Pozor! V ČR řádí vir vypadající jako zmeškaná hlasová zpráva

virus Flubot hlasová zpráva ČR

Česká Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) upozorňuje na nový typ hrozby, která se začíná rychle a ve velkém šířit přes mobilní telefony v ČR. Jde o již poměrně známý vir (malware) Flubot, jenž se v tomto případě na první pohled tváří jako zmeškaná hlasová zpráva, nicméně jde o nástroj k instalaci škodlivé aplikace. Během jediného dne tuzemští operátoři zaznamenali statisíce takových pokusů a není známo, kolik lidí bylo oklamáno.

Flubot vir ČR hlasová zpráva podvod upozornění

“Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji zákazník nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za dnešní den (11. května) zaznamenali operátoři už statisíce takových zpráv,” varuje APMS s tím, že doporučuje na podobné zprávy neklikat a lidé je mají okamžitě smazat.

Flubot za účelem instalace zmíněné aplikace odkazuje mimo Obchod Google Play, což by mělo být pro uživatele velkým varovným signálem. Takové pobídky bývají v drtivé většině případů podvodné. Část škodlivého provozu operátoři zvládnou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat. V minulosti se objevil tento typ útoku na území EU jako falešná výzva k vyzvednutí balíků.

Také vám přišla tato falešná hlasová zpráva?

Zdroj: APMS

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)