TOPlist

Vyhledávání Google se vrací do minulosti: Nekonečné rolování končí, nahradí ho starý známý „Goooooooooogle“

google muž nápis
  • Google ruší nekonečné rolování ve vyhledávání a vrací se ke starému řešení
  • Stránkovací lišta se vrací na desktop i mobil
  • Změna se nejprve dotkne počítačů, později i mobilních zařízení

Společnost Google oznámila, že ruší funkci nekonečného rolování na stránce s výsledky vyhledávání, kterou zavedla v letech 2021 a 2022. Tato změna se nejdříve dotkne uživatelů na desktopu, kde se nyní zobrazí stránkovací lišta s ikonickým „Goooooooooogle“ a tlačítkem „Další“ po přibližně deseti výsledcích. V následujících měsících se tato změna objeví také na mobilních zařízeních.

Nekonečné rolování bylo původně zavedeno na mobilních zařízeních v říjnu 2021 a na desktopovém webu v prosinci 2022. Tato funkce umožňovala uživatelům prohlížet několik stránek výsledků bez nutnosti ručně načítat další, což mělo zlepšit uživatelský zážitek a usnadnit hledání relevantních informací.

Google se však nyní rozhodl vrátit k tradičnímu stránkování. Hlavním důvodem je rychlost servírování výsledků — zobrazení deseti výsledků najednou je podle Googlu rychlejší a uživatelům prý více výsledků nepřinese téměř nic navíc. Při spuštění nekonečného rolování přitom americký gigant uvedl, že většina uživatelů, kteří hledají další informace, prochází až čtyři stránky výsledků vyhledávání.

google nekonečné scrollovani vyhledavani konec

Současná změna tedy naznačuje, že tato očekávání nebyla zcela naplněna, nebo se mohlo chování uživatelů zkrátka změnit. Tři roky jsou na internetu dlouhá doba, zvlášť pokud do ní započítáme faktory jako jsou sociální sítě nebo nástroje umělé inteligence.

Odborníci z oblasti SEO budou muset sledovat, jak tato změna ovlivní chování uživatelů a návštěvnost webových stránek. Pro provozovatele webů a tvůrce obsahu může být pozice opět velmi důležitá. Umístění v TOP 10 bude jistě ještě kompetitivnější než dosud, jelikož provozovatelům webů bylo docela jedno, zda jsou na desáté nebo dvanácté pozici, největší soutěživost beztak probíhá nejvíce právě na prvních příčkách.

Měli jste rádi nekonečné scrollování u Google Vyhledávání?

Zdroj: 9to5google

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)