Menu

AirDrive: připojte svého Androida k PC jako bezdrátový disk

Potřebujete z počítače či notebooku přistupovat k datům ve svém telefonu nebo tabletu s Androidem? Nechcete-li hledat datový kabel, pak je v Obchodě Play k dispozici celá řada aplikací, které vám takovou možnost zpřístupní. Poměrně jednoduchý způsob nabízí program AirDrive, který připojí úložiště mobilního zařízení jako disk, takže s ním budete moci pracovat například z Průzkumníka. Aby to bylo ještě snadnější, aplikace komunikuje s desktopem skrze lokální síť (Wi-Fi respektive LAN).

Co AirDrive slibuje?

Popisek v Obchodě Play je stručný, což odpovídá celkové lehkosti a jednoduchosti, s níž aplikace pracuje.

  • Můžete přistupovat k obsahu Android telefonu z Průzkumníka Windows.
  • Pomocí Air Drive se smartphone okamžitě spojí s počítačem pomocí Wi-Fi.
  • Budete moci snadno spravovat obrázky a hudební soubory v zařízení.

Autoři dále upozorňují, že Android 4.4.x KitKat neumožňuje aplikacím třetích stran přístup pro zápis na externí paměťovou kartu. Jediným řešením je tak v tomto směru aktualizace na Android 5.x Lollipop.

Jak AirDrive funguje v praxi?

Nejprve si budete muset na počítač nainstalovat aplikaci NetDrive, kterou si stáhnete z oficiálních stránek. Fungovat by měla na systémech Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP a Windows Server 2003/2008/2012. Instalační balíček je velký necelých 60 MB, samotný průběh instalace je v podstatě standardní a nepřekvapí. V našem případě nás jen trochu zarazil požadavek na restart systému v samotném závěru.

Následně si na telefon nebo tablet nainstalujete program AirDrive. Po prvním spuštění zadáte název, pod kterým bude telefon či tablet prezentován. V dolní části okna je zobrazen prostor v interním úložišti a na paměťové kartě, který byl ovšem v případě Xperie Z3 s Androidem 5.0.2 AirDrive interpretován chybně.

Podívali jsme se do kontextové nabídky, kde je kromě nastavení, na které se podíváme později, také stručná nápověda, podle níž by ke zprovoznění mělo stačit připojit telefon k bezdrátové síti, nainstalovat NetDrive a zbytek má proběhnout automaticky. S ohledem na skutečnost, že NetDrive známe, neboť ho používáme k správě několika FTP serverů, nám bylo jasné, že až tak jednoduché to ve skutečnosti fungovat nebude. Tento předpoklad se také následně potvrdil.

Nápověda AirDrive tvrdí, že vše proběhne automaticky

Nápověda AirDrive tvrdí, že vše proběhne automaticky

Bylo tedy nutné vyvinout vlastní úsilí. Předpokládali jsme, že aplikace zpřístupňuje úložiště jako FTP server. K tomu, aby se takový server připojil pomocí NetDrive jako disk, je nutné znát jeho adresu. Tu jsme tedy nejprve zjistili v systémovém nastavení, následně jsme v aplikaci NetDrive zadali tuto adresu jako síťový disk, připojovaný přes FTP.

Při pokusu o připojení disku jsme použili přihlašovací údaje admin/admin, na displeji telefonu se pak zobrazil požadavek na povolení připojení. Po schválení se skutečně v nabídce Tento počítač zobrazil nový disk se složkami [emulated], [Internal] a [sdcard1]. Stejně dobře a snadno to fungovalo i v Total Commanderu a dalších správcích souborů.

Z hlediska nabízených možností můžeme konstatovat naprostou spokojenost. Práce se všemi úložišti telefonu byla stejně samozřejmá, jako běžné operace na lokálním disku počítače. Mohli jsme mazat, kopírovat soubory oběma směry, přejmenovávat, přesouvat, vytvářet složky… Na displeji zařízení se v průběhu procesu ukazuje aktivní připojení a záznam probíhajících operací.

Možnosti nastavení

V možnostech nastavení, které nalezneme v sekci Settings, lze ovlivnit tyto parametry:

  • Device name – název zařízení.
  • AirDrive Service – zapnutí a vypnutí služby, která zajišťuje komunikaci a stará se o provádění operací.
  • Show status notification – zobrazení stavu služby v oznamovací oblasti.
  • Do not add more devices – nedovolí připojení dalším zařízením.
  • Show [device] folder – zobrazí složku device s obsahem interní paměti zařízení. Celkem logicky nebudete mít ale přístup do všech složek.

Žádné další vlastnosti v nastavení nenajdete. Z hlediska bezpečnosti bychom očekávali přinejmenším možnost nastavení přihlašovacích údajů, byť je každé připojení nutné potvrdit přímo na zařízení.

Resumé

Aplikace sama o sobě slibuje naprosto triviální způsob připojení, nicméně skutečnost je přeci jen o něco složitější. V první řadě bychom ocenili, kdyby program po zapnutí zobrazil IP adresu zařízení, na kterém běží, aby nebylo nutné ji hledat v systémovém nastavení. Samotný program AirDrive pak vlastně funguje jen jako FTP server, zpřístupňující úložiště. O veškerou další práci, zejména tedy o připojení tohoto serveru jako disku, se pak stará program NetDrive. Podobného výsledku pochopitelně dosáhnete i s řadou dalších programů, které z Androida umí udělat FTP.

Nápad sám o sobě není vůbec špatný – práce s daty v telefonu je po počáteční konfiguraci snadná, intuitivní, stejně jako s jakýmkoli jiným diskem. Navíc je možné použít pro tyto účely nejen Průzkumníka, ale jakoukoli aplikaci tohoto typu pro Windows.

AirDrive
AirDrive
Developer: Bdrive Inc
Price: Free
 

Komentáře

pospa.josifek

pospa.josifek

3.5.2015 18:16

Sony PC Compainon to nabízí už v základu, a nemusíte si do mobilu nic instalovat. ;)

DarkEagle

DarkEagle

3.5.2015 18:39

ES file explorer má tuto možnost v sobě už minimálně rok, adresu zobrazí ihned po zapnutí FTP. Umí také opak (přistupovat do PC, kde máte nahozený FTP server) + všechny cloudy na které si člověk vzpomene, umí rozbalovat rary, zipy….. člověk by mohl pokračovat do nekonečna. určitě to není jediný prohlížeč souborů co tyto věci umí, budou jich desítky, jen je osobně neznám/nepoužívám. Proto moc nevidím důvod instalací všech těchto “vymožeností” po jedné.

Tomas

Tomas

3.5.2015 19:22

G2 má tohle také v základu.

Bllizard

Ondřej Mika 0

3.5.2015 20:44

Problém u NetDrive je v tom, že není zdarma. Respektive je, ale jen na 30 dní. Nicméně nová verze 2.5 si telefon našla v síti sama a nebylo třeba vytvářet připojení ručně. Bez problému, také připojí většinu cloudových úložišť.

Michael

Michael

3.5.2015 21:08

DarkEagle: mohu se zeptat jak se v ES file exploreru nastavuje to ftp, abych mohl z pc upravovat obsah na zařízení? Moc děkuju

mmmmm

mmmmm

3.5.2015 22:11

myphoneexplorer je TOP.
Jednoduchy, zadarmo, ma vsetky funkcie ktore ma mat ….

BobBeesheq

BobBeesheq

3.5.2015 22:28

Píšete, cituji “Autoři dále upozorňují, že Android 4.4.x KitKat neumožňuje aplikacím třetích stran přístup pro zápis na externí paměťovou kartu. Jediným řešením je tak v tomto směru aktualizace na Android 5.x Lollipop.”. Jak je tedy možné, že manželka i po aktualizaci Sony Xperie Z1 na Lolipop stále nemůže zapisovat na kartu?

Michael

Michael

3.5.2015 22:34

Ve výsuvné nabídce v menu Síť->Vzdálené->Zapnout. Pak v průzkumníku stačí připojit síťový disk, napsat adresu FTP, případně heslo, pokud je nastaveno a je to. A lze si vytvořit i zástupce na ploše telefou pro spuštění FTP serveru, nebo jej nechat běžet pořád (i při ukončení ESFE).

Michael

Michael

3.5.2015 22:43

Skvělý děkuju za radu

walliňák

4.5.2015 2:34

otázka za modrého bludišťáka: jaký je rychlejší přenos dat – WiFi, nebo kabel?

spot

spot

4.5.2015 9:33

tak teda nevim ale tohle je reseni pod me jebat…instalacka TotalCommanderu ma 3.5MB a pak staci jen CTRL+F..dale by mozna bylo dobre otestovat jestli to umi SSL/TLS?je opravdu chytre pouzivat login v plaintextu..ale zas na druhou stranu dobre ste lidem poradili aspon budu mit na verejnech WiFi vic nad cim se bavit :o)

uni

uni

4.5.2015 9:45

walliňák: tak to je dost debilní dotaz, jaká WiFi, jaký kabel? Umí tvůj přístroj USB 3.0? Umí WiFi ac nebo MIMO, resp. příp. MU-MIMO, 2,4 nebo 5Ghz? Nicméně obecně, kabel je kabel, zvláště v zahlušených místech jako je typicky panelák, město, atd., kde je hromada navzájem interferujících sítí. Zlaté kabelové připojení, lépe tak, aby nebyla przněna rychlost, což dnes zajišťuje snad jen Lightning u Apple a USB Type C s USB 3.0 u Nokia N1:-/ Takže v praxi…těžko říci.

uni

uni

4.5.2015 9:46

Ad ona snadnost, předpokládám, že že jak PC, tak placka musí být pověšené na stejné WiFI síti, což je u PC, které mám samozřejmě připojené kabelem úplně na …. tři věci. Radši bez experimentů klasický UMS…

tlamik

tlamik

4.5.2015 11:05

Samba je IMHO jednodušší, vyžaduje sice root na mobilu, ale na kompu není třeba nic instalovat vymýšlet

uni

uni

4.5.2015 13:55

Tak jsem prubnul a docela fiasko. Dost zmatečně to zařízení najde/nenajde, nenašel jsem pravidlo, ruční přidávání každopádně nepomohlo.
Na K920 to zapisuje jen do Download složky, na nic. i9505 to pro změnu neumí vůbec detekovat pam. kartu a ani připojit. U K920 nelze nic změnit, takže je z toho furt síťový a nikoli lokální disk.
Celkově, aplikace na dvě věci, ale práce s daty mezi nimi není…

uni

uni

4.5.2015 13:56

BTW. i na K920 to blbě detekuje úložiště, obdobně jako na redakčním Sony (který má ale sám o sobě UMS, takže tam tyhle harakiri ani nejsou potřeba).

uni

uni

4.5.2015 16:37

Tak snad poslední postřeh, vyprdněte se na Android klienta, ten je fakt marný a vytvořte ftp něčím jiným, pak se chytne i PC apka.

knobloch009

4.5.2015 17:36

Teda nevím jak vám, ale můj mobil to detekovalo hned a jenom sem to povolil :)

awakened

awakened

4.5.2015 20:28

Naprosto zbytečná recenze na zjevně špatnou aplikaci. Stačí miniaturní https://play.google.com/store/apps/details?id=lutey.FTPServer a jakýkoliv ftp klient pro Win.

topař

topař

5.5.2015 8:22

zkuste AIRDROID

uni

uni

5.5.2015 11:38

awakened: Jakýkoli ftp klient pro Win vytvoří lokální disk?

awakened

awakened

5.5.2015 14:11

Uni: Nic takového jsem nenapsal. Jen si myslím, že jednodušší a efektivnější je instalovat 200kB velkou aplikaci do telefonu a ideálně nic do PC (Total Commander má většinou každý) ev. jakýkoliv FTP klient než 60MB balík.

uni

uni

5.5.2015 14:58

awakened: Pak tedy došlo k nepochopení pointy: “připojte svého Androida k PC jako bezdrátový disk”. Tedy tématem je, že je se zajistí přístup k úložišti jako k disku (síťový, místní-výměnný) pomocí ftp protokolu. Tématem není ftp jako takové. Tedy “jakýkoli ftp klient pro Win” není očividně relevantní. Ad. aplikace v telefonu, ano, sám jsem v “včera v 16:37” vyprdnutí se na jejich apku, která je min. v eLku nefunkční, tedy je tím myšleno cokoli jiného, např. ona 20kB velká aplikace.
Ale to je jen jedna polovina téma:)
Tedy leží otázka, co místo 60MB balíku do Win, co poskytne stejnou službu?

Vlado

Vlado

12.5.2015 15:46

Ja by som odporučil Wifi file transfer PRO verzia stojí iba 0,69 € (cca 25Kaček).
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dooblou.WiFiFileExplorerPRO
Po nahratí alternetívnej ROM na Galaxy SIII som hľadal nejakú náhradu za Kies Air a zistil som že túto aplikáciu mám dávno “kúpenú” cez Amazon :)

ic

ic

18.5.2015 16:43

Dívám se že v diskusi je hodně tipů na podobné aplikace. A neznáte náhodou další… spíše pro správu telefonu (notifikace z telefonu do PC) než pro přenos dat? Ten myphoneexplorer je třeba super, ale celé mi to přijde takové hodně zabugované, z několikaměsíčního používání, kdy často padá aplikace v PC i v mobilu, a mnoho, mnoho, mnoho dalších problémů jsem se ho raději zbavil.

uni

uni

19.5.2015 16:23

ic: Problém je, že vlastně ani jedna ze zmíněných není podobná, neumí to co AirDrive. Tvé téma – s tímto se perou i takové veličiny jako Apple a MS, natož vývojář nějaké aplikace. Nejdále je v tomto Apple. Google podle mě na to úplně prdí, snad ani neumí Android-Chrome? Vývoj se vrhl spíše směrem wearebles.

gusha

20.5.2015 23:43

@Ic: Pro notifikace z telefonu na PC je výborný PushBullet
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pushbullet.android&hl=cs
Více v článku: https://www.svetandroida.cz/pushbullet-201402
Můžu jen doporučit.

RSS (komentáře k článku)