2 způsoby, jak na Androidu obnovit smazaná data
- Návody
- Karel Kilián
- 11.7.2023
- 15
Nechtěné smazání dat provází člověka snad od prvních okamžiků, kdy se objevily metody, jak ukládat informace. Možná i vy při pátrání v paměti vylovíte vzpomínku, jak jste přepsali videokazetu s oblíbeným filmem či nechtěně nahráli na kazetu s milovanými písničkami žvatlání své ratolesti. Cesta zpět tehdy neexistovala. Dnes, kdy k ukládání informací používáme tablety a chytré telefony, případně v nich nainstalované paměťové karty, je situace přeci jen o něco nadějnější. Platí ale jedno zlaté pravidlo: čím dříve s pokusem o obnovu smazaných dat začnete, tím větší je šance, že je dostanete zpět. Jak tedy smazaná data obnovit?
Pojďme si nastolit modelovou situaci: vy nebo někdo z vašich blízkých omylem smazal například fotografie pořízené během letní dovolené. Možností, jak takto smazaná data obnovit, je hned několik a v tomto článku vám představíme dva z nich. Většinou by měl pokus o obnovu trvat řádově minuty.
Zapamatujte si další důležitá pravidla: až do obnovy dat neukládejte do dané paměti žádné jiné soubory, neinstalujte aplikace a podobně. Mohli byste totiž smazaná data, které se pokoušíte dostat zpět, definitivně přepsat. Nevypínejte přístroj, po stažení programu odpojte zařízení od Internetu, aby neproběhly například automatické aktualizace.
Proč? Protože systém smazaná data ve skutečnosti fyzicky nemaže – pouze označí dané místo v paměti jako volné a tedy připravené na uložení jiných dat. Dokud se žádná data neuloží a definitivně tak nepřepíšou původní obsah, máte poměrně velkou šanci původní soubory obnovit. Samotnou obnovu dat (i instalaci programů) provádějte vždy mimo zachraňované médium – vytvořte si image obsahu paměti a data obnovujte např. na pevném disku počítače. Spuštění procesu obnovy dat v samotném zařízení jen riskujete, že dojde k přepisu.
1. způsob: DiskDigger Photo Recovery
První způsob, jak obnovit smazaná data, můžete zkusit přímo na zařízení, kam si nainstalujete bezplatnou aplikaci DiskDigger Photo Recovery. Celý proces zabere odhadem pět minut, přičemž není nutné mít rootnuté zařízení (pokud ale nástroji práva roota udělíte, zvyšujete naději na to, že se obnova povede). Bezplatná verze umí obnovit pouze fotky, placená s právy roota pak dokáže mnohem více.
- Stáhněte a nainstalujte aplikaci DiskDigger Photo Recovery z Obchodu Play.
- Jestliže potřebujete obnovit jiná data než fotky, měli byste mít práva roota a budete si muset za 90 Kč koupit aplikaci ve verzi Pro.
- Spusťte aplikaci DiskDigger.
- Zvolte typ skenování – Full scan je k dispozici jen na rootnutých zařízeních, pro ostatní případy je k dispozici možnost Basic scan. V případě rootnutého telefonu se aplikace zeptá, jaké úložiště má skenovat.
- Nástroj poté projde úložiště, vyhledá smazané soubory a nabídne jejich obnovu. Obrázky stačí označit (případně v kontextové nabídce najdete možnost Select all photos) a následně zvolit Recover.
- Na výběr pak budete mít tři možnosti: Save to an app (uložení s pomocí další aplikace – například odeslání e-mailem či nahrání do Dropboxu), Save to device (uložení do paměti přístroje nebo na paměťovou kartu) a FTP upload (nahrání souborů na zadaný FTP server).
2. způsob: Piriform Recuva
Od Piriformu budete patrně znát aplikaci Ccleaner, která je k dispozici nejen pro Windows, ale také pro Android. Kromě tohoto úspěšného produktu pro čištění systému nabízí vývojářské studio také další aplikace například pro defragmentaci pevných disků, výpis informací o systému a hardware počítače a v neposlední řadě také pro obnovu dat.
Právě poslední zmíněné zaměření nás bude zajímat. Nástroj Recuva nabízí jak bezplatnou, tak i placenou verzi, my si pro naše účely vystačíme s bezplatnou variantou, která je ideální pro obnovu souborů z paměťové karty.
Jak tedy na to?
- Stáhněte a nainstalujte aplikaci Piriform Recuva.
Stáhnout aplikaci Piriform Recuva.
- Připojte telefon k počítači. Pokud to vaše zařízení dovoluje, zvolte připojení externího úložiště jako paměťového úložiště „mass storage.“ Ve většině případů však budete muset vyjmout kartu z mobilu a připojit jí k počítači pomocí čtečky karet microSD (nejlevnější modely seženete v českých e-shopech za cenu od 28 Kč).
- Spusťte aplikaci Recuva. Celým procesem vás bude provázet průvodce, který komunikuje v češtině, což je nesporné plus. První krok stačí odsouhlasit, ve druhém si vyberte typ souborů, které má aplikace hledat.
- Třetí krok slouží k výběru úložiště, které bude Recuva prohledávat. Zvolte možnost Ve specifickém umístění a v nabídce pak zadejte disk, pod kterým v systému vidíte paměťovou kartu.
- Ve čtvrtém kroku můžete povolit Hloubkové prohledávání, které však prodlužuje celkovou dobu běhu aplikace. Doporučujeme ho zapnout až v případě druhého pokusu.
- Aplikace následně vypíše všechny smazané soubory, a graficky označí jejich šance na úspěšnou obnovu. Je pak na vás, abyste vybrali ty správné a uložili je do počítače.
Patříte mezi ty, kteří o data přišli jiným, než výše popsaným způsobem? Potom je tu další možnost – vyzkoušet služby specialistů. Ti dokáží obnovit data například v případě, že na zařízení nenaběhne operační systém (od cca 3 000 Kč), nebo že se zařízení – výrobní vada, utopení, či pád – nezapne vůbec (od cca 8 000 Kč). Nicméně dokáži dobře pomoci i v momentě, když si člověk data z interní paměti Androidu sám omylem smaže. Kompletní ceník jedné společností (DataHelp) najdete ZDE.
Závěr: jak tedy obnovit smazaná data?
Pokud hledáte aplikaci zdarma, která funguje bez nutnosti připojovat telefon k počítači, můžeme doporučit DiskDigger. Doporučujeme ale dávat dobrý pozor, kam uložíte obnovené soubory, abyste je poté našli.
Velmi dobrou volbou pak je Piriform je Recuva, která je zdarma a odvádí skutečně vynikající práci. Při instalaci ale dávejte pozor, abyste si nenainstalovali i další nesouvisející software.
Jak jste na tom s obnovou smazaných souborů na Androidu vy? Prováděli jste ji někdy? Pokud ano, s jakým výsledkem? Podělte se o tipy na aplikace, se kterými máte pro tyto účely dobré zkušenosti!
Zdroj: joyofandroid.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář