První operátor u nás vypne 3G síť. Některé mobily se už nepřipojí

Vodafone vypnutí 3G sítě

Nástup nových technologií s sebou často přináší ztrátu podpory pro starší zařízení. Pokud doma přijímáte pozemní digitální TV vysílání, situace kolem zastaralých DVB-T tunerů je velmi dobrým příkladem. Televizní signál úzce souvisí i s touto novinkou, která se týká mobilních operátorů. Původní frekvence pozemního vysílání uvolňují místo novým 5G sítím a operátoři už postupně chystají vypnutí staré sítě 3G. Jako první tento krok oznámil Vodafone, který vypnutí 3G sítě uvedl na webu i s přesným datem. Tuto zastaralou síť přestanou jeho vysílače generovat a šířit 31. března 2021.

telefon v ruce Vodafone

Pro majitele moderních telefonů je to téměř nepodstatná informace. Jejich přístroje jsou zvyklé na 4G/LTE připojení, které tu bude ještě dlouhé roky. Na pozoru se ale musejí mít uživatelé starších mobilů, tabletů a modemů, které se prodávaly v éře před 4G. To samé platí o SIM kartách. Její výměna je velmi snadná a bezplatná. U telefonů je potřeba počítat s další investicí. Aby bylo jasné, které přístroje vypnutí 3G sítě Vodafone (a poté i dalších) “přežijí”, nachystal operátor na webu speciální vyhledávání. V něm si můžete ověřit, jak na tom váš přístroj je.

Kdy jste naposledy měli telefon, co uměl jen 3G?

Zdroj: Vodafone

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)