AJAX smarthome ochrany: Siréna a dva zdánlivě hloupé spínače

AJAX domácí siréna tlačítko dveřní senzor recenze

Vítejte u druhého dílu (nezapomeňte na první a po přečtení pokračujte na závěrečný třetí) recenze balíku zařízení značky AJAX, které jsou určeny pro chytré zabezpečení domácnosti. Pokud jste četli první díl, víte, na co budeme navazovat. Poté, co jsme probrali centrální řídicí jednotku (hub), dálkové ovládání a chytrou zásuvku, se nyní budeme věnovat další trojici. Tentokrát přicházejí na řadu siréna, tlačítko a dveřní senzor, které AJAX také prodává. Nevyhnutelně dojde znovu i na aplikaci, nicméně tu jsme společně s centrální jednotkou nebo komunikační platformou Jeweller probrali detailně minule.

Balení a příslušenství

Krabičky jsou i u těchto přístrojů celkem jednoduché, nicméně je z nich poznat, jak si dává výrobce záležet na ochraně i těch nejmenších zařízení. Důmyslné papírové skládané otvory a přepážky jsou malý detail, který ale potvrzuje, že jde o prémiové věci. Ve všech baleních je přítomný základní manuál, QR kód pro naskenování do aplikace a v tomto případě i spojovací materiál.

U sirény se nachází balíček s vruty různých délek, oboustrannou lepící páskou a tenkým krátkým káblíkem s koncovkou, kterým jde k zařízení připojit externí světelná signalizace. Stejné příslušenství je i u senzoru na dveře. K tlačítku je k dispozici pouze kousek oboustranné pásky.

Siréna se vzhledem reproduktoru

Aniž bych ji zapojoval nebo pároval s aplikací, AJAX siréna mě příjemně zaujala svým designem. Díky textilnímu povrchu v čelní části připomíná bezdrátový reproduktor a nepotřebuje si hrát na nějaké hi-tech zařízení s kreativními mřížkami. Kamufláž se navíc může v některých situacích i hodit. Fajn je i decentní velikost, jedna hrana sirény má délku jen asi 75 milimetrů. Stejně jako ostatní AJAX produkty, které se někam montují, má pod krytem tlačítko pro případné hlášení, že někdo zařízení otevřel. Dvě CR-123A baterie se postarají až o pětiletý chod. Ochrana IP50 potvrzuje, že jde i interiérový přístroj.

Funkce sirény je jasná – ve vhodnou chvíli co nejlépe vyplašit nezvaného hosta nebo upozornit majitele na nezvyklý stav hlasitým zvukovým signálem. V tomto ohledu nemám žádné výtky, na AJAX sirénu se dá spolehnout ve všech situacích. A že jich může být. Možností nastavení, která se obhospodařují skrze aplikaci Ajax Security System, má siréna opravdu hodně. Kdy má a nemá vydávat zvuk, určují další prvky zapojené prostřednictvím centrální jednotky. Má ovšem i několik vlastních možností detailnější konfigurace. Nebudu asi popisovat, co všechno je v aplikaci k nalezení, to je nicméně vidět v přiložených snímcích obrazovky. Zmíním ale to nejzajímavější.

Ajax Security System
Ajax Security System

Příjemná je možnost měnit hlasitost houkání (možná spíš pípání), ale lepší než tři základní hladiny by byl praktičtější obyčejný posuvník. Doba poplachu je měnitelná od 3 do 180 sekund, takže není problém mít sirénu využitou pro různé situace, u kterých se hodí delší či kratší signalizace. Pokud je nutné mít zvuk doprovozený i nějakým vizuálním potvrzením, je možné zapnout blikání LED diody. Siréna umí krátkým pípnutím potvrzovat i zapnutí či vypnutí celého zabezpečovacího systému.

Tlačítko pro paniku i pohodlnost

Co zkoušet a popisovat u jednoduchého spínače? Tlačítko je stejně jako siréna, dveřní senzor a další AJAX produkty závislé na aplikaci. I u tak primitívního přístroje je v ní k dispozici několik možností nastavení. Tím zásadním je volba, zda má tlačítko plnit úlohu tísňového „panic button“, nebo má sloužit jako ovládání. Když jej přepnete do druhého jmenovaného módu, můžete mu v rámci scénářů přiřadit třeba úkol vypínat a zapínat chytrou zásuvku. Je přitom k dispozici možnost nastavit chování při krátkém a dlouhém stisku.

Když je tlačítko v tísňovém provozním režimu, je k dispozici pět druhů poplachu – narušení, požár, lékařská pomoc, tíseň a plyn. Výběr jedné z těchto položek v aplikaci nemění obsah notifikace a může jinak reagovat. Přiřazení se navíc může hodit při umisťování více tlačítek. Parádní ochrana proti náhodnému stisknutí. Ta je zajištěna nejen zahloubenou plochou v rámečku na samotném tlačítku, ale možností reagovat pouze na dvojité či dlouhé stisknutí. V menu tohoto drobného a jednoduchého pomocníka jde také vybrat, zda na něj má či nemá přímo reagovat siréna. Tlačítko, jehož se také týká pětiletá výdrž baterie, se dá pověsit na šňůrku, položit jen tak na stůl, nebo díky plochým zádům i nalepit na zeď či jinou plochu.

Nenápadný dveřní senzor s mnoha schopnostmi

Toto zařízení má po stránce instalace dvě volitelné kombinace. K chytrému senzoru je k dispozici buď malý, případně velký magnet. Jeden umí spínat na cca centimetrovou vzdálenost, druhý asi na dvojnásobnou. Stejně jako u sirény jsem sáhl po oboustranných nálepkách a to je instalace na půl minuty. Jen je potřeba si dát pozor na polaritu a umístění magnetu. I u dveřního senzoru je pod krytem (který je současně držákem) schované tlačítko upozorňující na případné sundání nebo poškození.

I u senzoru na rám dveří (nebo třeba i okna, jak bude uživatel chtít) platí, že jeho chytrost spočívá v tom, co jde nastavit v aplikaci. V tomto případě stojí za zmínku třeba nastavení zpoždění spuštění poplachu při otevření dveří do určitého času. Podobně, jak možná znáte z profesionálně hlídaných objektů. Senzor můžete přinutit hlídat průchody i v nočním režimu a přepínač Vždy aktivní mu přikáže ignorovat stav celého systému. V tomto případě je výdrž baterií až sedmiletá.

Cena a dostupnost

Oficiální web AJAX v případě ČR odkazuje zákazníky na společnosti SAFE HOME a BEDO. Domácí siréna AJAX HomeSiren stojí 1 790 Kč a je dostupná v bílé a černé barvě. Tlačítko AJAX Button stojí 890 Kč a je taktéž k dostání v černé a bílé. Stejné barvy jsou k dispozici i u dveřního senzoru AJAX DoorProtect, který stojí 1 090 Kč. U všech tří zařízení se můžete v rámci značky podívat i na alternativy. Například sirénu můžete sehnat i venkovní, tlačítko se prodává také dvojité a senzory jsou dostupné i v „silnější“ variantě schopné chránit střešní okna při větrání.

(Téměř) závěrečné hodnocení

Podobně jako u předchozí trojice musím konstatovat, že domácí siréna, tlačítko i dveřní senzor AJAX jsou výsledkem velmi dobře odvedené práce. A to jak na straně hardwaru (pěkný design a hlavně ochrana před nežádoucí manipulací), tak i na straně softwaru. Aplikace je opravdu skvělá a i tak banálním věcem jako je tlačítko nebo senzor do dveří umí vnuknout velmi zajímavé funkce. Zopakuji, že výrobce plánuje integraci do nástrojů jako Home Assistant, Google Home nebo Apple HomeKit. Soupis PRO a PROTI si necháme na závěr posledního dílu, na který se můžete těšit za pár dní. Budu se v něm věnovat kouřovému hlásiči, senzoru vytopení a pohybovému čidlu.

Na co byste si nastavili bezdrátové tlačítko?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)