YotaPhone C9660 – telefon se čtečkou knih na zádech (recenze)

TOP

Chytrý mobilní telefon s Androidem, nebo čtečka knih s černobílým displejem? Obojí! Dnes si představíme YotaPhone, který v sobě kloubí obě zařízení. Jak uspěl v našem detailním testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Krabička, ve které YotaPhone dorazil, je prémiová. A to nejenom svým vzhledem a konstrukcí, ale také obsahem – kromě telefonu v ní nalezneme také sponku na SIM kartu, hadřík na displej, papírové materiály a sluchátka.

Sympatická krabička, ve které nám YotaPhone dorazil Sympatická krabička, ve které nám YotaPhone dorazil

Vzhled a dílenské zpracování

YotaPhone nevypadá na první pohled nikterak výjimečně, zaujmou možná jen nepěkně široké rámečky okolo 4,3″ displeje. Celá přední strana je zahalena do černé barvy, ze které vystupuje pouze čočka předního fotoaparátu nad displejem. Na první pohled nejsou vidět ani senzorová ovládací tlačítka, která nahradila dotyková vrstva pod displejem – YotaPhone se ovládá pohybovými gesty (tahy prstu). Senzory a reproduktor jsou standardně umístěny nad displejem, postrádali jsme notifikační LED diodu.

Z přední strany není YotaPhone nikterak výjimečný Z přední strany není YotaPhone nikterak výjimečný

Klasická tlačítka vystřídala dotyková plocha Klasická tlačítka vystřídala dotyková plocha

Senzory, přední kamera a reproduktor Senzory, přední kamera a reproduktor

Situace se mění po otočení telefonu – vykoukne na nás druhý displej, který je černobílý a již na pohled připomíná EPD displej ze čteček knih. Jedná se o technologii Electronic Paper Display (dále jen EPD). Zabírá většinu plochy zadního krytu, opět jsou kolem něj široké okraje. Objektiv fotoaparátu se trochu netradičně posunul do levého spodního rohu, kde sídlí spolu s přisvětlovací LED diodou. Ani zde nevidíme žádná dotyková tlačítka, ale opět reaguje proužek pod displejem na naše pohyby prstu. Dolní část skrývá také hlasitý reproduktor, který na první pohled připomíná spíše ten méně hlasitý z přední strany.

Záda telefonu tvoří z největší části EPD displej Záda telefonu tvoří z největší části EPD displej

Zadní fotoaparát a přisvětlovací dioda Zadní fotoaparát a přisvětlovací dioda

Telefon je velmi tlustý a nebojíme se jej opatřit přezdívkou “cihla”. Horní okraj telefonu se zužuje, což pocítí rovněž zadní displej – je v těchto místech prohnutý. Ovládací tlačítka hlasitosti se nacházejí na levé straně telefonu.

Ovládací tlačítka hlasitosti na levé straně Ovládací tlačítka hlasitosti na levé straně

Zbývá už nám jen zapínací tlačítko na horní straně, která zároveň slouží jako šuplík pro Micro SIM kartu, vedle něj sídlí konektor pro sluchátka. Micro USB konektor plní svou funkci na spodní straně přístroje.

Pod zapínacím tlačítkem se skrývá slot pro MicroSIM kartu Pod zapínacím tlačítkem se skrývá slot pro MicroSIM kartu

Micro USB konektor na spodní straně Micro USB konektor na spodní straně

Netradiční konstrukce se dvěma displeji

Pokud přehlédneme fakt, že YotaPhone nabízí dva displeje, držíme v rukou telefon, který je se svým 4,3″ displejem příliš velký, tlustý, těžký a neuchvátil nás ani design. Kvalitu zpracování na druhou stranu musíme pochválit – rozhodně si neříkáte, že máte v rukách “šmejd”.

Telefon se v rukou drží poměrně dobře, ale občas se stalo, že vyklouzl. Ovládací tlačítko na horní straně je nepraktické, což většina dnešních výrobců již pochopila. Kapitolou sama pro sebe je ovládání telefonu – senzorová tlačítka vystřídala dotyková vrstva, která způsobila, že ovládání gesty je mnohem složitější a otravnější než použití klasických tlačítek. Konstrukce a provedení nás tedy u testovaného přístroje spíše zklamala.

Konstrukce telefonu nás ničím neoslnila Konstrukce telefonu nás ničím neoslnila

Fotogalerie

První pohled

Yotaphone C9660 – první pohled

Yotaphone C9660 - první pohled

Hardware a displej

Hardwarově na tom není testovaný přístroj YotaPhone za cenu okolo 9 tisíc nikterak růžově. O pohon se totiž stará již postarší dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 s frekvencí 1,7 GHz, což na dnešní poměry není žádný zázrak. Trochu překvapivá je pak 2GB RAM paměť, která je naopak pro tento přístroj dostatečná. Po chvíli běžného používání nám stále zbývá více než 1 GB volné paměti.

Velikost vnitřního úložiště je také dostatečná – 32 GB, ovšem bez možnosti rozšíření o Micro SD kartu. Pro uživatele je pak připraveno přibližně 26,5 GB pro jeho data. Kapacita baterie činí 1800 mAh, což vzhledem k displeji a rozlišení není hodně, ale ani zase přehnaně málo. Uvidíme, jaká bude výdrž v reálných testech.

YotaPhone C9660 -velikost interní paměti

Ohledně konektivity je na tom testovaný telefon YotaPhone poměrně dobře – kromě standardních technologií Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE potěší rovněž podpora rychlých sítí LTE a zaměření polohy skrze Glonass. NFC či infraport byste ovšem hledali marně.

Papírově dobře je na tom fotoaparát, jehož snímač se pochlubí rozlišením 13 MPx a také podporou HDR fotografií či Full HD videem. Čísla nás už dnes nepřesvědčí, a tak se na výslednou kvalitu podíváme v samostatné kapitole.

YotaPhone C9660 – specifikace

  • displej: 4,3″, HD rozlišení a 4,3″ EPD s rozlišením 640 x 360 pixelů
  • procesor: dvoujádrový Qualcomm Snapdragon S4 (MSM8960T), frekvence 1,7 GHz
  • GPU: Adreno 320
  • paměť: 2GB RAM, 32GB vnitřní úložiště
  • fotoaparát: 13MPx vzadu, HDR, Full HD video, 1MPx přední
  • baterie: 1800 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, GPS, GLONASS
  • OS: Android 4.2.2
  • rozměry: 133,6 x 67 x 9,99 mm
  • hmotnost: 146 gramů
Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Dva displeje v jednom

4,3″ LCD displej vpředu je díky HD rozlišení velmi jemný (342 PPI), nabízí kontrastní barvy a ani na přímém slunci nebyla čitelnost špatná. Výtku snad máme pouze k bílé barvě, která je viditelně nažloutlá. Řízení jasu fungovalo také velmi dobře a neměli jsme nutkání hodnoty ručně měnit.

Přední displej nabídne vysokou jemnost, pěkné podání barev a dobrou čitelnost na slunci Přední displej nabídne vysokou jemnost, pěkné podání barev a dobrou čitelnost na slunci

Černobílý displej vzadu je nutno hodnotit podle jiných kritérií – je totiž černobílý a rozlišení je také nízké (640 x 360 pixelů). Pokud na tomto displeji zobrazíte nějaký tmavší obrázek s mnoha odstíny, kvalita zobrazení bude pochopitelně špatná, text na bílém pozadí bude ovšem naopak skvěle čitelný. Zadní displej je také ke čtení zrozen, což plní velmi dobře. Musíme ovšem zajistit dostatečné okolní světlo, neboť neobsahuje podsvícení. Vykreslování nového obrázku je také velmi pomalé a má určitý paměťový efekt – určitou chvíli po překreslení vidíte na některých místech pozůstatek z předchozího obrázku. Na zadní displej lze zrcadlit obraz z předního LCD, čehož se dá využít – zadní displej tvoří velkou část zad telefonu, takže může při vhodném obrázku posloužit jako povedená ozdoba zadního krytu. Kreativní majitelé tak můžou svými nápady zapůsobit na okolí.

Černobílý displej na zadní straně může posloužit jako čtečka eletronických knih Černobílý displej na zadní straně může posloužit jako čtečka elektronických knih

Test výkonu (benchmarky)

YotaPhone jsme vystavili také dvojici testovacích nástrojů, které změří „surový“ výkon telefonu. Data jsou velmi orientační a v praxi nemusí tato čísla vůbec o ničem vypovídat. Provedli jsme také test rychlosti vnitřního úložiště.

Výkonu dvoujádrového Snapdragonu není špatný, za danou cenu ovšem nízký Výkon dvoujádrového Snapdragonu není špatný, za danou cenu ovšem nízký

Nízký výkon v cenové kategorii potvrzuje také Quadrant Nízký výkon v cenové kategorii potvrzuje také Quadrant

Ani rychlost vnitřní paměti není žádná sláva Ani rychlost vnitřní paměti není žádná sláva

Herní výkon

Vyzkoušeli jsme také výkon v praxi díky několika herním titulům, se kterými si YotaPhone poradil velmi dobře. V žádném titulu jsme nenarazili na problémy s plynulostí, což nás velmi mile překvapilo. Je vidět, že i dvoujádro může stále poskytovat dostatečný výkon, pokud jsou hry dobře optimalizovány.

Velmi náročný titul N.O.V.A. 3 také běžel plynule Velmi náročný titul N.O.V.A. 3 také běžel plynule

Skvěle zpracovaný Modern Combat 4 byl také plynulý Skvěle zpracovaný Modern Combat 4 byl také plynulý

Real Racing 3 jsme si zahráli velmi dobře a bez problémů Real Racing 3 jsme si zahráli velmi dobře a bez problémů

Ani s druhým závodním titulem Need for Speed: Most Wanted jsme neměli problémy Ani s druhým závodním titulem Need for Speed: Most Wanted jsme neměli problémy

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

V případě bezdrátového připojení Wi-Fi nemáme žádné výhrady. Technologie Bluetooth nás při běžném používání (spárování s Bluetooth handsfree či posílání souborů) také nezklamala, spárovat se s hodinkami se systémem Android Wear ovšem nebylo kvůli staršímu Androidu 4.2.2 možné.

Datové sítě

Po stránce datového připojení jsme byli velmi spokojeni – YotaPhone kromě tradičních 3G sítí podporuje také LTE, takže lze využít nejrychlejšího datového připojení u nás.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se YotaPhone automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém. Ti, kteří dávají přednost standardu MSC, mají bohužel smůlu. Telefon tuto možnost na rozdíl od některé konkurence (například Sony) nepodporuje.

GPS

Čip od Qualcommu nás v případě zaměření polohy rozhodně nezklamal – fixace polohy byla vždy otázkou několika sekund, zaměření bylo velmi přesné a dobře fungoval také digitální kompas. YotaPhone se dá díky tomu snadno používat jako spolehlivá GPS navigace a zároveň jako dostačující nástroj pro Geocaching.

Baterie a výdrž

Displej s velikostí 4,3″, dvoujádrový procesor a baterie s kapacitou 1800 mAh slibuje poměrně dobrou výdrž na jedno nabití. Při běžném používání den vydržíte, pokud ovšem budete mít stále zapnuté datové přenosy a často zapínat displej, výdrž se zkrátí na několik hodit. V našem případě jsme tedy celého dne při našem “běžném” používání zdaleka nedosáhli, což bylo poměrně velké zklamání.

Při intenzivnějším používání (stále aktivní datové přenosy, spousta e-mailů a čtení webu)) YotaPhone příliš nevydrží Při intenzivnějším používání (stále aktivní datové přenosy, spousta e-mailů a čtení webu) YotaPhone příliš nevydrží

Tradičně jsme podrobili telefon také sérii “umělých” testů, ve kterých byl nastaven poloviční jas a případně zvuk přenášen do sluchátek.

YotaPhone C9660 - test vydrze

Uživatelské prostředí

Starý Android 4.2.2 v čisté podobě

Systémem nás YotaPhone vůbec nepotěšil. Jedná se sice o čistý Android, který není zatížen žádnou zběsilou nadstavbou, na druhou stranu je pouze ve verzi 4.2.2, což může činit problémy. Starší systém Android již nemusí podporovat některé aplikace a například se spárováním se systémem Android Wear pohoříte.

Rychlost a stabilita prostředí

S rychlostí telefonu jsme byli naopak spokojeni – čistý Android a rychlý dvoujádrový procesor zajistily plynulý a rychlý běh systému, který byl navíc podpořen 2GB RAM pamětí. Díky tomu je možné spustit velké množství aplikací najednou a nemusíte se bát, že by se na pozadí ukončovaly. Po startu systému a delším používání na nás čekalo vždy více než 1 GB volného místo. Ani se stabilitou jsme neměli problémy a s pády aplikací jsme se rozhodně nesetkávali.

Ovládání telefonu – zmatek a nepřesnosti

Nevíme jistě, proč se společnost YotaPhone rozhodla místo klasických tlačítek sáhnout po ovládání tahem prstu pod displejem. Za to je naprosto jisté, že je tento způsob zbytečně složitý, pomalý a velmi nepřesný. Místo jednoho ťuknutí pro návrat domů je potřeba táhnout prst zleva doprava, pro návrat zpět zprava doleva a nedávno spuštěné aplikace zobrazíme dvojím ťuknutím do prostřední části ovládacího proužku pod displejem. Kromě toho, že je to opravdu zbytečně složité, se nám velmi často stávalo, že se kýžená akce neprovedla a museli jsme náš pokus opakovat.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Hned z kraje nás zklamal Dialer, který si neporadí s T9 vytáčením. To se čistý Android ve verzi 4.2.2 zkrátka ještě nenaučil. V případě kontaktů nás zpočátku trochu zmátlo, že se řadí podle příjmení a ne jména, jak to funguje u většiny telefonů. Tuto možnost ovšem stačilo přenastavit.

YotaPhone C9660 - Dialer, aplikace vytáčení (1)

Klávesnice vychází z čistého Androidu, takže není vyloženě špatná, ale po chvilce používání nejspíše sáhnete po nějaké kvalitnější. My doporučujeme velmi dobrou klávesnici SwiftKey.

YotaPhone C9660 - klávesnice

Možnosti černobílého displeje

YotaPhone C9660 – zadní displej

YotaPhone C9660 - zadní displej

Zobrazení notifikací

Zadní displej vám dokáže zobrazit zmeškaná volání, zprávy, e-maily, Hangouts a další zmeškané události. To vypadá na první pohled skvěle, bohužel se jen většinou dozvíme, kdo nám e-mail či zprávu poslal, ale s notifikací již nelze dále pracovat (jen ji smazat). Kompletní tělo zprávy si tedy nezobrazíme, stejně tak neodpovíme a ve většině případů stejně musíme zapnout přední displej. Notifikace lze “odpálit” tahem prstu po dotykové ploše pod displejem.

Zadní displej dokáže zobrazovat notifikace Zadní displej dokáže zobrazovat notifikace

Zrcadlení obrazu

YotaPhone umí na zadním displeji zobrazit cokoliv, co vidíte na předním LCD. Slouží k tomu speciální gesto, při kterém dvěma prsty přejedete odshora dolů celý displej. Můžete si tak na zadní displej přenést pěkný obrázek či třeba pozvánku na Android RoadShow apod.

Libovolný displej z předního IPS displeje lze zrcadlit Libovolný displej z předního IPS displeje lze zrcadlit

Čtení elektronických knih

Černobílý EPD displej se skvěle hodí pro čtení elektronických knih, což je se správnou aplikací hračka. Přímo od výrobce jsme měli v telefonu předinstalovaný balíček Office Suite, se kterým lze číst například PDF a další soubory. Velice šikovná je také aplikace FBReader, která s podporou YotaPhone počítá a rovněž nabízí možnost čtení obsahu na druhém displeji. Tahem prstu pod displejem lze velmi snadno a rychle listovat stránkami knihy, což činí z YotaPhonu vynikající nástroj pro čtení.

YotaPhone se dá skvěle použít jako čtečka elektronických knih YotaPhone se dá skvěle použít jako čtečka elektronických knih

Další aplikace – mapy, kalendář, počítadlo a další

V předinstalovaném Launcheru a menu aplikací se pod záložkou YP Apps skrývají všechny aplikace, které podporují druhý displej. Nalezneme mezi nimi například aplikaci pro tvorbu poznámek, odpočet dnů, kalendář, sportovní počítadlo či třeba aplikaci Maps.me.

Také mapy se mohou na zadním displeji zobrazit Také mapy se mohou na zadním displeji zobrazit

Zvukový výstup a reproduktor

Kvalitu zvuku ve sluchátkách hodnotíme pomocí našeho sluchu jako průměrnou – neurazí, ale zároveň už jsme slyšeli lepší telefony. Velmi podobně je na tom také reproduktor, který se zařadí spíše do průměru a ničím nás nezaujal. Zajímavý je v tomto případě druhý displej, který bere informace z Hudby Play a zobrazí název písničky, autora a obrázek alba.

Při přehrávání hudby se na zadním displeji zobrazí informace o přehrávané skladbě Při přehrávání hudby se na zadním displeji zobrazí informace o přehrávané skladbě

Sluchátka v balení příliš kvalitně nehrají, navíc jsme dostali nejspíše vadný kus se špatným konektorem. Při menším zahýbání kabelem zvuk totiž vypadával.

Fotoaparát a natáčení videa

Papírových 13 MPx vypadá sice lákavě, realita je ovšem trochu jiná. Svým výstupem nás YotaPhone příliš nepotěšil a fotografie příliš kvalitní nejsou. Ani režim HDR nevybarvil fotografie, jak bychom si představovali. Ani video není příliš kvalitní, navíc mikrofony zaznamenávají zvuk velmi slabě, takže jsou videa skoro němá. Fotografie a video v originálním rozlišení najdete zde.

Aplikace

YotaPhone C9660 - aplikace fotoaparátu

Fotografie

Video

YotaPhone C9660 – test kamery

YotaPhone C9660 - test kamery

Kdy, kde a za kolik?

Zakoupit YotaPhone na českém trhu je velmi snadné – nabízí jej hned několik známých internetových obchodů. Cena už ovšem nepotěší, na českém trhu se pohybuje okolo 9 000 Kč. To je za telefon s takovým hardwarem příliš a je otázkou, zda si uživatelé budou chtít připlatit za druhý displej.

Resumé

Recenzovaný model YotaPhone C9660 přišel s něčím novým – v těle ukrývá dva displeje, z nichž každý má trochu jinou úlohu. Tento koncept vzbudil zpočátku velké nadšení a my byli zvědaví, jak se telefon předvede v naší recenzi. I když je druhý displej velmi zajímavý, celkově jako telefon nás YotaPhone rozhodně neoslovil. Začněme od začátku.

YotaPhone C9660 disponuje 4,3″ displejem s HD rozlišením, ze kterého jsme měli dobrý pocit díky dobrému barevnému podání, vysoké jemnosti a dobré čitelnosti na slunci. Dobře optimalizovaný je také systém, který běhá poměrně svižně a hlavně se jedná o čistý Android. Příjemně nás překvapila také kvalitně zpracovaná konstrukce, luxusní balení a byli jsme rádi za podporu LTE. Tím však výčet hlavních předností končí, pokud budeme na YotaPhone pohlížet jako na běžný smartphone. On je ale jiný.

Druhý displej dodává telefonu druhý dech a rozšiřuje možnosti použití. Díky technologii EPD se přímo vybízí používat YotaPhone ke čtení elektronických knih, což zvládá se speciální aplikací velmi dobře. Čitelnost a spotřeba takového displeje je velmi dobrá. Na zadní straně se také zobrazují notifikace či další údaje pomocí aplikací od výrobce, podporován je dokonce balíček Office Suite. V tomto případě je opravdu YotaPhone jediný svého druhu a použití druhého displeje se nám líbilo.

Bohužel se nedostavilo snížení spotřeby, ve které jsme doufali – při příchodu notifikace jsme se toho totiž kromě typu notifikace a adresáta příliš nedozvěděli, a tak jsme byli vždy nuceni zapnout “obyčejný” displej vpředu. Kvůli slabší baterii se nám pak stávalo, že jsme mobilní telefon při našem “běžném” používání za den bez problémů vybili, což se nám u konkurence ve stejné cenové hladině zkrátka nestává. YotaPhone se nám kvůli podivně vyřešené dotykové ploše také těžkopádně ovládal, což bylo velmi nepříjemné. Nepomohly tomu ani větší rozměry a vyšší váha, nepotěšil nás ani fotoaparát, absence NFC či notifikační LED diody. Ačkoliv jsme v úvodu závěru systém chválili, sráží jej na kolena jedna podstatná věc – jedná se o starou verzi Android 4.2.2, která už zkrátka v nově prodávaném telefonu nemá co dělat.

A závěrečná slova? Pokud se poohlížíte po telefonu, který budete primárně používat jako čtečku elektronických knih, představuje YotaPhone velmi zajímavou alternativu k vašemu stávajícímu smartphonu a čtečce knih. Jestliže se ale poohlížíte po smartphonu v cenové kategorii 9 tisíc a čtečku berete jako příjemný bonus, raději se poohlédněte jinde. Za danou cenu totiž YotaPhone představuje telefon, který toho na svou cenu příliš neumí a konkurence toho nabízí znatelně více, i když bez druhého displeje.

Klady

Jemný a čitelný displej
Rychlé odezvy systému
Druhý EPD displej pro čtení elektronických knih, zobrazení notifikací a dalších informací

Zápory

Vyšší cena
Slabá výdrž na jedno nabití
Starý Android 4.2.2
Velké rozměry a vysoká hmotnost
Těžkopádné ovládání kvůli absenci tradičních senzorových kláves
Horší fotoaparát
Absence NFC a notifikační LED diody

Za zapůjčení děkujeme společnosti YotaPhone.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)