1Tap Cleaner: Ukliďte si ve svém telefonu

1tapcleaner_ikona

Hlásí vám telefon nedostatek místa v interní paměti? Pak je čas na úklid, se kterým vám pomůže aplikace 1Tap Cleaner!

Aplikace na „čištění soukromí“ jsou ve světě počítačů velice populární. Ne vždy je příjemné, když další uživatel počítače zjistí, po jakých webových stránkách jste surfovali (co když jste třeba pro toho druhého vybírali vánoční dárek, že… :) ), nebo jaké dokumenty jste otevřeli. V mobilních telefonech jsou tyto obavy o něco menší – na rozdíl od počítačů nebývá zvykem, že by se o jedno zařízení dělilo více uživatelů. Odstranění zbytečných souborů určitě bude zajímat především majitele levnějších telefonů, které neoplývají velkou interní pamětí, a dříve či později je začne obtěžovat hláška o jejím nedostatku. Pak přichází čas na odinstalaci nepoužívaných programů, a/nebo na odstranění dat, bez kterých se obejdete.

1Tap Cleaner pochází z dílny vývojáře Sam Lu, od kterého můžete znát velmi podařený App 2 SD, který jsme zmiňovali v rámci článků App 2 SD a Move2SD Enabler: Přesun aplikací na paměťovou kartu a Dopřejte svému Androidu lázně: osm programů na údržbu. Ostatně pokud App 2 SD znáte, bude vám uživatelské rozhraní 1Tap Cleaneru připadat velmi povědomé.

Po spuštění se zobrazí nabídka čítající sedm ikonek ve třech řadách.

Po spuštění se zobrazí nabídka čítající sedm ikonek ve třech řadách.

Po spuštění se zobrazí nabídka čítající sedm ikonek ve třech řadách.

První tlačítko Cache Cleaner slouží k vymazání cache aplikací, kterého byste jinak dosáhli jen velmi krkolomnou cestou přes nastavení telefonu. Ve výchozím nastavení jsou programy seřazeny sestupně pod toho, kolik místa zabírají jejich dočasné soubory, nicméně toto lze změnit přes [Menu]-Sort by (řadit můžete podle jména, data, velikosti aplikace, velikosti zabrané cache a celkové velikosti). U každé aplikace je zobrazeno, kolik místa zabírá cache, data, samotný program a všechno dohromady.

Cache Cleaner slouží k vymazání cache aplikací

Cache Cleaner slouží k vymazání cache aplikací

V dolní části je praktická lišta, zobrazující v grafické i textové formě, jak jste na tom s místem v interní paměti telefonu. Tlačítkem Clear all cached files pak provedete smazání cache všech aplikací najednou.

Podíváte-li se do nastavení, zjistíte, že aplikace umí čistit paměť v zadané periodě. Neradujte se ale předčasně – tato funkce je plně dostupná pouze ve verzi Pro, která stojí 1 euro. Ve verzi zdarma je možné nastavit pouze interval „jednou za tři dny“ nebo „jednou týdně.“ Kromě toho můžete zapnout a vypnout zobrazení upozornění v případě, kdy dočasné soubory zabírají více než 500 KB, a tipy.

Druhé tlačítko History Cleaner slouží ke smazání historie aplikací. Možnosti jsou velmi podobné předchozí volbě, odpadá ale volitelné řazení programů v seznamu. 1Tap Cleaner si poradí s uloženou historií mnoha aplikací, nicméně jednou za čas doporučujeme provést jejich opětovné načtení přes [Menu]-Rebuild list. Tlačítkem Clear selected histories pak provedete vyčištění historie zvolených programů.

History Cleaner si poradí s odstraněním historie zvolených aplikací

History Cleaner si poradí s odstraněním historie zvolených aplikací

Třetí tlačítko Default cleaner použijete tehdy, pokud jste nějakou aplikaci nastavili jako výchozí a nyní toto chcete zrušit či změnit. Samozřejmě lze nastavení výchozí aplikace změnit i běžným způsobem, nicméně to byste potřebovali celých šest tapnutí. V 1Tap Cleaneru stačí aktivovat příslušné zatržítko, následně použít tlačítko Clear selected defaults a dotyčná aplikace přijde o svou výsadu být jako výchozí Při dalším požadavku na akci tedy budete dotázáni, jaký program chcete použít, případně jako výchozí můžete nastavit jiný. Proti standardnímu postupu navíc získáte okamžitý přehled o tom, pro jaké úkony máte nastavené předvolené programy.

Default cleaner použijete tehdy, chcete-li některé aplikaci zrušit její nastavení coby výchozí

Default cleaner použijete tehdy, chcete-li některé aplikaci zrušit její nastavení coby výchozí

Druhá řada tlačítek je o něco méně zajímavá: přes Settings se dostanete do nastavení programu, které jsme zmínili výše, Recommend to friends umožňuje poslat přátelům doporučení na 1Tap Cleaner e-mailem či SMSkou, přes More apps se ve výchozím prohlížeči otevře nabídka dalších autorových aplikací.

Poslední volba Upgrade to full version nabídne přechod na již zmiňovanou verzi Pro, která, kromě odstranění reklamních proužků, nabízí větší možnosti nastavení intervalu automatického čištění, plně funkční widget na plochu (v základní verzi pouze zobrazuje místo zabrané cache a volné místo interní paměti, nicméně nedovoluje spustit z plochy čištění), a přístup k zákaznické podpoře.

Aplikací na čištění telefonu je poměrně hodně a výběr je široký. Možná i vás tedy napadne otázka „Proč právě 1Tap Cleaner?“ Odpověď si musíte dát sami. Osobně preferuji tento program proto, že je jednoduchý, přehledný, rychlý, a přitom to, co má dělat, dělá dobře. Důkazem budiž více než půl milionu instalací a hodnocení 4,5/5 v Android Marketu. Pozitivem také je, že k jeho provozu nepotřebujete práva root.

1Tap Cleaner (clear cache)
1Tap Cleaner (clear cache)

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)