Oblíbená aplikace Zao pro záměnu obličeje může zneužít data

zao

Čínská aplikace Zao patří aktuálně mezi ty nejstahovanější aplikace v Číně. A není divu, jelikož dokáže pomocí umělé inteligence až husarské kousky. Umožňuje totiž uživatelům proměnit se ve filmové hvězdy a to nejen na fotografii, ale také na videu, které vypadá opravdu věrohodně.

Pro použití této aplikace je však potřeba kromě přidání fotky a telefonního čísla také souhlasit se smluvními podmínkami, které si málokdo přečte. Po souhlasu s nimi totiž uživatel dovoluje aplikaci, aby použilo jejich fotografie a videa pro marketingové účely. Skutečně je ale bude využívat pouze k tomu? Internet zasáhla panika zejména mezi lidmi, kteří využívají sken obličeje jako způsob placení. Mnoho bezpečnostních expertů se shodlo na tom, že je aplikace Zao jednou z nejlepších tzv. deepfake aplikací, kterou kdy viděli.

The Future Is Zao: How A Chinese Deepfake App Went Viral | NBC News Now

The Future Is Zao: How A Chinese Deepfake App Went Viral | NBC News Now

Internetový obchod Alibaba, který právě platbu skrz obličej nabízí tvrdí, že se uživatelé nemusí bát. Jejich systém prý využívá bezpečné algoritmy, které rozlišní reálně snímaný obličej od deepfake videí či fotek. Žádné škody tak dle internetového giganta nehrozí. Na reálné výsledky si však budeme muset počkat, jelikož ne všichni mají tak bezpečný systém, jako právě Alibaba.

Setkali jste se někdy s deepfake aplikací?

Zdroj: zdnet.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)