Menu

Adobe ukončuje vývoj Flash playeru pro mobilní platformy

[poll id=”25″]

Adobe chystá restrukturalizaci firmy v USA a v Evropě a v rámci ní se krom 750 zrušených pracovních míst také chystá zastavit vývoj Flash playeru pro mobilní platformy, tedy i pro Android. Flash player bude ještě nějaký čas Adobe podporován v podobě bezpečnostních aktualizací, nebude už ale přizpůsobován novým verzím systémů a novým prohlížečům. Adobe chce Flash samotný nadále protlačovat v technologi AIR a chce se také více soustředit na podporu HTML5.

Flash býval také jedním z hlavních argumentů Androida oproti ostatním systémům, které Flash odmítaly podporovat. Zdá se, že tento argument můžeme pomalu vyškrtnout ze seznamu výhod našeho oblíbeného systému.

[Zdroj: ZDnet]

 

Komentáře

Mem

Roman Nepšinský 0

9.11.2011 21:58

A taky by to mohlo znamenat ústup od Flashe na webech, protože prohlížení z mobilních zařízení přibývá, už teď měli zákazníci s iOS prakticky utrum, a teď už je situace nejistá i pro nová zařízení a OS (ICS) s Androidem

v6ak

v6ak

9.11.2011 22:12

Tak tak, flash pomalu (ale jistě) skončí – Adobe to tímto krokem potvrdil. On by asi skončil tak jako tak, ale toto znamená, že si to nejspíš připouští i Adobe.

P1azer

P1azer

9.11.2011 22:18

Taky osobně doufám, jako linuxař, že bude pomalu mizet FLASH z webů. Už je IMHO načase.

Max

Max

9.11.2011 22:37

No konečně v Adobe pochopili, že chcát proti HTML5 nemá význam.

hejaaa

hejaaa

10.11.2011 8:57

no Flash ma svoje nepopieratelne vyhody, ktore vychadzaju hlavne z toho, ze nie je ovplyvnovany roznou podporou v prehliadacoch. pre programatora je taktiez velka vyhoda OOP s AS3. no vyhod by sa dalo najst podstatne viac, skoda len, ze mnozstvo rychlopecenych programatorov a neuveritelne agresivnych reklam z neho spravilo strasiaka pre mnoho ludi. JavaScript je pre mna len akasi cudne fungujuca zlatanina v roznych podaniach. optimalizovat kod pre mnoho prehliadacov mi pride doslova trapne a nehodne 21 storocia:D s ideou HTML5 ale sympatizujem. snad niekedy v dalekej buducnosti bude vyvoj normalnejsi

Thomas

Thomas

10.11.2011 9:27

velmi hloupy krok, znacka flash byla velmi silna a jeji podpora v mobilnich telefonech zacala byt v posledni dobe na velmi dobre pouzitelne urovni.

Flash mel svuj podstatny vliv a spousta lidi se vyrobou flash objektu zivila a na trhu prace tak vykukovali nad ramec prostych grafiků …

Tim ze to stopli razem zahodili cosi cenneho a vliv Flashe zdrcli z vyznamneho na zadny …

NEchapu co se jim honi hlavou ale jediny kdo z toho muze mit radost je asi microsoft a jeho silvrlight …

Thomas

Thomas

10.11.2011 9:28

vedle toho Air na ktery adobe chce prenest vliv flashe skoro nikdo nezna … tohle podle mne nezvladnou …

Petr Nowak

Petr Nowak

10.11.2011 10:56

No tak jednak se hovori pouze o mobilnich platformach. Takze predpokladam, ze podpora flash pro nemobilni platformy potrva.

Krok mi u mobilnich platforem pripada docela logicky. Je spousta dedikovanych aplikaci misto pristupu na web namatkou CSFD, CT24, Youtube, … atd cili misto prohlizeni webu v mobilnim prohlizeci si instalujete primo mobilni aplikaci, ktera to dela daleko lepe (a to je ten AIR, ze…). To mi pripada jako obecny trend u mobilu a v tomto duchu ma krok Adobe logiku.

Mem

Roman Nepšinský 0

10.11.2011 11:17

Petr Nowak: Podpora pro desktopy sice zůstává, ale z pohledu tvůrců obsahu to není tak podstatné. Pokud v dnešní době můžou udělat slušný HTML5 web, který se zobrazí dobře kdekoliv včetně mobilů, tak si nebudou přidělávat práci a dělat jen pro desktopy verzi s flashem a pro ostatní jinak.

Stejně tak ten trend specializovaných mobilních aplikací, který začal iPhone, má být na ústupu, když HTML5 aplikace může zvládnout totéž (viz podpora offline, 3D grafiky atd.) a navíc univerzálně pro všechny platformy.

hejaaa: Souhlas, webový vývoj je zbytečně fragmentovaný a JS je čistě technicky poměrně nevhodný (samotný způsob vývoje, slabá typová kontrola, nekompatibilní prohlížeče, interpretace). Ostatně kvůli podpoře co nejvíc prohlížečů má už prý takové jQuery větší objem než kompletní překladač Turbo Pascal :)

Stepaan

Stepaan

10.11.2011 11:37

Jj. Krok je to logickej, ale v nejbližší budoucnosti s sebou ponese dost velký komplikace. To, na co vám u nás většinou stačil jeden člověk s jednou aplikací, bude teď vyžadovat tým lidí. Grafika, co to navrhne a pak lidi, co to naprogramují v (zatím neschváleném) HTML5, udělají k tomu CSS, optimalizují pro bambilión prohlížečů, který s HTML5 každý nakládají po svém. Chybí smysluplnej WYSIWYG editor a jednotnej standard. Pokud se Adobe podaří protlačit Air (pomalu jim to jde), nebo pokud se chytnou příležitosti a do CS6 implementujou zajímavej editor, tak mají opět vyhráno. Patrně beztak s něčim takovým počítají, jen to samozřejmě nebudou vytrubovat.

RSS (komentáře k článku)