TOPlist

Klient Air Bank popsal chytrý telefonický podvod. Jak nenaletět?

Air Bank telefonický podvod vishing spoofing upozornění ukázka telefonáty

Jak už bylo dříve bankovními institucemi a médii upozorňováno, v České republice se množily případy takzvaného vishingu, tedy telefonických pokusů o vylákání citlivých údajů o platební kartě či celém účtu. Na Facebooku se objevil popis celého pokusu o „útok“ od jednoho z klientů české Air Bank. Je zřejmé, že podvodníci jsou velmi zkušení a sofistikovaní.

Michal F., cíl pokusu o podvod

Bylo 12:33 a volá mi telefonní číslo, na telefonu se zobrazilo že volá Air Bank, tak si říkám aha, asi volají kvůli nějaké spokojenosti nebo s nabídkou nějakých produktů. Zvedám hovor a na druhé straně se profesionálním hlasem představí Radek Březina z Air Bank, zda mluví s Michalem F., co má účet u nás v Air Bank s číslem XYZ, že by se mnou chtěl dodělat žádost o úvěr, kterou jsem nedodělal v mobilní aplikaci ze dne 8.3..

Zarazím se a říkám, že to musí být omyl, protože jsem žádnou žádost nerozpracoval, ani nežádal. Tak mi řekl, že to je divné, že to tu vidí 18:33 a že to teda ještě prověří, že to třeba bude omyl, chvíli čekám…

…pak se ozve znovu a říká, že to je opravdu tak, že 8.3. jsem udělal žádost a také že jsem byl 7.3. na pobočce Air Bank změnit nějaké přihlašovací a kontaktní údaje, tak to se mnou rovnou prověří. Tak mu říkám, že ani na pobočce Air Bank jsem 7.3. nebyl, že to opravdu musí být omyl. Ptá se mě jestli jsem neztratil doklady, že se občas stane, že to podvodníci zkoušejí, změnit takto identitu. Že u mého účtu vidí, že jsem si tam přidal nějaké další telefonní číslo a spároval si telefon Xiaomi XYZ s mobilním bankovnictvím, tak mu říkám, že to nejsem já, ani to není můj telefon. Přepadla mě docela úzkost, že se někdo naboural do mého bankovnictví.

V tom mi oznámí, že se tedy zřejmě jedná o podvod, a že mě přepojí na oddělení policie, kde nadiktuju svoje iniciály, poslední aktivitu, přihlašovací údaje a že mi pomůžou ochránit moje peníze. Jestli mě teda může přepojit. V tu chvíli jsem prozřel a dostal se do stavu uvědomění o co tu jde, že mluvím s podvodníkem. Bylo to hodně autentické a ten člověk uměl fakt dobře hrát roli. Úplně se mi z toho člověka udělalo špatně. Vygooglim si mezitím číslo, ze kterého mi volá a zjišťuju, že je to opravdu podvodník, co se vydává za zaměstnance Air Bank. Požádám ho, aby se mi ještě jednou představil, že mám podezření, že jednám s někým jiným, začne se cukat a hovor končí.

Případ potvrzuje, že telefonický podvodník se pokouší využít stejnou metodu, která byla například již dříve využívána na klienty České spořitelny. Tedy vyvolání dojmu akutního problému a nátlak za účelem předání citlivých údajů. Na celé praktice stojí po technické stránce pár věcí za povšimnutí. V prvé řadě fakt, že telefonní číslo systém identifikuje jako infolinku Air Bank. Jde o tzv. spoofing, kdy podvodník zneužívá cizí telefonní číslo. To samé se dá provést s e-mailem. Obě zmíněné metody na svých stránkách popisuje Policie ČR.

Air Bank telefonický podvod vishing spoofing upozornění ukázka

Jak nenaletět?

Policie i bankovní instituce shodně upozorňují, že lidé v žádném případě nemají sdělovat přihlašovací či jiné citlivé údaje přes telefon nebo v e-mailové komunikaci. Banky tímto způsobem údaje nikdy nechtějí.

Přímo mluvčí Air Bank Jana Pokorná nám také vysvětlila, jak je možné, že jsou podvodníci údajně schopní spojit jméno volaného s konkrétní bankou. „Podvodníci zkoušejí, jestli natrefí na klienta té konkrétní banky. Protože má Air Bank už milion klientů, pravděpodobnost se zvyšuje. Nám se navíc ozývají lidé, kteří nejsou našimi klienty, kterým náš údajný pracovník podobnou historku vyprávěl. A stejné je to i v dalších bankách, protože podvody přicházejí v různých vlnách a podvodníci svůj zájem přesměrovávají postupně z banky na banku,“ popsala mluvčí.

Už jste také zaznamenali tento telefonický pokus o podvod?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)