TOPlist

Vyhněte se dopravním zácpám: City Traffic Praha

No Image-06

V prosinci jsme si představili aplikaci tudyNE, poskytující v reálném čase informace o dopravě v rámci celé České republiky. Dnes tu máme něco pro obyvatele hlavního města – program se jmenuje City Traffic Praha a jeho autorem je Jakub Klos, zakladatel společnosti IceWarp, kterou můžete znát díky produktu Merak Mail Server (dnes IceWarp Server).

Co tedy City Traffic umí? Hned na úvodní obrazovce se dostanete na seznam křižovatek, na kterých jsou veřejně přístupné kamery (v okamžiku testu, tj. 31. května v 7 hodin ráno, jich bylo dostupných 88). V náhledu okamžitě vidíte, jak vypadá dopravní situace v daném místě, přičemž po tapnutí můžete zhlédnout detailnější pohled s možností aktualizace snímku, uložení daného místa mezi oblíbené, nebo zobrazení pozice kamery na mapě.

Seznam dopravních kamer

Seznam dopravních kamer


Detailní pohled na Nuselský most

Detailní pohled na Nuselský most

Pod klávesou Menu se pak skrývá nabídka na obnovení všech snímků, vyhledání kamery (resp. křižovatky podle názvu jedné z ulic) a přepnutí ze seznamu do režimu tabulky, ve kterém se na jednu obrazovku vejde více snímků, nicméně může zde být problém s identifikací, o jakou kameru vlastně jde.

Seznam kamer v úspornějším tabulkovém pohledu

Seznam kamer v úspornějším tabulkovém pohledu

Druhá záložka Oblíbené čítá nabídku kamer, jež jste si označili hvězdičkou. To využijete především v případě, pokud jezdíte pravidelně jednu a tutéž trasu – například do/z práce – kdy na této záložce jedním pohledem zjistíte situaci na všech křižovatkách, kterými budete projíždět. Položky v tomto seznamu lze snadno – pouhým přetažením – seřadit dle libosti, takže si můžete kamery uložit třeba v tom pořadí, v jakém trasu obvykle jezdíte.

Abyste nemuseli kamery hledat, můžete si je přidat do Oblíbených

Abyste nemuseli kamery hledat, můžete si je přidat do Oblíbených

Poslední záložka Mapa přináší globální pohled na dopravní situaci v Praze. Pomocí barevných čar informuje o stupni zatížení hlavních tahů, jako jsou například ulice Ječná, Vinohradská, Barrandovský most a další. Vše je situováno do praktických map Google, které lze posouvat, přibližovat a oddalovat dle potřeby.

Přehled dopravní situace na mapě

Přehled dopravní situace na mapě

Volitelně můžete do těchto podkladů promítat všechny nebo jen oblíbené kamery a také aktuální uzavírky.

Volitelně si můžete zapnout ty vrstvy, které vás zajímají

Volitelně si můžete zapnout ty vrstvy, které vás zajímají

Po tapnutí na příslušnou ikonku v mapě se následně dozvíte podrobnosti k dané uzavírce, nebo se na místo můžete podívat okem kamery.

K uzavírkám jsou k dispozici i podrobnější informace

K uzavírkám jsou k dispozici i podrobnější informace

Podporováno je také nalezení a zobrazení aktuální pozice, což oceníte především v okamžiku, kdy chcete vědět, jak to s dopravou vypadá ve vašem okolí.

V nastavení lze určit délku intervalu načítání dopravních informací, zapínat a vypínat náhledy kamer v seznamu a zvolit, zda chcete obnovovat data při každém spuštění aplikace.

Možnosti nastavení aplikace

Možnosti nastavení aplikace

City Traffic Praha takřka zjevně čerpá informace z oficiálních webových stránek pražské dopravy. Ač si již nyní dokážeme představit, jak významně může tato aplikace usnadnit život motoristům, vidíme celou řadu dalších potenciálních vylepšení. Velmi by se například hodil výpis dopravních omezení a komplikací na zadané trase („z – do“), upozornění na stacionární radary (nejlépe za jízdy několik desítek metrů předem), možnost vyhledání parkoviště P+R (nejbližšího nebo na zadané trase), případně též údaje z meteočidel. Z výše zmíněného tudyNE by se hodila funkce upozornění na nově vzniklé události v zadaném perimetru (například aktuální nehody, změnu stupně dopravy atp.). V každém případě ale můžeme konstatovat, že City Traffic Praha může být dobrým pomocníkem, díky kterému získáte kdykoli a kdekoli aktuální informace o dopravě v hlavním městě. Pokud bude jeho vývoj pokračovat – třeba i načrtnutými směry – má tento program našlápnuto na funkci nepostradatelného pomocníka. Za ostravskou část redakce Světa Androida nám nezbývá než si přát, abychom se podobně užitečného programu dočkali i v ocelovém srdci republiky ;).

hi 256 0 f3a9e38321cb75894dc2cf8c0ce8265ba827d633
City Traffic Praha
Jakub Klos
Verze 1.4.0 (30. 5. 2011)
Velikost 115 kB
2.2+


Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)