Co by naši čtenáři změnili na Androidu, kdyby mohli?

android_barvy1

Na začátku září jsme přišli se článkem Co byste změnili na Androidu, kdybyste mohli?, pod kterým se rozjela doslova diskuzní vřava. Vybrali jsme ty nejzajímavější náměty a nápady, které nyní předkládáme ve formě výtahu. Co by tedy čtenáři portálu SvětAndroida.cz změnili na operačním systému Android?

Co by naši čtenáři změnili na Androidu, kdyby mohli? Co by naši čtenáři změnili na Androidu, kdyby mohli?

Zálohování bez rootu

Fakt, že operační systém Android není možné kompletně zálohovat bez rootnutí, překvapuje nejen redaktory, ale i naše čtenáře. luu007 sice oponuje, že záloha je možná s pomocí ADB příkazů, nicméně stále jsme přesvědčeni, že by bylo lepší, kdyby se jednalo o nativní součást, spustitelnou přímo ze systému, tedy bez nutnosti propojovat telefon s počítačem.

Čtenáři našeho serveru by uvítali zálohování bez rootu Čtenáři našeho serveru by uvítali zálohování bez rootu

Například Filip by rád viděl následující: „Chybí mi jednoduché zálohování aplikací a jejich nastavení. V ideálním stavu si chci koupit nový telefon, přihlásit se k účtu Google a během chvíle mít telefon se všemi aplikacemi a nastaveními.“

Plný přístup k paměťové kartě

Hodně čtenářů až rozčiluje přístup Googlu, který v Androidu 4.4.4 výrazně omezil přístup aplikací a uživatelů k paměťové kartě. Antonín si přeje „opět umožnit editaci souborů na kartě, kterou zakázal Android KitKat.“ Stejně to vnímá i juras, který by chtěl „obnovit možnost používat SD karty.“

Google se k paměťovým kartám v Androidu KitKat zachoval macešsky Google se k paměťovým kartám v Androidu KitKat zachoval macešsky

Trip uvádí příklad dopadů uvedeného omezení z praxe: „Koupil jsem si v Obchodě Play správce souboru a nemohu ho používat protože Google zakázal zápis na SD kartu. Tím mne nutí používat systémový správce souboru. Ten má tak krkolomné ovládání až hrůza. A umí přesunout jen jeden soubor. Za to bych do Googlu s chutí zaťal sekyru.“ S tímto souhlasí i mimar48, který konstatuje, že „restrikce s prací se soubory na SD kartě jsou na facku.“ Také CiMSTER by si přál „zápis na SD kartu znova povoliť“

Možnost legálního a snadného zisku práv roota

Rootnutí telefonu někteří výrobci považují za neautorizovaný zásah do systému, který může být za určitých okolností důvodem k neuznání záruky. Tento postup se nelíbí řadě z vás – například Jiri T by ocenil root ve výchozím stavu, zatímco juras by se spokojil alespoň se snadnějším provedením rootnutí. Libor Foltýnek by taktéž rád viděl „možnost snadno povolit root (a nebo dát aspoň možnost pořádně měnit nastavení, já třeba rootuju hlavně abych se zbavit uvítacího zvuku při zapnutí telefonu).“

Získat práva roota je v současnosti relativně složité Získat práva roota je v současnosti relativně složité

Zatočit s grafickými nadstavbami

Velcí výrobci mobilních telefonů zpravidla využívají možnosti upravit vzhled operačního systému k obrazu svému skrze takzvané grafické nadstavby. Samsung má TouchWiz, LG Optimus UI, Huawei Emotion, HTC již roky prověřené Sense. Část uživatelů si kupuje telefony a tablety daného výrobce právě kvůli nadstavbě, jejím možnostem a přidaným aplikacím, další ale nemohou svéhlavé chování výrobců vystát. Antonín by nejraději zakázal “ výrobcům upravovat menu a zajistit tak okamžité aktualizace systému po jejich vydání bez ohledu na výrobce, povolit jim jen jiný launcher a vlastní aplikace.“ Dále by rád umožnil „při první instalaci volit jaké aplikace dodané výrobcem nainstalovat a jaké ne a ne, jak je to dnes, že máte telefon plný věcí, co nechcete, které musíte různě blokovat a zakazovat.“

Grafické nadstavby mění systém k nepoznání Grafické nadstavby mění systém k nepoznání

Podobně to vidí také Milan: „Nechal bych ho holý, žádné e-mailové klienty, NIC. Všechno ostatní bych povolil doinstalovat uživateli podle toho, co potřebuje.“ A ve shodě je také CiMSTER: „možnosť výberu app ktoré chcem mať v telefóne (žiadne predinštalované ktoré sa nedajú odstrániť).“

Další možný pohled nabízí sinco: „Možnost si zvolit při prvním spuštění, zda čistý OS, či modifikovaný od výrobce.“

Pružnější aktualizace

Výrobci telefonů a tabletů zpravidla vydávají aktualizace operačního systému s až několikaměsíčním zpožděním. Nejjednodušším řešením, jaké si lze představit, by bylo oddělení samotného systému od nadstavby, kdy by aktualizaci OS zajišťoval Google a ta by byla k dispozici prakticky hned po vydání. Výrobce by tak nezdržoval implementaci dlouhým testováním nové verze a úpravou svého prostředí. Toto řešení navrhuje sinco: „Kvůli aktualizacím OS bych oddělil aplikace – ty ať si aktualizuje výrobce, a samotný OS – ten ať aktualizuje Google.“

Ocenili bychom pružnější aktualizace systému Ocenili bychom pružnější aktualizace systému

Lepší správa oprávnění aplikací

Google sice pracuje na zprůhledňování a lepší srozumitelnosti práv, které požadují aplikace při své instalaci, nicméně stále nedovoluje selektivně přidělit programu jen ta oprávnění, která uživatel zvolí. Více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku Na co si dát pozor u požadovaných oprávnění při instalaci aplikací?

Za lepší správu oprávnění aplikací by se přimlouval například jjjjjjjjjj, který konstatuje: „Android se zasekl ve vývoji už tak 2 roky, nepřináší nic významného, naopak ubírá. Google se pak bude divit, proč prodeje nerostou, trh zdaleka ještě není nasycen.“

juras nahazuje svou představu řešení: „něco ala XPrivacy v základu.“ Myslí si také, že Google by měl „dbát na větší ochranu soukromí u aplikací třetích stran a ty, co chtějí osobní data posílat pryč považovat za malware.“ Také sim by rád viděl jako nativní součást systému nějakou aplikaci pro přidělování a správu oprávnění.

Ochrana soukromí v ROMce CyanogenMod Ochrana soukromí v ROMce CyanogenMod

Ochrana soukromí v ROMce CyanogenMod Ochrana soukromí v ROMce CyanogenMod

Ochrana soukromí v ROMce CyanogenMod Ochrana soukromí v ROMce CyanogenMod

V souladu s výše citovanými je i mimar48, který by uvítal, kdyby mohl aplikaci po instalaci sám povolit/zakázat k čemu bude mít přístup. Stav – ber jak je, nebo nech ležet – mu přijde v dnešní době nepochopitelný. CiMSTER by rád viděl: „možnosť upravovať (zakázať/povoliť) a kontrolovať aplikáciám povolenia. Čo môže a čo nie.“

Podpora grafických témat

Android sám o sobě přináší poměrně malé možnosti přizpůsobení vzhledu systému. Přitom již staré desktopové systémy Windows přišly s možností „skinování“, byť ji využívalo jen minimum uživatelů. Možnost úpravy vzhledu by přitom měla i svou praktickou stránku, jak ukazuje TomVal: „Osobně mi jako člověku se špatným zrakem vadí, že si jako uživatel nemohu modifikovat systémová vizuální témata podle svých potřeb. To je bohužel trend všech OS a mé oči tím trpí.“

Alternativní ROM grafické motivy podporují Alternativní ROM grafické motivy podporují

Alternativní ROM grafické motivy podporují Alternativní ROM grafické motivy podporují

Alternativní ROM grafické motivy podporují Alternativní ROM grafické motivy podporují

Změna způsobu ovládání

Ovládání mobilních telefonů zůstává víceméně od počátku Androidu podobné, jen se snížil počet tlačítek a u některých výrobců se ovládací prvky přesunuly na displej v podobě softwarových tlačítek. Čtenář, který se podepsal jako Antonín, má přitom docela zajímavý nápad, jak dále vylepšit možnosti ovládání operačního systému: „Nahrazení systémových tlačítek na displeji gesty. Gesto nahoře vysouvá nastavení a notifikace. Další tři okraje displeje ale gesta nemají a tlačítka jsou tři! Tak proč gesto zleva dávno není zpět, gesto zdola menu, gesto zprava multitasking nebo nastavení.“ Telefony a tablety by se tak v tomto provedení obešly bez jakýchkoli ovládacích prvků. Antonín k tomu přidává ještě jednu ideu: „Možnost gestem nahoru zasunout trvale v jakékoliv aplikaci horní systémovou lištu.“

Androidu by prospělo ovládání gesty Androidu by prospělo ovládání gesty

Nové designové trendy se nelíbí ani Radkovi, který se rozepsal: „Změnit způsob ovládání. Google nutí vývojáře skrze Android Guide lines umisťovat ovládací prvky vpravo nahoře. Google asi neviděl v poslední době žádný chytrý telefon nebo mu nikdo neřekl, že průměrná úhlopříčka displeje je 5+ palců. Argumentace, že dole vlevo by se to bilo se systémovou lištou, svědčí jenom o nedomyšlenosti celého konceptu. Vůbec lišta, na které jsou 3 malá tlačítka, a jinak nic je přímo kulervoucí plýtvání prostorem na displeji.“

Nezávislý budík

Někdejší uživatelé starších mobilních telefonů často vzpomínají na drobnost, kterou disponovaly starší – řekněme „hloupé“ – telefony: buzení i v okamžiku, kdy je telefon vypnutý. Samozřejmě mobil s operačním systémem potřebuje ke spuštění aplikace budíku běžící operační systém, nicméně například většina základních desek soudobých počítačů nabízí v BIOSu možnost zapnutí v nastavený čas. Jistě by nebylo tak těžké propojit budík s „BIOSem“ telefonu, který by se postaral o nastartování systému například pět či deset minut před zahájením buzení. Čtenář Stiifii shrnul své přání do následujících slov: „Mně vadí, že nezvoní budík, když je telefon vypnutý.“

Kéž by chytré telefony uměly budit i ve vypnutém stavu! Kéž by chytré telefony uměly budit i ve vypnutém stavu!

Další přání našich čtenářů

A co si naši čtenáři přejí ještě? Vybíráme v bodech další zajímavé připomínky.

  • Lubomír Čáslava: Download systém. Při přerušení spojení se download přeruší a je nutné celý proces absolvovat again.
  • CiMSTER: vylepšiť app najdenia strateného telefónu (niečo ako Cerberus), aby sa nedala vymazať s telefónu obnovením továrenských nastavení.
  • pinkfluffyunicorn: jakýkoliv způsob „zamykání“ ikon a widgetů na ploše. Často se mi stává, že prostě zavadím a přesouvám – to mi vadí nejvíc.
  • Ezio09: lepší správce aplikací/místa/procesů/souborů už v základu.
  • dtjan: podpora UMS a sjednocení, která u některých výrobců je, někde ne.
  • Tomogo: Základní funkce jako měla má stará Symbian Nokia: nahrávání hovoru a off line hlasové vytáčení v češtině.
  • Radek: Optimalizace na více než 2jádrové procesory. Android neumí prakticky vůbec využít efektivně 4 a více jádrové procesory. Antutu testy jsou sice hezké, ale realita je jim na hony vzdálená.
  • Přemek: při prvním zapnutí možnost zadat root heslo, a potom druhé, běžné heslo. Plnou podporu USB Host pro přímou podporu tisku, a USB hubů (klávesnice a myš najednou – rozšíření nastavení vzhledu (buď přes menu, nebo pomocí XML souboru)
  • Filip: za slabinu považuji označování textu a funkce copy-paste.
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)