aDosBox – zahrajte si staré herní pecky na Androidu

aDosBox logo

Čas od času si vzpomenu na dobu, kdy jsem na počítači měl nainstalován operační systém MS-DOS. V té době jsem poznal mnoho zajímavých her  – například slavný Prince of Persia, Dyna Blaster, SkyRoads, Golden Axe, Grand Prix Circuit a další chytlavé herní tituly. A proto jsem se rozhodl, že vyzkouším nějaký emulátor tohoto operačního systému i na svém telefonu s Androidem. Má volba padla na aDosBox, který je na Google Play k dispozici zdarma. Už jméno napovídá, že vychází z DOSBoxu pro běžné počítače, se kterým jsem již pracoval.

První spuštění

Po prvním spuštění programu se zobrazí nastavení, kde je možno například nastavit, kam se mají stahovat data aplikace. Já zvolil volbu Specify directory, kde jsem zadal cestu “/mnt/sdcard/dosbox”. Pro začátek se dalšího nastavení zdržíme a pustíme se do zprovoznění emulátoru, abychom si konečně mohli spustit nějakou tu hru z našeho mládí. Mladší čtenáři si zase vyzkouší, jaké hry se dříve hrály. ;) Jakmile tedy potvrdíte nastavení tlačítkem OK, čeká uživatele neznalého příkazové řádky tak trochu šok – až na virtuální klávesy šipek a 4 programovatelná tlačítka je uživatel odkázán na zadávání příkazů.

Tento článek vám však pomůže emulátor nastavit a spouštění aplikací si tak poněkud zpříjemnit. Já osobně jsem si zobrazení šipek vypnul, aby mne nerušily, nicméně u telefonů a tabletů bez klávesnice se bez nich neobejdete. Do nastavení se znovu dostanete stisknutím tlačítka menu přes volbu SDL Settings, kromě této volby je zde možno otevřít sw klávesnici, zrušit zobrazení JoySticku (šipek na obrazovce), nastavit další parametry emulátoru či celý emulátor ukončit.

Příkazová řádka a první spuštění programu

Nyní se tedy vrátíme k příkazové řádce, kterou poznáte podle blikajícího kurzoru za textem C:\>. Oproti desktopové verzi jste ušetření připojování adresáře, kde jsou hry a programy. Místo toho aDosBox připojí celou paměťovou kartu, kterou vidíte jako disk “C”. Toto chování lze samozřejmě upravit. My se soustředíme především na to, jak si spustit nějaký program. Mnoho z vás jistě zná hru Prince of Persia, která byla svého času velmi oblíbená, a proto vyzkoušíme jako první tuto herní klasiku.

Sám autor hry na svém blogu uvádí odkaz pro stažení hry na adrese:

http://www.bestoldgames.net/eng/old-games/prince-of-persia.php

Zde si stáhnete ZIP archiv, který obsahuje adresář se hrou s názvem Prince. Celý adresář se soubory nahrajte do složky na paměťové kartě, kam budete ukládat hry a programy. Já si pro testovací účely vytvořil adresář “dosbox“. Nyní se vraťte do emulátoru a vložte svůj první příkaz “cd dosbox” (bez uvozovek, příkaz se potvrzuje klávesou enter či tlačítkem 1 na displeji). Ten způsobí otevření adresáře dosbox, ve kterém jsou hry. Stejně se pak dostaneme do adresáře se hrou, tedy “cd prince”. A nyní si již hru můžeme spustit příkazem “prince.exe”. Spouštěcí soubor je většinou v hlavním adresáři hry a má příponu zpravidla exe, com či bat.  Samotnou hru netřeba popisovat, jen poradím, že nejdůležitější jsou právě šipky a klávesnice shift pro pomalou chuzi, držení se či boj (nápověda – nejdřív musíte najít meč).

Správce souborů

Takové spouštění aplikací není zrovna nejkomfortnější a proto si ukážeme, jak si vše ulehčit pomocí správce souborů. Já si zvolil volně dostupný Dos Navigator ve verzi 1.51. Stáhnete jej na adrese (zvolte binární verzi, ne zdrojovou):

https://www.ritlabs.com/en/products/dn/

Program rozbalte do adresáře “dn” mezi ostatní programy. Jistě oceníte, když po startu aDosBoxu se tento správce ihned spustí. To provedete tak, že si například pomocí Total Commanderu  v režimu úprav otevřete soubor dosbox-0.74.conf, který by měl být v adresáři “.dosbox” v adresáři, který jste určili v konfiguraci (u mne je to “/mnt/sdcard/dosbox”). Tento soubor nabízí pokročilou konfiguraci celého emulátoru, nás však zajímá jeho konec, konkrétně řádky pod tímto textem: “[autoexec]”. Na poslední řádek přidejte řádek s obsahem “cd dosbox”, který určí, že se po startu ocitnete hned v adresáři programů a her a poté ještě přidejte řádek s obsahem “c:\dosbox\dn\dn.com”. Výsledek by měl vypadat takto:

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.
# You can put your MOUNT lines here.
mount c: /sdcard
c:
cd dosbox
c:\dosbox\dn\dn.com

Soubor uložte a spusťte aDosBox. Pokud je již spuštěn, ukončete ho a znovu spusťte, aby se změny projevily. Pokud jste udělali vše správně, zobrazí se vám okno Dos Navigatoru.

Program je svou filozofií podobný například Total Commanderu – obrazovka je rozdělena na 2 okna s adresáři. Základní ovládání je jednoduché – šipkami si vyberete adresář či soubor a pomocí enteru soubor spustíte. Dvě tečky slouží pro přechod o úroveň výše. Pro spuštění hry Prince of Persia tedy šipkami sjedeme na adresář PRINCE, dáme enter (pokud nemáte hw klávesnici, stiskněte virtuální tlačítko 1, které v základním nastavení nahrazuje právě enter). Poté již vyberte prince.exe, stiskněte opět enter a hra se spustí.

Závěr

aDosBox je velmi povedený emulátor DOSu, který rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet. V tomto článku jsem zdaleka nepopsal všechny možnosti tohoto emulátoru – spíše to byl jakýsi úvod do problematiky. O kvalitě tohoto programu svědčí i to, že bez větších problémů na něj lze nainstalovat třeba i Windows 3.11, což byl v podstatě předchůdce Windows 95. Instalaci jsem si vyzkoušel i já, opravdu to jde. Nepodařilo se mi sice rozjet síťové rozhraní a přesnost kurzoru nebyla zrovna nejlepší, ale mně spíše šlo o to, abych si to prostě zkusil. Emulátor umí spolupracovat i s bluetooth myší, nicméně emulace myši je trochu krkolomná, to ale poznáte sami. Kromě jiného se mi podařilo spustit také například slavný Transport Tycoon, ale bylo třeba si trochu pohrát s nastavením aDosBoxu, abych hru dostal alespoň na trochu hratelnou úroveň.

Windows 3.11 na Xperii Pro (aDosBox)

Windows 3.11 na Xperii Pro (aDosBox)

Doufám, že jsem vás tímto článkem inspiroval a aDosBox si vyzkoušíte. Těším se na zajímavou diskuzi o tomto zajímavém počinu.

Zdroje: jordanmechner.comwww.dosbox.comcs.wikipedia.orghttp://www.ritlabs.com/

3541d9e95ffeb13d9ae32354001bfb3d?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Libor Šedivý
O Autorovi - Libor Šedivý

Android používám už od T-Mobile G1 a pořád mě baví. Baví mě objevovat různé vychytávky tohoto operačního systému. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)