AirDrive: připojte svého Androida k PC jako bezdrátový disk

airdrive_ico

Potřebujete z počítače či notebooku přistupovat k datům ve svém telefonu nebo tabletu s Androidem? Nechcete-li hledat datový kabel, pak je v Obchodě Play k dispozici celá řada aplikací, které vám takovou možnost zpřístupní. Poměrně jednoduchý způsob nabízí program AirDrive, který připojí úložiště mobilního zařízení jako disk, takže s ním budete moci pracovat například z Průzkumníka. Aby to bylo ještě snadnější, aplikace komunikuje s desktopem skrze lokální síť (Wi-Fi respektive LAN).

Co AirDrive slibuje?

Popisek v Obchodě Play je stručný, což odpovídá celkové lehkosti a jednoduchosti, s níž aplikace pracuje.

  • Můžete přistupovat k obsahu Android telefonu z Průzkumníka Windows.
  • Pomocí Air Drive se smartphone okamžitě spojí s počítačem pomocí Wi-Fi.
  • Budete moci snadno spravovat obrázky a hudební soubory v zařízení.

AirDrive

AirDrive

Autoři dále upozorňují, že Android 4.4.x KitKat neumožňuje aplikacím třetích stran přístup pro zápis na externí paměťovou kartu. Jediným řešením je tak v tomto směru aktualizace na Android 5.x Lollipop.

Jak AirDrive funguje v praxi?

Nejprve si budete muset na počítač nainstalovat aplikaci NetDrive, kterou si stáhnete z oficiálních stránek. Fungovat by měla na systémech Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP a Windows Server 2003/2008/2012. Instalační balíček je velký necelých 60 MB, samotný průběh instalace je v podstatě standardní a nepřekvapí. V našem případě nás jen trochu zarazil požadavek na restart systému v samotném závěru.

Následně si na telefon nebo tablet nainstalujete program AirDrive. Po prvním spuštění zadáte název, pod kterým bude telefon či tablet prezentován. V dolní části okna je zobrazen prostor v interním úložišti a na paměťové kartě, který byl ovšem v případě Xperie Z3 s Androidem 5.0.2 AirDrive interpretován chybně.

Podívali jsme se do kontextové nabídky, kde je kromě nastavení, na které se podíváme později, také stručná nápověda, podle níž by ke zprovoznění mělo stačit připojit telefon k bezdrátové síti, nainstalovat NetDrive a zbytek má proběhnout automaticky. S ohledem na skutečnost, že NetDrive známe, neboť ho používáme k správě několika FTP serverů, nám bylo jasné, že až tak jednoduché to ve skutečnosti fungovat nebude. Tento předpoklad se také následně potvrdil.

Nápověda AirDrive tvrdí, že vše proběhne automaticky Nápověda AirDrive tvrdí, že vše proběhne automaticky

Bylo tedy nutné vyvinout vlastní úsilí. Předpokládali jsme, že aplikace zpřístupňuje úložiště jako FTP server. K tomu, aby se takový server připojil pomocí NetDrive jako disk, je nutné znát jeho adresu. Tu jsme tedy nejprve zjistili v systémovém nastavení, následně jsme v aplikaci NetDrive zadali tuto adresu jako síťový disk, připojovaný přes FTP.

Při pokusu o připojení disku jsme použili přihlašovací údaje admin/admin, na displeji telefonu se pak zobrazil požadavek na povolení připojení. Po schválení se skutečně v nabídce Tento počítač zobrazil nový disk se složkami [emulated], [Internal] a [sdcard1]. Stejně dobře a snadno to fungovalo i v Total Commanderu a dalších správcích souborů.

Z hlediska nabízených možností můžeme konstatovat naprostou spokojenost. Práce se všemi úložišti telefonu byla stejně samozřejmá, jako běžné operace na lokálním disku počítače. Mohli jsme mazat, kopírovat soubory oběma směry, přejmenovávat, přesouvat, vytvářet složky… Na displeji zařízení se v průběhu procesu ukazuje aktivní připojení a záznam probíhajících operací.

Možnosti nastavení

V možnostech nastavení, které nalezneme v sekci Settings, lze ovlivnit tyto parametry:

  • Device name – název zařízení.
  • AirDrive Service – zapnutí a vypnutí služby, která zajišťuje komunikaci a stará se o provádění operací.
  • Show status notification – zobrazení stavu služby v oznamovací oblasti.
  • Do not add more devices – nedovolí připojení dalším zařízením.
  • Show [device] folder – zobrazí složku device s obsahem interní paměti zařízení. Celkem logicky nebudete mít ale přístup do všech složek.

Žádné další vlastnosti v nastavení nenajdete. Z hlediska bezpečnosti bychom očekávali přinejmenším možnost nastavení přihlašovacích údajů, byť je každé připojení nutné potvrdit přímo na zařízení.

Resumé

Aplikace sama o sobě slibuje naprosto triviální způsob připojení, nicméně skutečnost je přeci jen o něco složitější. V první řadě bychom ocenili, kdyby program po zapnutí zobrazil IP adresu zařízení, na kterém běží, aby nebylo nutné ji hledat v systémovém nastavení. Samotný program AirDrive pak vlastně funguje jen jako FTP server, zpřístupňující úložiště. O veškerou další práci, zejména tedy o připojení tohoto serveru jako disku, se pak stará program NetDrive. Podobného výsledku pochopitelně dosáhnete i s řadou dalších programů, které z Androida umí udělat FTP.

Nápad sám o sobě není vůbec špatný – práce s daty v telefonu je po počáteční konfiguraci snadná, intuitivní, stejně jako s jakýmkoli jiným diskem. Navíc je možné použít pro tyto účely nejen Průzkumníka, ale jakoukoli aplikaci tohoto typu pro Windows.

AirDrive
AirDrive

Mohlo by vás zajímat

Comp 1_00000

PCFileSync – snadná synchronizace složek

Aplikace Jan Dolejš Jan Dolejš
7 min. uložit na později

Komentáře (27)