Výrobce telefonů Gionee je na pokraji bankrotu. Zakladatel společnosti prohrál v kasinu 3 miliardy

gionee bankrot

O čínské společnost Gionee jste možná v posledních letech několikrát něco zaslechli. Není sice tak populární jako Huawei, Xiaomi, Oppo nebo Vivo, ale rozhodně se také nejedná o žádného malého výrobce. Soustředila se hlavně na asijský trh. Brzy už ale možná o této společnosti mnoho neuslyšíme. Je totiž na pokraji bankrotu. Nemalou měrou k tomu měl přispět i zakladatel společnosti Liu Lirong.

Společnost Gionee nezaplatila více než 20 dodavatelům. Údajně je na pokraji bankrotu

Čínské společnosti se nepodařilo zaplatit dodavatele, celkem šlo o 20 společností, kterým Gionee nic nevyplatilo. Dluh se má šplhat až do částky 2,45 miliardy amerických dolarů. Poměrně dost je do problémů namočen i zakladatel společnosti a předseda představenstva Liu Lirong. A to ne kvůli dejme tomu špatným rozhodnutím v roli předsedy.

Gionee M7 Power

Gionee M7 Power

Čínský server Jiemian minulý týden informoval o tom, že Lirong je závislý na gamblingu a prohrál v kasinu přes 10 miliard juanů, což je v přepočtu téměř 32 miliard korun. Samotný Liu Lirong přišel s oznámením, že částka, kterou prohrál, nebyla tak vysoká, ale šlo „pouze“ o 1 miliardu juanů, což je v přepočtu cca 3 miliardy Kč. Zároveň řekl, že se nejednalo o peníze společnosti Gionee, nicméně naznačil, že si mohl půjčovat finanční prostředky společnosti.

Gionee-Elife

Gionee se v roce 2017 začalo hodně dařit hlavně v Indii, kde měli podíl na trhu 4,6 procent. Jenže podobné výsledky nedokázala společnost udržet i v tomto roce. Společnost zaznamenala prudký pokles prodejů společně s Lenovo, Micromax a Sony telefony. A to hlavně z toho důvodu, že si trh v Indii rozdělilo pět velkých čínských společností, které maji dohromady téměř 90 procent podílu. Vypadá to tedy, že Gionee by se dostalo do problémů i bez gamblingu zakladatele, i když ten pomohl finanční problém prohloubit. I další menší společnosti čekají horší časy. A to nejen v Indii. Velcí hráči z Číny se tlačí čím dál tím více i do Evropy.

Vyzkoušeli jste si někdy telefon Gionee? Byli jste s ním spokojeni?

Zdroj:  androidauthority.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)