TOPlist

WhatsApp vs. Viber: Srovnání dvou „kecálků“

whatsapp vs viber

Aplikací pro bezplatnou komunikaci můžeme v obchodě Google Play najít velkou spoustu. Jen zlomek z nich je ovšem dobře použitelných a jejich uživatelská základna je dostatečně velká na to, abychom pro ně našli využití právě v našem telefonu. Mezi dlouhodobě nejlepší komunikační aplikace s poměrně vysokým počtem uživatelů můžeme bezpochyby zařadit „kecálky“ zvané WhatsApp a Viber. My se dnes podrobně podíváme na každý z nich a díky našemu srovnání si uděláte více jasno v tom, který z účastníků srovnání je vlastně lepší.

WhatsApp Messenger

Komunikátor WhatsApp je zde s námi již několik let. Pro jeho funkci je nutné internetové připojení, neboť komunikace probíhá právě pomocí něho. Díky tomu není samotná komunikace nijak účtována, platíme pouze za internetové připojení dle tarifu našeho operátora. O úspěchu samotné aplikace svědčí také fakt, že v nedávné době došlo na její odkoupení společností Facebook, která do aplikace investovala více než 16 miliard dolarů (přibližně 320 miliard korun).

Zprávy snadno a rychle

Od počátku svého vzniku byla aplikace WhatsApp Messenger určená především pro spolehlivé a rychlé odesílání textových zpráv. Zpočátku se jednalo pouze o jednoduché textové zprávy a nic víc. S příchodem nových aktualizací však došlo na značné rozšíření možností při odesílání zpráv. Dnes tak si tak můžeme vybírat v širokém množství emotikonů, odesílat multimediální zprávy obsahující fotografie, videa a zvuky nebo odesílat krátké hlasové zprávy.

Hlasové hovory pro všechny

Ačkoliv se této funkci WhatsApp poměrně dlouho vyhýbal, nakonec se neubránil. Klasické hlasové hovory byly do aplikace přidány teprve před pár měsíci. Tato funkce navíc nebyla z počátku dostupná pro všechny uživatele. Nějakou si totiž pobyla pouze ve fázi testování. Nyní je ovšem dostupná všem, kteří vlastní nejnovější verzi aplikace, v klasickém chatovacím okně postačí klepnout na ikonu sluchátka, čímž zahájíme hlasový hovor s námi vybraným kontaktem.

 

WhatsApp Web

Další užitečnou funkcí je WhatsApp Web. Ve zkratce se jedná o webovou aplikaci, díky které můžete přijímat a odesílat zprávy přímo z vašeho internetového prohlížeče. Postačí pouze naskenovat zobrazený QR kód, čímž synchronizujeme náš telefon s webovou aplikací. Následně je její používání takřka identické jako v chytrém telefonu.

Uživatelské prostředí a přizpůsobení vzhledu

Tato možnost nebývá u aplikací tohoto typu příliš obvyklou, což ovšem neznamená, že není vítána. Okno s naší konverzací totiž můžeme vyzdobit tapetou na pozadí. Na výběr máme z několika tapet, které nabízí samotná aplikace, ale využít můžeme také vlastních fotografií a obrázků. S příchodem populárního vzhledu „Material“ navíc působí uživatelské prostředí samotné aplikace velice jednoduchým a svěžím dojmem.

Další užitečné funkce můžete najít také v našem článku – 10 užitečných tipů a triků pro WhatsApp.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Viber

Dnešním druhým zúčastněným v našem srovnání je komunikátor zvaný Viber. Ten patřil především v dřívějších dobách k nejoblíbenějším aplikacím tohoto druhu, neboť jako jeden z mála zvládal poměrně kvalitní hlasové hovory prostřednictvím mobilního připojení k internetu. V současné době má však jeho popularita spíše klesající tendenci. Pojďme se tedy společně podívat na některé funkce a zjistit zda má Viber oproti svému hlavnímu konkurentovi v podobě WhatsApp Messenger něco navíc.

Zprávy formou hlasu i textu

Podobně jako je tomu u prvně zmíněného komunikačního klienta také Viber nabízí možnost odesílání textových a hlasových zpráv. Výjimkou není ani možnost odesílat mediální soubory v podobě fotografií, videí, kontaktů nebo polohy. K dispozici jsou nám také ozdoby v podobě nejrůznějších smajlíků a samolepek. Užitečnou funkcí je také možnost zapojit se do veřejných chatů. V nich můžeme s lidmi po celém světě komunikovat o věcech, které jsou oblastí našeho zájmu. Samotné odesílání zpráv je poměrně spolehlivé a pouze zřídka se stává, že zpráva dorazí se zpožděním.

Hlasové hovory

Možnost uskutečnit hlasové hovory byla jednou z věcí, která aplikaci Viber odlišovala od konkurence. Již od svých počátků byla aplikace zaměřená především na tento druh komunikace. Pomocí mobilního datového připojení nebo Wi-Fi totiž dokázala poskytnout spolehlivé hlasové hovory v poměrně vysoké kvalitě. Postupem času však tuto funkci nabízela také konkurence a výsada Viberu byla tatam.

WhatsApp vs. Viber - Viber

Uživatelské prostředí a přizpůsobení vzhledu

Design aplikace Viber od jeho počátků neprošel žádnou razantní změnou. Stále zde tak můžeme najít jednoduché prostředí, jehož barvy se nesou ve spojení fialové s bílou. Pokud bychom ovšem měli prostředí porovnat s aplikací WhatsApp, dojdeme k závěru, že Viber na nás působí lehce složitějším dojmem, což může být překážkou především pro začínající uživatele. Jedná se však o čistě subjektivní pocit, neboť vzhled je vždy otázkou vkusu. Pochvala mu ovšem patří za možnost upravit okno konverzace jednou z výrobcem připravených tapet.

Viber Games

Vlastností, kterou se Viber odlišuje od konkurence je možnost hraní her přímo z aplikace. Ty je však nejdříve nutno stáhnout z obchodu Google Play. Díky tomu si tak můžeme například zkrátit čekání na důležitý hovor. Jedná se o jednoduché hříčky, které využívají konceptů úspěšných značek. Důkazem tomu může být například aplikace s názvem Viber Candy Mania, která je jednoznačnou kopií známého hitu Candy Crush Saga.

Rakuten Viber Messenger
Rakuten Viber Messenger

Shrnutí

Jak je z našeho dnešního srovnání patrné, obě aplikace se liší pouze v několika maličkostech. Jejich funkce jsou takřka identické a obě je zvládají na jedničku. Rozhodující faktor při volbě, kterého „kecálka“ zvolit tak zřejmě budou představovat vaši přátelé. Volit totiž zřejmě vždy budeme podle toho, jakou aplikaci využívají právě oni. Za nás tak můžeme podotknout, že zvolením jedné či druhé aplikace určitě neuděláte krok špatným směrem.

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)