Vlajkový model Alcatel One Touch Idol X – barevná kráska s Androidem 4.2

one-touch-idol-x_red

Společnost Alcatel již delší dobu působí na androidí scéně a i když není tolik vidět, dokáže vyprodukovat zajímavé přístroje. Co ale celou dobu v portfoliu původně francouzské společnosti chybělo, byl vlajkový model, který by se svými parametry mohl rovnat jiným velikánům. Obrat přišel na španělském veletrhu MWC, kde Alcatel představil svůj model Alcatel One Touch Idol X – ten se svými parametry sápe na špičku ledovce, navíc zaútočí stylovým designem a nejspíše i cenou.

Člen party 5″ obrů s Full HD rozlišením

Že velcí hráči na poli mobilní elektroniky představí přístroje s úhlopříčkami displejem kolem 5″, jsme věděli ještě před veletrhem v Barceloně, model od Alcatelu však příjemně překvapil. Nově představený model řady Alcatel One Touch se pouští do dosud neprobádaného území a úhlopříčka činí celých 5″ s Full HD rozlišením. To tvoří krásnou jemnost 441 ppi, která se bude marketingově jistě vyjímat. Nad kvalitou IPS panelu můžeme vést sáhodlouhé spekulace, na nic kloudného však nejspíše zatím nepřijdeme a musíme si počkat až na reálné testy – věrnost podání barev, kontrast, viditelnost na slunci, podání černé atp.

ALCATEL ONE TOUCH IDOL ULTRA SMARTPHONE

Design za jedna s hvězdičkou, přijdou si na své i milovníci barev

Stále více a více začínají i muži vybírat mobil ženskou taktikou – podle vzhledu a barvy. Ačkoliv někteří mohou nesouhlasit, stále častěji se na trhu objevují modely s takřka totožnými parametry a někdy i cenou, takže je vzhled neméně podstatným aspektem výběru. One Touch Idol X na to jde ovšem dobře – nabídne velice tenké tělo, stylový design a více barevných variant. Tělo je tenké pouze 7,1 mm, což vypadá opravdu dobře, navíc je i při prvním pohledu vidět, že vzhled je originální a vybočuje ze zaběhnuté koleje čínských firem, které design vesměs kopírují. Tleskáme.

one-touch-idol-x_red

Alcatel-One-Touch-Idol-X-All-Colors

16GB vnitřní paměť mírným nedostatkem, vše zahojí slot pro MicroSD karty

Velikost a množství materiálu, který chceme mít stále u sebe, narůstá. Tomu ovšem občas nejdou ruku v ruce samotní výrobci mobilních telefonů, kteří velikost interní paměti drží nízko. Příkladem může být například řada Nexus či Huawei Ascend P2. Na první pohled podobný osud potkal také Idol X, který se papírovou velikostí 16 GB příliš chlubit nemůže. Přichází však spása v podobě slotu na Micro SD karty, pomocí kterého lze z přístroje udělat přenosné médium s kapacitou až 48 GB (32 GB + 16 GB). Samozřejmě si ještě nějaký ten prostor vezme systém, i tak je to hodnota, která by měla majitelům stačit, pokud se nespokojí se skromnou 16GB variantou.

alcatel-one-touch-idol-header_contentfullwidth

S Androidem 4.2 předbíhá konkurenci

Systémem Jelly Bean se pyšní téměř všechny přístroje, které byly na MWC odhaleny a představeny. Rozdíl však mohl být ve verzi systému Android, protože jmenovkou Jelly Bean je označován Android 4.1 i 4.2. Naprostá většina mobilních telefonů či tabletů se dočkala “pouze” starší verze Jelly Bean 4.1, Idol X však přichází s verzí 4.2 a vzkazuje konkurenci, že ani po stránce softwaru to není špatné. Dobrou zprávou pro spoustu čtenářů může být také to, že podle prvních videí se jednalo o takřka čistý Android, který nebyl zatížen žádnou grafickou nadstavbou. Další lákadlo.

Hardware, jak se sluší a patří

Full HD rozlišení logicky spotřebuje o nějaký ten kus více systémových prostředků, než je tomu v případě nižšího rozlišení displeje. Z toho vyplývá, že pro zvládnutí všech náročných operací je zapotřebí, aby přístroj disponoval výkonným hnacím motorem. V novém Idolu X je použit možná trochu netypicky čtyřjádrový procesor MediaTek MT6589. Ten vyniká především tím, že je založen na úsporných jádrech Cortex-A7. Ptáte se na výkon? Ten sice nepředčí ani starší Tegru 3 či Exynos 4, o to ale vůbec nejde. Podle všeho by měl nabídnout výkonu dostatek (v Antutu dokonce porazil Galaxy S III), hlavní zbraní by měla být nízká spotřeba právě díky Cortexu-A7. Papírově to vypadá skvěle, před výsledným verdiktem však raději počkejme na reálné testy.

I když se většina webů s informací o velikosti RAM raději zdržuje, měl by nový vlajkový model dostat 2GB RAM paměť a my doufáme, že to tak i bude. Zmíněná 16GB vnitřní paměť sice není dnes žádným trhákem, hasí to ovšem slot pro Micro SD karty, a tak nebude o úložný prostor nouze. Trochu ustoupit musela kvůli tenké konstrukci velikost baterie, jejíž kapacita činí “pouhých” 2000 mAh. To je na tak velký telefon a displej poměrně málo a trochu se obáváme, že tomu příliš nepomůže ani úsporný procesor – stále je totiž největším konzumentem elektrické energie samotný displej.

Dobrou zprávou pro majitele dvou SIM karet, kteří chtějí mít obě “simky” stále v jednom mobilním přístroji, je skutečnost, že nejlepší z Alcatelů bude existovat také ve verzi Dual SIM. Ve výbavě nechybí ani 13MPx fotoaparát, který opět papírově neztrácí na svou konkurenci, na reálné testy fotografií si budeme muset počkat – číselný údaj o rozlišení snímače neznačí téměř nic o kvalitě výsledných snímků. Pro videohovory a tvorbu profilových fotografií na sociální sítě je připravena 2,1MPx přední kamerka.

Specifikace

 • Rozměry: 140,4 × 67,5 × 7,1 mm
 • Procesor: MediaTek MT6589, quad-core 1,2 GHz, Cortex-A7
 • RAM: 2 GB
 • Displej: 5″, IPS LCD, 1920 × 1080 pixelů (Full HD), 453 ppi
 • Paměť: 16GB, rozšiřitelná pomocí Micro SD o 32 GB
 • Baterie: 2000 mAh
 • Zadní kamera: 13 MPx, automatické zaostřování, LED blesk
 • Přední kamera: 2,1 MPx
 • Síť: GPRS/EDGE, HSDPA/HSUPA
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth (A2DP), GPS, A-GPS, Glonass,
 • OS: Android 4.2 Jelly Bean

Informace o ceně ani datu prodeje nebyly zatím stanoveny

Na tento povedený kousek se v redakci velmi těšíme, podle papírových specifikací totiž vypadá skutečně dobře. Bude mít tento přístroj úspěch? To záleží na mnoha aspektech. Papírové specifikace jsou totiž jedna věc, realita může být ovšem odlišná – to se, doufejme, brzy dozvíme v naší recenzi. Velmi důležitá bude také cena. Pokud by společnost Alcatel uvedla tento model s cenou o tisíc či dva níže, než by nabízela konkurence se známým jménem, model by úspěch mít mohl. Podle dosavadních informací tipujeme, že by přístroj měl dorazit někdy kolem třetího čtvrtletí 2013. Nesmírně se těšíme.

alcatelonetouchidolxlead01

zdroj: androidcentral.comphonearena.comgotechmax.com, mobiles.sulekha.comgsmarena.com

mwc banner big

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)