Menu

10 faktů o telefonech z doby před Androidem

Minulost – období, které zde již bylo a s největší pravděpodobností se již nikdy nevrátí. To ovšem neplatí jen pro nás jako lidi, ale zejména pro elektroniku a telefony. Ty za posledních deset let prošly neuvěřitelně velkým vývojem. Co tedy bylo před deseti až patnácti lety běžné a dnes není?

1. Baterie vydržela týden i více

Téma baterií je v posledních deseti letech pokroku tolik vyčítané, že snad profláklejší téma není. Zatímco dnes bojujeme s výdrží baterie na jeden den a neustále se modlíme v přítomnost nabíječky kamkoli jdeme, dříve nebylo ničím neobvyklým odjet v létě na vodu nebo pod stan a nabíječku nechat v klidu doma. Telefony prostě vydržely i týden. Jen ti, kteří se tehdy nenaučili správně nabíjet, pak trpěli, protože baterii přebíjeli (dnes již nehrozí) či nenaformátovali. Ta jim pak mohla vydržet „pouhé“ tři dny.

Meme - Baterie držela

2. Každý pes jiná ves

Ano, zde mluvíme o designu. Tehdy byl opravdu každý model jiný. Zatímco někteří výrobci vyráběli čistě „véčkové“ konstrukce, jiní vyráběli pouze klasické. Další pak zkoušeli koketovat s originálním vzhledem, který stál opravdu za to. Jiní se pokoušeli o to samé, bohužel ale stvořili nestvůru, kterou by v ruce nechtěl ani Jožin z bažin. Zatímco dnes jen málokdy poznáte, jaký telefon má kolemjdoucí u ucha, tehdy jste jeho model poznali dříve, než se k vám stačil přiblížit na vzdálenost, která je dnes pro identifikaci nutná. Tehdy byly telefony větší a robustnější (a některé dokonce svítily a blikaly), takže je šlo poznat na dálku.

Staré telefony

3. Internet v mobilu? Ne, nechci tahat kabel, díky

V době, kdy hloupé telefony vládly světu, byl internet rád, že se dostal do počítačů většiny domácností. Že by mohlo existovat nějaké bezdrátové přijímání dat, tehdy připadalo každému jako sci-fi. Wi-Fi sítě se pomaličku začínaly prosazovat, ale zdaleka ne kvůli mobilním telefonům. Bylo to zejména kvůli začátku éry notebooků, kdy se první opravdu přenosné notebooky začínaly vybavovat Wi-Fi modulem. I tak byly ale bezdrátové sítě technologickou novinkou. Jediné, co se v telefonu dalo provozovat, byl WAP. Byla to jakási ořezaná forma internetu, tvořená ještě pro černobílé displeje. Díky WAPu jste si pak mohli na starých černobílých mobilech pořizovat například obrázky místo popisku operátora. Později se sice internet opravdu dostával i do hloupých telefonů, ale to již bylo těsně před “chytrou revolucí”.

wap

4. Nejlepší hra? Snake II nebo Space Impact

Nejlépe si tehdy zahráli majitelé telefonů značky Nokia. Každá Nokia totiž měla legendárního hada. Had se stal jednou z nejhranějších a nejoblíbenějších mobilních her na světě. Nokii měl totiž tenkrát kde kdo a zejména u těch nejstarších modelů ani nebylo z čeho vybírat. Později, někdy kolem roku 2000, se začaly objevovat telefony, které dokázaly hru stáhnout z WAPu a nainstalovat ji do mobilu.

5. Nikdo nechtěl dotykový displej

Ptáte se proč? Vždyť to byla revoluce v ovládání, mohli jsme ťukat přímo na displej! Ne, kdepak. Kdo z vás to nezažil, ten tomu asi nikdy pořádně neporozumí. Tehdy byl sice dotykový displej obrovská machrovinka, ale jen málokdo měl odvahu si ho pořídit. Displeje totiž neměly jako dnes multi-dotyková gesta, ani krásné barvy. Rezistivní dotyková technologie znamenala měkké krycí sklo (spíše vlastně plast) a nekontrastní ošklivé barvy. Proč? Protože taková byla technologie. Aby byly dotyky možné, musely se mezi sklem a displejem fyzicky spojit dvě vodivé vrstvy. No a tím největším strašákem bylo sluníčko! Dnes je čitelnost na slunci u většiny IPS či AMOLED panelů krásná, dříve ale svit slunce znamenal rychlý úprk do stínu.

telefony

6. Budoucnost? Jedině s Windows

Popravdě – tato doba existovala. Bylo to v době těsně před prvními smartphony. Těmto mobilům se přezdívalo PDA a nejčastěji měly vysouvací hardwarovou klávesnici. Nejhezčí PDA tehdy dělalo HTC, které se díky svým modelům Touch Pro a Touch Diamond 2 dostalo na vrchol, ze kterého dodnes pomalu padá. Ten, kdo tehdy chtěl dotykový displej, chtěl HTC s Windows Mobile. HTC ke svým PDA dodávalo stylus, který se zasouval do těla telefonu! To byla tehdy obrovská designová revoluce. Od této doby začaly všechny telefony dostávat velice podobný design a o něco později se jim začalo říkat smartphony.

HTC Touch Diamond 2 - staré telefony

7. Nokia byla tehdejším Applem

Nokia tehdy vládla světu mobilních telefonů. Majitelé Nokií byli na své telefony pyšní, protože měli tu finskou kvalitu, která byla tak drahá. I tehdy existovalo mnoho výrobců mobilních telefonů, ale Nokia stejně jako dnes Apple dokázala pokrýt obrovskou část poptávky. Jeden rozdíl zde však byl. Tehdy lidé Nokii neuctívali jako božstvo, jehož každou novinku musí ihned mít, i kdyby stála tři výplaty. A ještě jedna věc. Telefony Nokia byly tak kvalitní a odolné jako smartphony (ani ty od Applu) už nejspíše nikdy nebudou.Nokia

8. Platili jsme skutečně za pouhá loga na displej

Nejčastěji se tak dělo díky časopisům. Na zadní straně totiž byla často reklama některého z provozovatelů digitálních obchodů s logy, melodiemi a hrami. Stačilo poslat šíleně drahou SMS zprávu na uvedené číslo a za pár minut vám logo přišlo v SMS, kde jste po kliknutí na odkaz logo stáhli. Peníze se vám strhly z kreditu (případně připsaly k paušálu) a bylo to.

časopis a loga

9. Crazy Frog byl hitem

Kdo neměl na vyzvánění hit léta 2005, jakoby neexistoval. Axel F. s animovanou šílenou žábou byl nejsledovanějším videem na tehdy čerstvě spuštěném YouTube. Takže lidé opět utráceli za předražené SMS, aby si do mobilu dostali novou vyzváněcí melodii. Tehdy se totiž k počítači připojovalo jen minimum telefonů. MP3 soubory totiž tehdejší mobily ještě neuměly a tak nějak nebyl důvod. Ó ano, svět před Wi-Fi a WhatsApp byl drahým místem.

10. Telefony byly nerozbitné

Zde se asi v myšlenkách nejednoho z pamětníků vrátíme do dob slávy mobilního telefonu Nokia 3310. Telefon se proslavil již ve své době a byl velice oblíbeným. Zejména pro použití velice pevného plastu, ze kterého byl mobil vyroben. Dnes se rozbije kdejaký telefon pouhým pádem na zem (kolikrát stačí i pár centimetrů). Abyste telefon zničili tenkrát, museli jste ho hodil minimálně ze třetího patra, a nejlépe ho nechat přejet nákladním autem. Nokia ale nebyla jediná. Velice špatně zničitelné byly také telefony Philips a Ericsson.

Nokia dropped

Pamatujete ještě éru hloupých mobilů? A éru Nokií 3310? Vybavíte si nějakou vaši vzpomínku na tato stará zařízení? Podělte se s námi v diskusi, rádi vzpomínáme na staré časy.

 

Komentáře

XCrow

XCrow 1

z aplikace
18.12.2015 18:53

Jo,jo zlate to casy mobilniho usvitu:) Bosch 608, stylovka Sony CMD-C1 a pak legendarni vystrelovaci Nokia 7110 ktera me stala 2 vejplaty a mozna ji mam jeste nekde v krabici ve sklepe:)

Jarpet

z aplikace
18.12.2015 19:00

Ale jo, byl to dřevní začátek, ale tenkrát to bylo super. Kromě Dancala už žádný telefon nešel pod 12 tisíc. Kdybych to secetl, tak je to darda. A to vše dvakrát, protože manželka musela být taky in.. :-)
Za deset let se Budem smát tomu, za co někteří dávají dvacet tisíc a více. Pokrok se nedá zastavit.

KllR007

18.12.2015 19:37

“Tehdy byly telefony větší a robustnější”

Urcite ? :D

Inac rezistivne/tlakove displeje boli vcelku ok, dalo sa stylusom kreslit :D to sa dnes neda

Trip

Trip 0

z aplikace
18.12.2015 19:49

Nejlepší byl tetris.

TeltroN

TeltroN 0

z aplikace
18.12.2015 20:22

rad vzpomínám na Ericsson T28i . To byl nejlepší telefon jako takovy vůbec.

Martin P.

18.12.2015 20:59

Baterky vydržely tyden protože lide nevolali, neserfovali, nehráli hry…. …celkově je málo používali.
Majitele mateřských Nokií je ale vydojili za 24 hodin. Protoze nemeli stazeny zadek že jim dojde kredit.

Rovnat starou Nokii s Appkem je dost směšné. Už jen protoze měli rozdílné portfolio výrobků a Apple pred iphonem na Evropu kaslal….

Stylus schováný v telefonu měly dřív pda a komununikatory Compaq a Palm

LinS

Tomáš Filip 0

18.12.2015 20:59

Jó doba 3310 a poté 3330, kdy jsem pořídil N7650 za obrovských 13,5k Kč vydělaných na mnoooha brigádách. Funkčním DOOMem jedničkou jsem nejednou způsobil rozruch. Jooo to byly časy – ukápla slza nostalgie.

Btw, co je to za zařízení vlevo nahoře na úvodní fotce? To mi nějak vůbec nic neříká… Zbylé bych snad i všechny poznal.

Bugi

z aplikace
18.12.2015 21:01

3310 a odolná? Po pádu z pár centimetrů se rozpadla na tři kusy. Skutečně odolná byla 5110. Tou by se dal sejmout býk. O velikosti a robustnosti mobilů z doby před 10 až 15 lety by se taky dalo polemizovat. Před cca 13 lety měl jeden můj kamarád mobil o rozměrech cca 10x4x2 cm. Spíš to vypadalo jako velká rtěnka, než mobil, ale volat se z toho dalo.

123Midur

18.12.2015 21:03

Ou ta doba kdy jsem byl nadšen z Nokie 5110>3310>3410>6210…kde sou ty časy kdy jste si dali mobil do kalhot a ten vám je stáhl o 5cm dolů :D

Faktuzorigamaxik

18.12.2015 21:12

S tou rádoby nezniučitelností Ericssonu bych byl na konci článku velice opatrný. Zejména po spojení Sony a Ericsson se jednalo o nejvíce reklamované telefony, kterým odcházely joysticky a další věci, které běžně fungují u konkurence do teď když je vytáhnete ze šuplíku.

Unite

Miloš Dvořan 3

18.12.2015 21:50

Do dnes , mám jako zálohu Siemens S75. Představte si , že pořád je funkční i s pomalým internetem. Ale funkční :-)

albioncze

z aplikace
18.12.2015 21:55

Pamatuju si svůj první telefon byla to ta nokie se spojenými tlačítky :) už si nepamatují číselné označení :) ale byl to telefon co udělal díru do země když spadl :) já ho jednou vyhodil ze 7. patra a ten telefon se jen rozletel tak jsem běžel dolů poskládal vložil baterií a mohl jsem volat máme že jsem v pořádku :)

Dawa

z aplikace
18.12.2015 22:32

Moje první byla Motorola Amio, r. 98, neuměla při odesílání SMS vybírat příjemce z adresáře, takže jsem se díky ní naučil celý zpaměti. Kapacita byla tenkrát 100 kontaktů na SIM.. :-) Následovala klasika 5110, nádherný Sony CMD-J6, SE T68i a další.. Většinu mám dodnes doma, včetně HTC Kaiser + TouchPro 2.. Nyní se chystám vyměnit Note 3 za LG V10 ;-)

mimar48

z aplikace
18.12.2015 22:53

Sorry za OT ale @Dawa: … už druhý den se kochám LG V10 – je to opravdu nádherný kus hardwaru…

Lubik

18.12.2015 23:42

To Tomas Filip:To je siemens m25,vyssi rada byla m35…mnel na vic na vyber barvu podsvetleni a nemel trcici antenu.Jinak rada m u siemensu byls jakoby odolnejsi…meli dokonce i tesneni pod bateriovym krytem…defakto jakoby “outdoor”
Na stare telefony velice rac vzpominam :-)

Radimaggot

Radimaggot 0

19.12.2015 7:43

Pamatuji si, jak jsem kdysi měl Motorolu 2288, takovou škaredě zelenou na podivný tužkový baterky.Když jsme neměli ´´hakisáka´´ na kopání, tak jsme si kopali tím telefonem.Občas jsem sbíral baterky a nakonec se nám podařilo ztratit klávesu 6.Tenkrát jsem ji nahradil syrovou fazolí, která tam padla jak vyšitá :-) To byla puberta,díky za připomenutí :-)

akagai

z aplikace
19.12.2015 9:48

A co měly telefony super mechanickych hejblatek, namátkou šroubovací antény, válečky jako joysticky, joysticky samotné, u Sony legendární kolečka, pod kryt 3310 se vesla dobře slozena stovka :-D poutka a hacky uz od vyrobce na přívěsky. A kdyz se viklala baterka a suplicek na Sim mel blby kontakt, spravil to slozeny papir a na praskly kryt gumicku, je na co vzpomínat :-D

Jirka2014

z aplikace
19.12.2015 10:05

V paměti mi zůstal Ericsson r310s. To byl super mobil.

nosac

z aplikace
19.12.2015 10:13

Můj první mobil byl Nokia 450. Mobilní síť NMT měla dobré pokrytí v Rakousku. Ze 100 km vzdáleného Schneebergu od hraníc jsem volal v domácí slovenské sítí

Zbynek_trnka

Wulfher 6

19.12.2015 17:03

První mobil co uměl přehrávat MP3 byl Siemens SL45 v prodeji od Září 2000 a měl slot na mmc karty!! Takže bod č. 9 je nesmysl !! Imho na mobilmánii na něj 24.1. 2001 vyšla recenze s názvem “Siemens SL45: test prvního mobilu s MP3 (test)”

Faktuzorigamaxik

20.12.2015 13:35

Wulfher: Nevěř všemu co se někde dočteš, zejména když jde o české weby s měsíci opožděnými recenzemi. Skutečně první představený a telefon s MP3 byl Samsung SPH-M2100 v srpnu 2000 ;) Siemens byl prostě druhý.

Nyron

21.12.2015 11:12

Nokia 3310 byla jako Transformer….
Nescetnekrat mi jeste na zakladce vyletela z ruky primo na schodech a pekne si jedno, dve patra udelala vylet. Sve pomoci se transformovala do podoby puzzle a s mou pomoci opet do podoby spolehliveho spolecnika Nokia-prima :-D ..

Zbynek_trnka

Wulfher 6

22.12.2015 8:56

to: Faktuzorigamaxik jo máš pravdu Samsung byl první telefon s MP3 přehrávačem už v roce 1999, ale neměl slot na paměťové karty. Siemens SL45 byl první s MP3 přehrávačem a externí paměťovou kartou :-)

Uni

uni -52

22.12.2015 9:05

Nadpis je vcelku nesmysl, zlomový bod bylo uvedení iPhone, nikoli než se na trh doštrachal Android.
1) odpojte net, užívejte jen hovory a SMS a ZÁZRAK, týden výdrže je zpět (resp. ještě více).
7) Nesmysl. Nokia byla kultem, celé fronty v krámě měly vcelku jasný cíl, měl jsem Nokii a jdu pro Nokii, jiným koupím Nokii (pokud nenarazil na rozpočet, pak např. Alcatel). Nokia byla všude, včetně těch log, her, vyzvánění, krytů, modů….. Jen jsme si tom nečetli dokola v diskusích na Internetu, neb kdo ho taky tak měl že…. A taky kde.

Uni

uni -52

22.12.2015 9:08

Dawa: jj, Sony CMD-J6 tehdy působil jak z jiné planety proti Evropské produkci, to byla fakt pecka. Kvůli němu jsem se naučil ovládat telefon levou rukou (palec na jog dial):)

RSS (komentáře k článku)