TOPlist

Je konec! Legendární Wordpad už nebude součástí Windows

Wordpad
  • Microsoft ukončil podporu programu Wordpad
  • Wordpad byl automaticky instalován od Windows 95
  • Uživatelé se přesouvají k cloudovým službám online aplikací

Aplikace, která vás pravděpodobně provázela již od začátků používání samotného počítače je u konce. Možná jste ho nikdy nepoužili a možná to byl váš největší pomocník. Microsoft oznámil po necelých 30 letech ukončení programu Wordpad, poprvé od Windows 95 jej nebude možné nainstalovat a využívat v následujících aktualizacích i instalacích operačních systémů.

Wordpad byl základní aplikace pro úpravu textu, umožnil uživatelům v jednoduchém rozhraní upravovat a formátovat text, vkládat obrázky i odkazy. Byl automaticky instalován od roku 1995 a jakožto záloha pro uživatele, něco mezi poznámkovým blokem a demo verzí Wordu. Byl v každém OS Windows zdarma a pokud jste neměli zakoupený balíček Microsoft Office, posloužil vám jako dostatečný zápisník pro nouzové situace. S rostoucí popularitou cloudových služeb a online aplikacemi přímo v prohlížeči, se užívání klasického editoru snižuje.

The end of an era: Goodbye WordPad

The end of an era: Goodbye WordPad

Pokud jste stálým uživatelem Wordpadu, nemusíte se bát. V nabídce je spousta dalších alternativních řešení, ve kterých jednoduše upravíte dokumenty a zdarma.

1. Dokumenty Google

Google Dokumenty nabízejí téměř stejné funkce jako MS Word, poskytují cloudové zařízení a navíc je k dispozici zdarma majitelům Gmail účtu. Kromě toho vám nabídne i alternativu PowerPointu, tabulek a mnoho dalšího, takže přechod z Wordpadu nemusí být až tak bolestivý.

Dokumenty Google
Dokumenty Google

2. Libre Office

LibreOffice nabízí komplexní řadu všech možných kancelářských programů, podobně jako Microsoft či Google. Jeho největší výhodou je, že je zdarma a nepotřebuje připojení k internetu. Je intuitivní, poměrně jednoduchý a údajně i velmi bezpečný.

LibreOffice Viewer
LibreOffice Viewer

3. Typora

Typora je minimalističtější editor/desktopová aplikace, která je zaměřená primárně na základní psaní a formátování textu. Je ideální například pro blogery, vývojáře a ty, kdo píší technickou dokumentaci nebo používají markdown na denní bázi. Jeho praktickou funkcí je i možnost náhledu, takže si můžete zobrazit jak bude text ve finální fázi vypadat.

7 Microsoft Office Alternatives That are Completely Free

7 Microsoft Office Alternatives That are Completely Free

Zdroj: Gizmodo, Alternativeto

Používali jste Wordpad?

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)