Menu

aDosBox – zahrajte si staré herní pecky na Androidu

Čas od času si vzpomenu na dobu, kdy jsem na počítači měl nainstalován operační systém MS-DOS. V té době jsem poznal mnoho zajímavých her  – například slavný Prince of Persia, Dyna Blaster, SkyRoads, Golden Axe, Grand Prix Circuit a další chytlavé herní tituly. A proto jsem se rozhodl, že vyzkouším nějaký emulátor tohoto operačního systému i na svém telefonu s Androidem. Má volba padla na aDosBox, který je na Google Play k dispozici zdarma. Už jméno napovídá, že vychází z DOSBoxu pro běžné počítače, se kterým jsem již pracoval.

Úvodní obrazovka aDosBoxu

První spuštění

Po prvním spuštění programu se zobrazí nastavení, kde je možno například nastavit, kam se mají stahovat data aplikace. Já zvolil volbu Specify directory, kde jsem zadal cestu “/mnt/sdcard/dosbox”. Pro začátek se dalšího nastavení zdržíme a pustíme se do zprovoznění emulátoru, abychom si konečně mohli spustit nějakou tu hru z našeho mládí. Mladší čtenáři si zase vyzkouší, jaké hry se dříve hrály. ;) Jakmile tedy potvrdíte nastavení tlačítkem OK, čeká uživatele neznalého příkazové řádky tak trochu šok – až na virtuální klávesy šipek a 4 programovatelná tlačítka je uživatel odkázán na zadávání příkazů.

Tento článek vám však pomůže emulátor nastavit a spouštění aplikací si tak poněkud zpříjemnit. Já osobně jsem si zobrazení šipek vypnul, aby mne nerušily, nicméně u telefonů a tabletů bez klávesnice se bez nich neobejdete. Do nastavení se znovu dostanete stisknutím tlačítka menu přes volbu SDL Settings, kromě této volby je zde možno otevřít sw klávesnici, zrušit zobrazení JoySticku (šipek na obrazovce), nastavit další parametry emulátoru či celý emulátor ukončit.

Příkazová řádka a první spuštění programu

Nyní se tedy vrátíme k příkazové řádce, kterou poznáte podle blikajícího kurzoru za textem C:\>. Oproti desktopové verzi jste ušetření připojování adresáře, kde jsou hry a programy. Místo toho aDosBox připojí celou paměťovou kartu, kterou vidíte jako disk “C”. Toto chování lze samozřejmě upravit. My se soustředíme především na to, jak si spustit nějaký program. Mnoho z vás jistě zná hru Prince of Persia, která byla svého času velmi oblíbená, a proto vyzkoušíme jako první tuto herní klasiku.

Prince of Persia v aDosBoxu

Sám autor hry na svém blogu uvádí odkaz pro stažení hry na adrese:

http://www.bestoldgames.net/eng/old-games/prince-of-persia.php

Zde si stáhnete ZIP archiv, který obsahuje adresář se hrou s názvem Prince. Celý adresář se soubory nahrajte do složky na paměťové kartě, kam budete ukládat hry a programy. Já si pro testovací účely vytvořil adresář “dosbox“. Nyní se vraťte do emulátoru a vložte svůj první příkaz “cd dosbox” (bez uvozovek, příkaz se potvrzuje klávesou enter či tlačítkem 1 na displeji). Ten způsobí otevření adresáře dosbox, ve kterém jsou hry. Stejně se pak dostaneme do adresáře se hrou, tedy “cd prince”. A nyní si již hru můžeme spustit příkazem “prince.exe”. Spouštěcí soubor je většinou v hlavním adresáři hry a má příponu zpravidla exe, com či bat.  Samotnou hru netřeba popisovat, jen poradím, že nejdůležitější jsou právě šipky a klávesnice shift pro pomalou chuzi, držení se či boj (nápověda – nejdřív musíte najít meč).

Správce souborů

Takové spouštění aplikací není zrovna nejkomfortnější a proto si ukážeme, jak si vše ulehčit pomocí správce souborů. Já si zvolil volně dostupný Dos Navigator ve verzi 1.51. Stáhnete jej na adrese (zvolte binární verzi, ne zdrojovou):

http://www.ritlabs.com/en/products/dn/

Program rozbalte do adresáře “dn” mezi ostatní programy. Jistě oceníte, když po startu aDosBoxu se tento správce ihned spustí. To provedete tak, že si například pomocí Total Commanderu  v režimu úprav otevřete soubor dosbox-0.74.conf, který by měl být v adresáři “.dosbox” v adresáři, který jste určili v konfiguraci (u mne je to “/mnt/sdcard/dosbox”). Tento soubor nabízí pokročilou konfiguraci celého emulátoru, nás však zajímá jeho konec, konkrétně řádky pod tímto textem: “[autoexec]”. Na poslední řádek přidejte řádek s obsahem “cd dosbox”, který určí, že se po startu ocitnete hned v adresáři programů a her a poté ještě přidejte řádek s obsahem “c:\dosbox\dn\dn.com”. Výsledek by měl vypadat takto:

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.
# You can put your MOUNT lines here.
mount c: /sdcard
c:
cd dosbox
c:\dosbox\dn\dn.com

Soubor uložte a spusťte aDosBox. Pokud je již spuštěn, ukončete ho a znovu spusťte, aby se změny projevily. Pokud jste udělali vše správně, zobrazí se vám okno Dos Navigatoru.

Dos Navigator 1.51 v aDosBoxu

Program je svou filozofií podobný například Total Commanderu – obrazovka je rozdělena na 2 okna s adresáři. Základní ovládání je jednoduché – šipkami si vyberete adresář či soubor a pomocí enteru soubor spustíte. Dvě tečky slouží pro přechod o úroveň výše. Pro spuštění hry Prince of Persia tedy šipkami sjedeme na adresář PRINCE, dáme enter (pokud nemáte hw klávesnici, stiskněte virtuální tlačítko 1, které v základním nastavení nahrazuje právě enter). Poté již vyberte prince.exe, stiskněte opět enter a hra se spustí.

Závěr

aDosBox je velmi povedený emulátor DOSu, který rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet. V tomto článku jsem zdaleka nepopsal všechny možnosti tohoto emulátoru – spíše to byl jakýsi úvod do problematiky. O kvalitě tohoto programu svědčí i to, že bez větších problémů na něj lze nainstalovat třeba i Windows 3.11, což byl v podstatě předchůdce Windows 95. Instalaci jsem si vyzkoušel i já, opravdu to jde. Nepodařilo se mi sice rozjet síťové rozhraní a přesnost kurzoru nebyla zrovna nejlepší, ale mně spíše šlo o to, abych si to prostě zkusil. Emulátor umí spolupracovat i s bluetooth myší, nicméně emulace myši je trochu krkolomná, to ale poznáte sami. Kromě jiného se mi podařilo spustit také například slavný Transport Tycoon, ale bylo třeba si trochu pohrát s nastavením aDosBoxu, abych hru dostal alespoň na trochu hratelnou úroveň.

Windows 3.11 na Xperii Pro (aDosBox)

Doufám, že jsem vás tímto článkem inspiroval a aDosBox si vyzkoušíte. Těším se na zajímavou diskuzi o tomto zajímavém počinu.

Zdroje: jordanmechner.comwww.dosbox.comcs.wikipedia.orghttp://www.ritlabs.com/

aDosBox
HYStudio
Verze0.2.5 (17. 5. 2011)
Velikost1,8 MB
2.2+


Zdarma

 

Komentáře

kajus

kajus

18.8.2012 8:21

Pouzivam primo dosbox za cca75 kacek a parim dune2 a ufo je to pecka kam se hrabou soucasne hry, kde jde vice nez o pobaveni hrace o prodani reklamy nebo o prodavani rubinu a jinejch dolezitejch veci :-) autorovi moc dekuji za info o doscommanderu :-)

petsild

petsild

18.8.2012 8:52

Na jakém přístroji Dune 2 hraješ, jak se vlastně ovládá?

Samot

Samot

18.8.2012 9:24

Koukám, že to všichni máme stejné chutě :D moje nejoblíbenější strategie. Za chvilku zkusím na SGS2 tak snad to bude nějak hratelné.

Mario

Mario

18.8.2012 9:59

kajus: aDosBox je zadarmo. Jestli sis koupil ten AnDOSBox, kterej je úplně zbytečnej, neboť neumí nic navíc a stojí 75 korun, tak to si běž omlátit hlavu o skříň, protože vyhodils skoro stovku za nic. Oba jsem zkoušel pečlivě a fungují prakticky stejně. A nejsem sám s tímto názorem :-D

Jinak jsem emulaci v DosBoxu zkoušel celkem dost, ale bohužel, zas tolik toho nejde. Vůbec ne náročnější hry. Carmageddon, Need for Speed 1 – nejdou, emulátor není schopen poskytnout dostatek paměti (zvýšení nabízené RAM v konfiguračním souboru bez výsledku). JazzJackrabbit – funkční, ale občas trhal zvuk a pak spustu dalších, což si už ani nepamatuji. Jdou tam dobře celkem strategie.

Zeduaz

Zeduaz

18.8.2012 10:41

Testoval nekdo s timto programem pripojeni normalni mysi pres otg kabel v w3.11? Co takhle w95? Ty by tam nesly? Podle hw by mely klidne slapat i xpcka… ;)

Toxin

Toxin

18.8.2012 11:24

Na XPcka to rozhodne stacit nebude, na emulaci neceho potrebujes 10x vetsi vykon nez na samotny beh

Plague

Plague

18.8.2012 11:27

Mario: AnDosBox na rozdíl od aDosbBoxu se chává správně na velkých tabletech (jmenovitě TFPrime) a využívá správně obrazovku.

pedro1

pedro1

18.8.2012 12:28

Zdravim, ja jsem mel zato, ze xpecka nebyly staveny na dosu, tak by nemely v dosboxu jet, ne? Posledni byly 95, jestli se mylim, tak me opravte :).

Liborse

Libor Šedivý 0

18.8.2012 12:43

Pokud vím, tak XPčka už jedou na NT bázi, tudíž nepojedou na DOSu, co vím, tak dosový základ měly Win 95, 98 a snad i ME. Viděl jsem návod na zprovoznění Win95 v Dosboxu, takže by to mohlo jít i na aDosBoxu. Nicméně si nejsem jist použitelností. Protože mám Android 4.0.4, tak jsem zkusil propojení s bluetooth myší. Bylo to přesnější, ale asi by si chtělo pohrát s nastavením emulace myši. Jinak když si člověk pohrál, trochu se zvýšit rychlost dá – třeba u Transport Tycoon se mi to povedlo. Ten Carmageddon atd. je asi bez šance, zkoušel jsem jednu závodní hru a než to naběhlo, byla to věčnost a i pak to bylo nepoužitelné…

Roman

Roman

18.8.2012 12:53

Dosbox používam už dávno, hrával som starú Civilizáciu a pecka, taktiež som skúšal prvý Need for speed ale to už som len pozeral screenshoty (nehratelné) na Optimus 2x.

Ak Vás zaújimajú staré hry na PC tak určite skúste ScummVM, portujú sa tým staré adventúry… napr. Dračí historie aj s hlasom

Luky

Luky

18.8.2012 15:24

Zkousel jsem vsechny mozny emulatory Dosu a skoncil jsem u Dosboxu Turbo.Na xperii play diky nemu hraju spoustu dosovych her pohodlne na gamepadu.Neni zadarmo,ale umoznuje nejvic nastaveni a taky mi prijde,ze je ze vsech nejrychlejsi a nejstabilnejsi.Na spravu souboru doporucuju ceskou M602.

Hochmuth

Tomáš Hochmuth 0

18.8.2012 16:26

Perfektní článek, vyzkouším.. :-P

kajus

kajus

18.8.2012 21:12

Petsild: samsung galaxy tab 10.1 I
Mario: dik za radu 75 kacek me nemrzi a zkousel jsem zminovanou free verzi a blbla mi jak nikdo pise vys ze je tato placena na tablety lepsi
All: jinak hrat prez “touch” moc neslo tak mam BT mys a v input mode nastaven pen. Super to kopiruje pohyb.

petsild

petsild

19.8.2012 18:34

Teď jsem dohrál 2level Dune2 :) ovládání bez hw klávesnice teda porod. Zvuk laguje a rychlost teda nicmoc na Xperia GO.

Kajus

Kajus

20.8.2012 6:30

petsild: nevim zda by klavesnice moc pomohla ale BT mys urcite ;)

peeepan

peeepan

20.8.2012 11:51

Caute ja by som si rad zahral Master of Orion 2, skusal som to na velmi starej verzii aDosBoxu ale bolo to nehratelne, malo to problemy s UI.

Dajte vediet, ak nahodou poznate emulator na ktorom to bezi dobre.

tassicek

tassicek

20.8.2012 12:51

ahojky, skusal som spustit nejaku hru, nefungovali mi Fn-keys … povedzme F2, F3 a po spusteni Mortal Kombat 2 mi to zmrzlo … mam Samsung Galaxy S3 … nemate niekto skusenosti s tymto?

tassicek

tassicek

20.8.2012 12:53

Napriklad bumpy potrebuje na zaciatku urcit video config pomocou F2 alebo F3

Rum

Rum

20.8.2012 13:26

s Dosboxem jsem si na svem HTC Desire jiz hral. Mel jsem pripojenou i BT klavesnici od Jablickaru, akorat byly obracene sipky do leva a do prava. Nicmene dosbox slapal, zkousel jsem Doom 2 a bylo to nehratelne, bezelo to tak na 3-8 fps a to jsem zkousel poladit i cykly a vsechno mozne.

win 95 se mi povedlo taky rozjet, ale bylo to totalne nepouzitlne, na malickem display trefit se na to co chces bylo temer nemozny mimo to bootovali asi 30 minut…

ale jinak sranda dobra, doufam ze se povede dosbox optimalizovat.

Tonda

Tonda

22.8.2012 22:19

Tímto moje toshiba AC 100 dostala nový rozměr :-D Děkuji autorovi. Nevidím problém v tom něco spouštět přes příkazovou řádku, ale to že pojede Prince i s heslem to jsem čuměl :-) Půjdu vyzkoušet i hry z dávnější minulosti jako alley cat, kterou jsem pařil na 8086 :-P

Jakub

Jakub

3.5.2013 19:39

Zdravim,

nezkoušel někdo win95? A když ty Windows 3.11 nainstaluju, jdou spoustet pak automaticky nebo musím instalovat po vypnutí dosboxu znovu?
Díky :-)

Sammara

Sammara

20.9.2013 9:19

Ahojte, nevite nekdo jak se da upravit nastaveni tlacitek joysticku napr. misto trojky mezernik? Zkousela jsem Wolfenstein 3D ale chybi klavesniceba kdyz ji zobrazim neni zas videt hra. Diky:-)

Libor

Libor

18.6.2014 22:02

Pro Jakuba: instalovat Win 3.11 není třeba znovu instalovat.

kuba

kuba

18.12.2014 20:37

Mám problém. Rád bych si zahrál moji kdysi velice oblíbenou hokejovou hru – Faceoff, ale nejde mi spustit. Celý postup dělám správně, ale když odešlu příkaz, po kterém bych se měl dostat do hry, napíše mi to tohle: “Please insert the 2nd disk and then press Enter”. Vůbec nevím o jakém druhém disku je řeč. Na PC v dosboxu se to nikdy neobjevilo. Mám v android-dosboxu odzkoušené jiné hry a ty fungují bez problému. Budu velice rád, když někdo pomůže, ale koukám, že diskuze už je tu dost stará tak nevím… :-/

RSS (komentáře k článku)