5G sítě: Éra sítí pro “roboty” se blíží

5G sítě-Intel – náhleďák

Mobilita. To je slovo, jehož definice se rozšiřuje a mění v podstatě každým dnem. Dnešní mobilní svět patří chytrým telefonům, mobilnímu internetu a samozřejmě stále i hlasovým hovorům. V budoucnu se jednou slovo “mobilita” nebo “mobilní” vytratí. Jednoduše proto, že mobilní bude v podstatě všechno. Bude to éra chytrých vozů, dronů či plně automatizovaných továren. Aby ale vše fungovalo jak má, bude nutno zajistit, aby všechno to chytré komunikovalo mezi sebou, aby nevznikaly kolize a vše šlapalo jak má. K tomu všemu bude potřeba vybudovat zcela nové bezdrátové datové sítě. Sítě páté generace, tedy 5G sítě.

5G sítě budou prioritou společnosti Intel

Společnost Intel si je této nucené evoluce vědoma. 5G sítě budou potřebovat mnoho technologií a mnohem širší ekosystém, než bylo dosud kdy možné vidět. 5G sítě budou muset snášet obrovské nároky, aby se mohl každý ke všemu připojit, provázat vše se svým osobním či pracovním cloudem. Aby to vše bylo možné, je třeba již nyní začít uvádět věci do pohybu. A právě společnost Intel si nechce nechat ujet vlak.

5G sítě

Intel se nyní bude zaměřovat na tři oblasti, týkající se 5G sítí: průmysl a partnerství, end-to-end vývoj 5G hardwaru i softwaru a podpora v nastavování 5G standardů. Intel si je také vědom toho, že snad nejdůležitější částí celého toho kolotoče bude právě end-to-end řešení zařízení propojených s cloudem. A právě proto se Intel aktivně angažuje v nastavování standardů pro rychlejší a chytřejší připojení. Současné sítě ale budou v následujících letech i tak nezbytné. Minimálně proto, aby end-to-end řešení fungovala jak mají.

Co se bude dít?

V první řadě, je podle Intelu nutné začít spojovat stroje a “věci”. To je totiž oblast, která bude v 5G sítích klíčová. V tomto ohledu přislíbilo Intelu na MWC spolupráci několik operátorů, v čele s americkým AT&T. Společně budou testovat především infrastrukturu sítí, včetně současné LTE, pro použití například v bezpilotní vzdušné dopravě.

Jednoduše řečeno: Až budou 5G sítě realitou, bude každé zařízení, v nich zapojené, datovým uzlem, jímž proteče obrovské množství dat. Taková konektivita bude potřebovat okamžitou analýzu a reakci. Mnoho lidí dnes tvrdí, že přístroje samy o sobě budou hloupé a všechna ta inteligence bude vypočítávána až v cloudu. Dnes tomu tak není a nejspíše ani s 5G sítěmi nebude. Faktem je, že výpočty a analýzy nebudou jen v cloudu, ale už v samotných sítích a samozřejmě stále v nejrůznějších zařízeních každého uživatele. Výpočty prostě budou všude, v jakémsi “technologické vakuu”. Budou všudypřítomné, stejně jako samotná 5G konektivita.

Zdroj: Aicha Evans, Intel

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)