7 bodů, kterými vás může Samsung Galaxy S4 dostat

samsung_galaxy_s_iv_fotoaparat

Před týdnem jsme si rozebrali vlajkový model společnosti Samsung a ukázali si, které slabiny přístroje mohou potenciální kupce odradit. Dnes se podíváme, čím si naopak Galaxy S4 své zákazníky – stejně jako předchozí model – zcela jistě získá.

1) Kompaktní rozměry – tenký a lehký

Ačkoliv se čtvrtá verze slavné řady Galaxy S dočkala zvětšení displeje, na rozměrech se to výrazně nepodepsalo, ba naopak! Přístroj je o necelý milimetr užší a tenčí. Samsungu se tak povedl husarský kousek, když výkonnější přístroj s větším displejem vměstnal do konstrukce, která je menší než u předchozího modelu. Pomohl tomu výrazně také menší rámeček kolem displeje. Díky velmi tenkému 7,9mm tělu se tak řadí Galaxy S4 mezi nejtenčí mobily na světě a vypadá to velice dobře.

Sympatická je také váha – činí pouze 130 gramů. To je opět o něco méně než v případě “estrojky” (o 3 gramy).

Samsung-Galaxy-S-4-white-three-up-front-profile-back

2) Brutální výkon

Samsung se již delší dobu drží na špici i v benchmarcích – nástrojích, které testují výkon přístroje. Již legendární model Galaxy S II drtil konkurenci, na špici byl také třetí model řady S a nejnovější přírůstek na tom není jinak. Srdcem přístroje je 4jádrový Snapdragon 600 s taktem 1,9 GHz (pozn. autora: Platí pro evropskou verzi přístroje.), kterému sekunduje 2GB RAM paměť. To dohromady vytváří jediné – brutální výkon ve všech směrech. Nemusíte se tak bát, že by se přístroj zadýchal u náročné hry, videa ve velmi vysokém rozlišení či surfování na internetu.

galaxy-s4-quadrant

3) Skvělý Full HD displej

Největší část mobilních přístrojů dnes tvoří dotykový displej – jeho velikost a kvalita je tak při výběru telefonu velmi důležitá. S4 se připojila k dalším 5palcovým obrům a jeho displej tak disponuje takto obrovskou úhlopříčkou. Nemohlo chybět ani navýšení rozlišení – displej nyní umí zobrazit 1920 x 1080 obrazových bodů, což tvoří skvělou jemnost 441 PPI.

Neméně důležitá je také technologie displeje. Zatímco většina konkurence sází na LCD, Samsung si hýčká svou technologii SuperAMOLED, která využívá organické diody. Displeje vynikají ve skvělém podání barev, dobrou čitelností na slunci a skutečnou černou – v případě potřeby se totiž pixel vypne. U LCD panelů toto není možné, neboť je zde stálé podsvícení.

Potěší také funkce Air Gesture, díky které je možné ovládat přístroj i v rukavicích, což odstraní jeden z neduhů technologie kapacitních displejů.

SAMSUNG CAMERA PICTURES Obrovský displej nabídne skvělé podání barev a skutečnou černou

4) Vyměnitelná baterie a rozšíření paměti

Spousta novějších přístrojů již přešla na unibody konstrukci – většina přístroje je tvořena jedním kusem materiálu a přístroj se tak nedá rozebrat. To samozřejmě znemožní případnou výměnu baterie. Samsung ale řekl ne a stále pokračuje v tradiční konstrukci, čímž si na svou stranu získal spoustu uživatelů.

Podobně je na tom také rozšíření vnitřní paměti. Některé společnosti (zejména HTC či Apple) již do svých přístrojů nezabudují slot pro MicroSD karty a velikost vnitřní paměti tak již nelze navýšit. Galaxy S4 s tím však problém nemá – existuje ve verzích 16/32/64 GB a komu tento prostor nestačí, může jej hravě rozšířit o velikost paměťové karty. Žádné kompromisy.

samsung-galaxy-s4

5) Systém nabitý funkcemi

Hardware v přístroji samozřejmě není vše, co z něj dělá dobrý telefon. Musí být na palubě také kvalitní základ – systém. V případě Samsungu Galaxy S4 se jedná o Android 4.2 Jelly Bean, který je však do určité míry upraven. Prostředí TouchWiz mění nejen vzhled zařízení, ale oproti čistému Androidu přidává také několik funkcí a novinek.

Smart Pause a Smart Scroll

Dvě funkce, které dokážou zpříjemnit sledování videa a prohlížení webových stránek. Při sledování videa sehraje hlavní roli videopřehrávač, který pomocí přední kamery sleduje vaše oči – pokud sledují displej, video se přehrává. Pokud se však podíváte jinam, videopřehrávač pozastaví daný snímek a opět jej spustí po návratu vašich očí na displej.

Funkce Smart Scroll funguje ve webovém prohlížeči a jednoduše nám dovolí scrollovat stránky lehkým nakloněním telefonu, což může být velmi rychle a užitečné.

Air View

Je vám tento pojem povědomý? Není divu – s touto funkcí přišel Samsung již loni ve svém Notu II, zde byl ovšem potřeba stylus. Díky Floating Touch si ale u Galaxy S IV vystačíme pouze s prstem. Jednoduchým příkladem může být například přehrávání videa, kdy prstem nad displejem ukážeme na časovou osu, a přístroj nám zobrazí náhled, co se v daném čase ve videu bude dít. Podobně to funguje ve webovém prohlížeči a náhledech otevřených tabů.

Fotoaparát dostal pár nových funkcí

Několika novinek se dočkal také fotoaparát a jeho aplikace.

 • Duální kamera – nyní je možné točit přední i zadní kamerou zároveň
 • Drama shot – až 100 snímků za 4 vteřiny.
 • Eraser – dokáže z fotografie odstranit nežádoucí prvky

Další nové funkce

 • Group Play – spárování více přístrojů přes NFC s následným sdílení obsahu či vytvoření prostorového zvuku
 • Adaptivní displej a zvuk – přístroj se dokáže přizpůsobit přehrávanému obsahu a vylepšit jeho požitek při sledování
 • S-Voice Drive  – vylepšené hlasové ovládání při řízení automobilu
 • Smart Switch – snadná synchronizace položek ze staršího telefonu do nového (PC jako prostředník)
 • Samsung Knox – oddělení pracovních a osobních dat v přístroji
 • S Health – přístroj dokáže sledovat a zaznamenávat vaše životní funkce (s příslušným vybavením).
 • Story Album – chytré album, které automaticky sestavuje vaše fotografie do alb podle času, lokace, osob atp.
 • S Překladač – obdoba Google Translatoru. Tento překladač umí také převod řeči na text a obráceně, dokáže též překládat text z fotografií. Češtinu zatím nepodporuje

6) Výborný fotoaparát

Přístroje od Samsungu se již dlouho dobu pyšní skvělými fotoaparáty – samozřejmě na poměry mobilních telefonů. Galaxy S III je dodnes jedním z nejlepších fotomobilů a S4 kráčí ve stejných šlépějích. Nabídne 13MPx fotoaparát a možnost pořizovat video ve Full HD rozlišení. Nechybí samozřejmě ani funkce HDR či přisvětlovací LED dioda.

Systém navíc nabízí i funkci DualShot, díky které je přístroj schopný nahrávat video či pořizovat snímky z přední i zadní kamery zároveň. Můžete tak při fotografování rodiny zaznamenat i svůj obličej (skvělé, že? :)).

20130423_191433 Fotografie z našeho redakčního přístroje Galaxy S4. Líbí?

7) Snese tvrdší zacházení

Plastová rozebíratelná konstrukce má kromě nižší váhy také další výhodu – snese i trochu tvrdší zacházení. Nemůžeme sice zaručit, že přístroj přežije každý pád, spousta uživatelů zařízení od Samsungu však může potvrdit, že přístroj toho přežije při troše štěstí dost (občas totiž i zdánlivě neškodný pád způsobí prasknutí tvrzeného skla). To se rozhodně nedá říci o konkurenci s kovovou konstrukcí, kde se podepíše do určité míry takřka každý pád.

Samozřejmostí je pak tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3, které také dokáže zamezit poškrábání displeje – ne však 100%, což už každý uživatel přístrojů s kapacitním displejem ví.

Cena přístroje startuje na 17 000 Kč - to je příliš Plastová konstrukce má své výhody

Bude mít Samsung Galaxy S4 opět takový úspěch jako jeho předchůdci? První prodeje prozradily, že to tak vypadá. Jak to vidíte vy?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (83)