Windows aplikace na Androidu? CrossOver to umožní

Android Windows CrossOver

Více než dvouletý vývoj aplikace CrossOver Android je téměř u konce. Vývojáři se chlubí, že dokáží emulovat aplikace a hry z operačního systému Windows na Android zařízeních a Chromeboocích s procesorem Intel. Jak to funguje?

CrossOver Android: Steam nebo Microsoft Office bez problémů

CrossOver je dlouhodobý pomocník Linux a MAC uživatelů, díky kterému si můžou na daných platformách spouštět Windows aplikace. Celý koncept je založen na velmi známém projektu WINE, pomocí kterého se dají už mnoho let spouštět Windows aplikace na různých systémech. Pro Android ale až do včerejšího večera zatím nic takového neexistovalo.

ARM procesory už za rok?

Nyní už můžou vybraní lidé testovat technickou preview verzi, do testování se můžete přihlásit na oficiálních stránkách. Pokud vás vyberou, tak se vám aplikace objeví v Google Play obchodu. Ke správné funkčnosti je ale potřeba zařízení s Intel procesorem. Telefony a tablety založené na architektuře ARM CrossOver nepodporuje, takže lidé s Qualcomm, MediaTek, Exynos a dalšími procesory mají smůlu. Podle odhadů by ale podpora těchto procesorů mohla přijít ke konci příštího roku. Podle samotných vývojářů funguje nyní aplikace nejlépe na Chromeboocích, kde se nedávno povolila instalace Android aplikací.

CrossOver on Chromebook – Unedited Realtime

CrossOver on Chromebook - Unedited Realtime

Pokud splňujete požadavky a dostali jste se do testování, tak ještě nemáte úplně vyhráno. Na Chromeboocích vás čeká poměrně dlouhá instalace, vývojáři varují, že budete potřebovat téměř hodinu volného času a přístup do vývojářského módu. U Android tabletů a telefonů je instalace bezproblémová  Plně otestované a funkční aplikace jsou například Microsoft Office 2010, Quicken nebo Steam, ze kterého jde hrát například Limbo. Logická hra, která ke spuštění potřebuje rozhraní DirectX 9.

Další aplikace a hry rozhodně budou přibývat, ale zároveň vývojáři upozorňují, že i první auta také nejezdila rychle a první žárovky nesvítily stovky hodin. Slibují, že brzy vyjde alfa verze, následovaná beta verzí, která už bude mnohem lépe fungovat a bude propracovanější. A v plné verzi už se třeba dočkáme i té podpory ARM procesorů, kterou vývojáři slíbili během příštího roku.

Která Windows aplikace vám na Androidu nejvíce chybí?

zdroj: codeweavers.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)