TOPlist

Vivo V21 5G recenze: potenciál porážet ty nejlepší ve své třídě

Vivo V21 5G recenze

Vivo V21 5G je smartphone, který svou výbavou i cenou míří do nemilosrdných vod střední třídy. Na jedné straně nabízí dostatečný výkon, stylový vzhled, nebo třeba selfie fotoaparát s více než zajímavými parametry. Na straně druhé však může stát jistá nedůvěra vůči – pro náš trh – neznámé značce, která se cenově nijak nepodbízí. A bohužel na tom nic nezmění ani fakt, že Vivo má s výrobou chytrých telefonů více než bohaté zkušenosti.

Obsah recenze Vivo V21 5G

V balení naleznete vše potřebné

Společnost Vivo naštěstí zatím nepatří mezi ty, které by šetřily na obsahu balení svých smartphonů, Můžete se tak spolehnout, že samotný telefon, USB-C kabel a základní manuály nebudou to jediné, co v tmavě modré krabičce naleznete. Vhod přijde rozhodně také 33W rychlonabíjecí adaptér či čiré pouzdro. Vzhledem k absenci 3,5mm jacku pak někteří uživatelé ocení přibalenou redukci z USB-C a pro příležitostný poslech nebo jako nouzovka mohou posloužit také pecková sluchátka, která nehrají úplně špatně ale nesednou do uší každému a vzhledem ke své konstrukci nedokáží nijak utlumit okolní hluk.

vivo v21 5g obsah baleni

Stylovka i elegán

Vivo V21 5G je smartphone dvou tváří – záleží však zcela na vás, kterou si vyberete. Vzhledem k výbavě a celkovému zacílení mu však dle nás o něco více sedí stříbrná barevná varianta s pestrobarevnými odlesky. Tu jsme konec konců i měli k dispozici pro recenzi. Rozhodně to však neznamená, že bychom nechápali uživatele, kteří zvolí druhou dostupnou variantu. Právě naopak, Vivo V21 5G v tmavě modrém provedení má rozhodně něco do sebe a oproti rozvernější stříbrné působí o poznání decentnějším a elegantním dojmem. V obou případech se pak design nese ve znamení ostrých hran a rovných ploch. Záda postrádají jakékoli zakulacení vyjma decentně zaoblených hran zadního krytu.

Vivo V21 5G recenze

Ten je pak, stejně jako rámeček telefonu, vyroben z plastu a svým vzhledem mléčné sklo pouze imituje – byť poměrně přesvědčivě. Otazník pak visí nad krycím sklem displeje, výrobce totiž nikde neuvádí o jaké sklo se jedná a tak můžeme pouze spekulovat, zda jde o některou ze starších generací Gorilla Glass či něco zcela jiného (Dragontrail?). Bohužel jsme se nedočkali ani žádného oficiálního standardu zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu. To však není až tak překvapivé, když IP6x certifikaci nenabízí ani Vivo X60 Pro s dvojnásobnou cenou. Byť jsme se nedočkali použití nejhodnotnějších materiálů, Vivo V21 5G na nás rozhodně nepůsobí jako plastová hračka. V první řadě se výrobci do jisté míry daří plastovou konstrukci kamuflovat a k dobrému pocitu z používání zde napomáhá i špičkové zpracování.

90Hz Super AMOLED displej

Minimálně dvě výhody pak zvolená plastová konstrukce má. První je tradičně o něco málo lepší příjem Wi-Fi i mobilního signálu než u většiny smartphonů s kovovým rámečkem. A druhá spočívá v dosažení nízké hmotnosti činící 176 gramů. S 85% využitím plochy přední strany pak Vivo V21 5G sice nepatří mezi rekordmany s nejtenčími rámečky okolo displeje. Určitě na tom však není vyloženě špatně a s rozměry 159,7 x 73,9 x 7,3 mm telefon padne do ruky poměrně dobře. Někomu by však i přesto mohly použití komplikovat ostré hrany a zcela rovná záda telefonu.

tlačítka Vivo V21 5G

Překvapivě dobrý Super AMOLED

Mezi jednu z největších předností smartphonu Vivo V21 5G můžeme bez debat zařadit použitý Super AMOLED displej. Ten disponuje úhlopříčkou 6,44″ a FullHD+ rozlišením, jeho hlavními lákadly však jsou bezesporu podpora 90Hz obnovovací frekvence a podpora HDR10+. I v praxi je pak více než přesvědčivý a nabídne nejen obligátní skvělé pozorovací úhly, dokonalou černou či živé barvy. Velmi dobrá je i čitelnost displeje za slunečného dne, přičemž v tomto ohledu ve své cenové kategorii Vivo V21 5G nenajde mnoho přemožitelů – jestli vůbec nějaké. Nechybí ani úprava barevného zobrazení a volba z několika profilů včetně sRGB a DCI-P3. Přítomen je pouze jeden hlasitý reproduktor. Jeho přednes navíc není úplně přesvědčivý a neumí hrát ani nijak zvlášť nahlas.

recenze Vivo

Čtečka otisků prstů

Chybět pochopitelně nesmí ani čtečka otisků prstů. Ta se v případě smartphonu Vivo V21 5G ukrývá v displeji a spoléhá na optické vyhodnocení otisků. V praxi pak představuje to lepší na co můžeme u smartphonů s cenou okolo 10 tisíc Kč narazit. Čtečka funguje spolehlivě a k odemknutí telefonu jí stačí přibližně jedna vteřina. Jen škoda, že výrobce snímač neumístil o alespoň centimetr dál od spodního okraje. Takto uživatel musí při odemykání telefonu nepřirozeně vykroutit palec.

vivo v21 5g ctecka otisku

MediaTek Dimensity 800U odvede svůj díl práce

Uvnitř smartphonu Vivo V21 5G tluče srdce od tchajwanského MediaTeku v podobě čipsetu Dimensity 800U. Ten disponuje osmijádrovým procesorem o maximálním taktu 2,4 GHz a grafickým čipem Mali-G57 MC3. Využit je zde pak, poměrně moderní, 7nm výrobní proces. Čipsetu pak sekunduje 8 GB operační paměti s až dalšími 3 GB virtuální RAM. Ta slouží pro “odložení” na pozadí běžících aplikací a procesů, které systém vyhodnotí jako méně důležité. Pro uživatelská data je pak nachystáno 128GB UFS 2.2 úložiště. Jak již samotný název telefonu napovídá, přítomna je podpora 5G konektivity. Trochu zanedbána však byla Wi-Fi, jelikož použitý čipset nepodporuje stadard Wi-Fi 6, což lze v současnosti považovat za menší ostudu.

vivo v21 5g zada 1

Co se ale výkonu týče, vede si Vivo V21 5G s daným hardwarem obstojně. V oblíbeném bechmarku AnTuTu smartphone získal 377 tisíc bodů. Čipset Dimensity 800U tak předběhl například i ve střední třídě populární Qualcomm Snapdragon 765G. Byť tak Vivo V21 5G v dané ceně rozhodně nepředstavuje úplně nejvýkonnější dostupný smartphone, nemá se zač stydět a drtivé většině běžných uživatelů bude po této stránce plně dostačovat. Sice se nejedná o smartphone určený hráčům, rozhodně se nezalekne ani této úlohy. Například u Call of Duty Mobile je v nastavení dostupná druhá nejvyšší úroveň grafiky a telefon si se hrou poradil na výbornou. U poměrně náročné multiplatformní hry Genshin Impact je znát, že se telefon při vyšší úrovni grafického nastavení trochu zadýchává, na střední detaily však hra běží plynule a bez potíží.

Vivo s výdrží baterie kouzlilo

Od recenzovaného smartphonu Vivo V21 5G jsme toho v oblasti výdrže na baterii příliš nečekali. Kapacita baterie totiž musela ustoupit designu a tak se do 7,3 mm tlustého těla vměstnala baterie s kapacitou 4 000 mAh. To na jednu stranu možná není nijak strašidelná hodnota, na dnešní poměry se však jedná o jasný podprůměr. O to víc jsme byli překvapení z reálné výdrže na jedno nabití. Ta totiž vcelku hravě překračovala 6 hodin aktivního používání bez nutnosti připojit napájecí adaptér. Tento výsledek lze brát jednak jako důkaz, že se MediaTek Dimensity 800U povedl nejen po stránce výkonu, ale i energetické efektivity a také že Vivo umí systém po této stránce skvěle optimalizovat. Přibalenému 33W adaptéru pak zabere nabití telefonu z 15 na 100% necelých 50 minut.

Vivo V21 konektivita

Skvěle optimalizovaný Funtouch OS a Android 11

Smartphony společnosti Vivo využívají vlastní nadstavbu nazvanou Funtouch OS, konkrétně v případě Vivo V21 5G máme tu čest s Funtouch OS 11.1 běžící nad Androidem 11. V době testování pak telefon spoléhal na měsíc starou bezpečnostní aktualizaci. Jak jsme přiznali již v recenzi Vivo X60 Pro, tato nadstavba se z našeho pohledu opravdu povedla. Musíme ocenit i fakt, že není jako každá druhá pestrobarevná „čínská“ nadstavba, ale – navzdory názvu – působí dospěleji. My zde například vidíme podobnost spíše s (velmi povedeným) One UI od Samsungu. Design nadstavby působí čistě a přehledně. Ochuzena přitom nebyla ani funkční stránka. Nalezneme zde vše, co si od moderního nadstavby můžeme přát. Nechybí již prakticky nutný tmavý režim či funkce Allways on Display s opravdu širokými možnostmi úprav designu.

Přítomen je i populární herní režim, nástroje digitální rovnováhy či správce smartphonu obsahující čistič úložiště, ochranu proti nežádoucímu chování aplikací, šifrování aplikací, nebo správce napájení. Co se předistalovaných aplikací týče, jejich množství se podařilo udržet na uzdě. I tak bychom se ale obešli například bez “aplikace” v podobě webu výrobce. Žádné výtky pak nelze mít vůči optimalizaci, která se zde povedla na jedničku. Použitý hardware je více než dostatečně výkonný pro plynulý chod systému i aplikací a to včetně náročnějšího multitaskingu v rozdělených oknech. Výbornou optimalizaci pak podtrhuje displej s 90Hz obnovovací frekvencí.

Vivo V21 záda telefonu

Fotoaparát

Oproti již zmíněnému Vivu X60 Pro se podstatně levnější Vivo V21 5G nemůže pochlubit spojením s věhlasnou společností jako Zeiss či inovativní stabilizací primárního fotoaparátu. Ani tak se ale nedá říct, že by telefon neměl v tomto ohledu co nabídnou. Na zádech nalezneme 64MPx snímač se standardní optickou stabilizací v doprovodu 8MPx ultraširokoúhlého fotoaparátu. Sestavu pak doplňuje 2MPx makro fotoaparát. Specialitou je zde pak selfie fotoaparát se 44MPx, optickou stabilizací a dvojicí přisvětlovacích LED.

  • 64MPx primární fotoaparát, f/1,8, velikost pixelů 0,8 µm, OIS, PDAF
  • 8MPx ultraširokoúhlý, f/2,2, 120° FOV
  • 2MPx makro, f/2.4
  • 44MPx selfie fotoaparát, f/2.0, AF, OIS

Primární fotoaparát

Fotografie z primárního fotoaparátu nás mile překvapily. 16MPx snímky jsou bohaté na detaily a naopak skvěle odolávají šumu. Automatické HDR zde funguje na výbornou a snímky nabídnou velmi dobrý dynamický rozsah i kontrast. Oproti dražšímu Vivu X60 Pro se nám pak více trefilo do vkusu barevné podání, které je zde poměrně realistické, byť ne vyloženě „surové“ a barvy na snímcích jsou tak vyloženě oku lahodící. Velmi dobře použitelný je i dvojnásobný digitální zoom, který se za dobrého světla vyrovná i některým fotoaparátům s optickým přiblížením.

Jak jsme již zmínili, na V21 5G Vivo nespolupracovalo se společností Zeiss a tak se musíme obejít bez skvělého portrétního režimu inspirovaného legandárními objektivy Zeiss Biotar, i tak si ale dnes testovaný smartphone nevede v této oblasti vůbec špatně. Rozmazání pozadí působí přirozeně a focená osoba je krásně vytažena do popředí. Snad jen detekce hran okolo vlasů by mohla být ještě o maličko lepší. Velmi slušných výsledků umí primární fotoaparát telefonu Vivo V21 5G dosáhnout i v noci, kdy si již v automatickém režimu umí dostatečně pohrát s nastavením, aby pořídil obstojnou fotografii. Po aktivaci klasického nočního režimu však dostanete lépe prosvětlené a ostřejší snímky s větším množstvím detailů. Po bližším prozkoumání a přiblížení náhledu si však nelze nevšimnout efektu olejomalby způsobeného snahou fotoaparátu o co největší omezení šumu na fotce.

Ultraširokoúhlý fotoaparát

Snímky z fotoaparátu se 120° záběrem jsou, vzhledem k nižšímu rozlišení, až překvapivě detailní a za dobrého světla se drží na solidní úrovni také míra šumu. Ten se ovšem s klesajícím světlem začíná na snímcích projevovat a i za dobrého světla má fotoaparát tendence detaily přeostřovat. Barevné podání je oproti primárnímu fotoaparátu o něco méně saturované a barvy na některých snímcích tak mohou působit vybledle. Na druhou stranu s efektem rybího oka si software fotoaparátu poradil nad očekávání dobře a nedohází zde ani k časté ztrátě ostrosti po okrajích fotografie. Na noční focení s ultraširokoúhlým fotoaparátem však rovnou zapomeňte. Telefonu se do snímků nedaří dostat adekvátní množství světla a ty jsou tak velmi tmavé a plné šumu.

Makro fotoaparát

Ani makro fotoaparát svými parametry nijak zvlášť nezaujme. Především trpí na velmi nízké rozlišení, i u makro fotoaparátu bychom ocenili přinejmenším 5 MPx, zde použité 2 MPx jsou opravdu málo a snímky tím citelně ztrácí na kvalitě. Fotoaparát navíc ani nedisponuje automatickým ostřením a v praxi často pořídíte lepší makro snímky s pomocí primárního fotoaparátu v kombinaci s digitálním přiblížení.

Selfie fotoaparát

Zvláštní péči pak výrobce věnoval selfie fotoaparátu. Vivo V21 5G se tak může pochlubit rovnou 44MPx snímačem spárovaným s objektivem o světlosti f/2.0 a především doplněným o optickou stabilizaci, která své využití nalezne nejen při fotografování, ale i při pořizování videozáznamu. V neposlední řadě bychom pak neměli zapomenout pochválit ani přítomnost automatického ostření, které sice není u selfie kamerek až tak výjimečné, za standard však zdaleka považovat úplně nelze.

Standardem ovšem rozhodně není ani dvojice přisvětlovacích diod, které jsou tak šikovně ukryty po stranách mřížky telefonního reproduktoru, že si jich ani nevšimnete. V praxi si pak fotoaparát vede dle očekávání velmi dobře. Snímky jsou ostré, plné detailů a nabídnou podobné barevné podání jako primární fotoaparát – tedy příjemně saturované ale stále velmi blízké realitě. I zde pak velmi dobře funguje portrétní režim a fotoaparát je překvapivě dobře použitelný i v noci – byť nějaký šum zde již patrný je.

Video

Vivo V21 5G – ukázka videa [FHD, 60 fps, OIS]

Vivo V21 5G - ukázka videa [FHD, 60 fps, OIS]

Cena a konkurence

Zatímco při zahájení prodeje se u nás Vivo V21 5G prodávalo za 9 990 Kč, nyní již lze delší dobu sehnat od 7 990 Kč a my musíme uznat, že tato dvotisícová sleva smartphonu sluší. Pokud by cena zůstala na necelých 10 tisících, nedalo by se mluvit o vyloženě předraženém smartphonu, ale v záplavě konkurence by se v této cenové kategorii Vivo V21 5G jednoduše ztratilo. Za 8 tisíc se však již jedná o poznání zajímavější kousek i s ohledem na konkurenci.

Xiaomi redmi note 10 pro vs. Vivo V21 5G

Za stejnou cenu se totiž prodává například velmi populární Redmi Note 10 Pro od Xiaomi. To nabídne například stereoreproduktory, větší baterii, 108MPx fotoaparát nebo 120Hz displej. Na druhou stranu Vivo V21 5G sice citelně ztrácí v oblasti hlasité reprodukce, nicméně například výdrž má i přes podstatně menší baterii srovnatelnou. V oblasti fotoaparátu je pak souboj poměrně vyrovnaný a ani jeden ze soupeřů nemá výrazně navrch. 120Hz obnovovací frekvence u AMOLED displeje Xiaomi je sice jasně lepší než 90Hz v podání Viva, jedním dechem však musíme dodat, že rozdíl mezi 90 a 120Hz displeji není v praxi tak moc patrný jako rozdíl mezi 60 a 90Hz panelem. V neposlední řadě pak musíme Vivu přičíst body k dobru za špičkový selfie fotoaparát a o něco málo vyšší výkon.

Závěr recenze Vivo V21 5G

Vivo V21 5G na nás udělalo nečekaně dobrý dojem. Namísto očekávané stylovky s řadou kompromisů jsme totiž dostali sice stylový, ale celkově velmi povedený smartphone, který je navíc za cenu 8 tisíc Kč nabídne i skvělý poměr cena/výkon. Vivo V21 5G je tak solidně vybavený smartphone, který nabídne nejen dostatek výkonu, ale také solidně optimalizovanou a celkově povedenou nadstavbu či kvalitní Super AMOLED displej. Jasným trumfem je zde pak špičkový selfie fotoaparát a stydět se Vivo V21 5G nemusí ani za výkony primárního fotoaparátu. Trochu škoda je ultraširokoúhlého a makro fotoaparátu, které by oba rozhodně mohly být lepší. Zklamání nám připravil také pouze jeden hlasitý reproduktor, který navíc nepodává ani nijak zvlášť kvalitní výkony. Škoda také absence zvýšené odolnosti a pouze plastové konstrukce – ta je však v této cenové kategorii spíše pravidlem, než výjimkou.

 

Klady

+ design a kvalita zpracování
+ primární a selfie fotoaparát
+ solidní výkon
+ 90Hz SuperAMOLED displej

+ skvěle optimalizovaný Funtouch OS
+ překvapivá výdrž baterie

Zápory

– pouze jeden hlasitý reproduktor
– nízké rozlišení makro fotoaparátu
–  bez zvýšené ochrany vůči vodě a prachu
– pozice čtečky otisků
– chybí podpora Wi-Fi 6

Může podle vás Vivo V21 5G zavařit zavedeným smartphonům z řad Redmi Note nebo Samsung Galaxy A?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Vivo.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)