Zprávy Google můžou v Evropě brzy skončit kvůli EU

Zprávy Google můžou v Evropě brzy skončit

Evropská unie se snaží regulovat některé části digitálního světa. To se většině digitálních gigantů, včetně Googlu, nelíbí. Ten nyní prohlásil, že pokud projde navrhovaný Článek 11, jenž je známý i pod jménem „daň z odkazu“, tak ukončí provoz svých Zpráv Google na území celé Evropské unie. Co se mu nelíbí?

“Daň z odkazu” selhala už ve Španělsku a Německu, bude fungovat na třetí pokus?

Zřejmě jste to již slyšeli – Evropská unie pracuje na nové směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Spousta internetových firem, odborníků, ale i běžných uživatelů některé části považuje za minimálně nepovedené. Nyní se viceprezident Googlu z oddělení zpráv, vyjádřil k tzv. „dani z odkazu“. Nechal se slyšet, že nikdo nechce jejich službu v Evropě ukončit, ale pokud EU neustoupí a nezmění znění článku, tak Googlu nezbude jiná možnost, než v Evropě se Zprávami Google skončit. Nové nařízení by znamenalo, že i za krátký úryvek textu, by měl vlastník práv dostat zaplaceno. Zprávy Google agregují zprávy z různých médií. Google by tak musel platit za každý takový odkazovaný článek.

Zprávy Google ukazují úryvky z článků

Podobné nařízení se v minulosti objevilo už ve Španělsku. Tehdy se Google rozhodl španělskou verzi jeho Zpráv prostě zrušit. To španělská média znatelně pocítila, protože po zavedení nařízení jim znatelně klesla návštěvnost. Následně se mnoho médií rozhodlo nařízení ignorovat a poplatky nevybírat, i když zákon jasně stanovoval, že jsou povinné pro všechny a nelze z nich vyjednat výjimka. Další podobná situace se stala v Německu. Několik médií, v čele s mediální společností Axel Springer, si u soudu vymohlo, že jim Google za to samé musí platit. Google tato média kompletně neodstranil, ale ponechal pouze samotné nadpisy jejich článků. Po čtrnácti dnech a propadu návštěvnosti (o 40 % z vyhledávače a o 80 % ze Zpráv Google) tato média dovolila Googlu používat znovu zdarma i úryvky článků.

Nyní velmi podobné nařízení zkouší uvést Evropská Unie. Je nutno podotknout, že stejné problémy by měli i ostatní, jako třeba Facebook atd. Za zmínku stojí i zkušenost ze španělského pokusu. Nejvíce poškozená tímto nařízením byla menší, nezávislá média, která jsou obecně více závislá na externích zdrojích návštěvnosti. Ty největší zavedené mediální domy s velkou návštěvností, byly poškozeny méně.

Google News - Daily Headlines
Google News - Daily Headlines

Vadil by vám konec Google Zpráv? Měl by Google za úryvky textů vlastníkům práv platit?

Zdroj: theguardian.com (via), zdnet.com

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

family link google

Co je Google Family Link a jak ho nastavit?

Články Jakub Kárník Jakub Kárník
3 min. uložit na později

Komentáře (8)