TOPlist

Vaříme s Androidem – Nejzajímavější aplikace

6a00d83451c9ec69e2014e8666cc14970d-pi

Nejprve musíme trošku zchladit nadšené geeky. Tentokrát se nebudeme bavit o „vaření“ ROMek, ale o přípravě pokrmů. O tom, že zařízení s Androidem pronikají do všech možných zákoutí lidských životů i příbytků, netřeba diskutovat. Tentokrát se podíváme do světa dobrých jídel a s Androidem budeme vařit.

Máme tu herní konzole, miniaturní počítače, automobily, hračky, multimediální centra, trouby… vida, trouba. U té se zastavíme. Už kolikrát jsem viděl tablet opřený na kuchyňské lince a vždy jsem si povzdychl nad tím, jak šílený je to nápad. Asi jako fénovat si vlasy zatímco ležíte ve vaně plné vody. Zkrátka riskujete – a když ne zrovna zdraví, tak minimálně ztrátu na majetku. A vůbec – má smysl si s sebou do kuchyně tablet nosit? Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, připravili jsme si výběr deseti nejzajímavějších aplikací, které se vám budou při vaření hodit. Nu a kdo ví, třeba nakonec i ten geek odloží gamepad a oblékne zástěru.

Studentská kuchařka a Studentská kuchařka HD

Začneme raději zlehka. Studentská Kuchařka od Jana Gruncla je zajímavou volbou pro studenty bydlící na kolejích, privátech či v jiných doupatech. Zatímco standardní verze se drží spartánského stylu a je vhodná pro telefony, zpoplatněná HD edice už je jiná káva – pěkně zpracované menu a příjemná barevná stylizace vypadá na tabletech o mnoho lépe. Co se týče receptů, Ambiente nečekejte, ale to samozřejmě není podstatou této kuchařky. Jídla směřují do ekonomické kategorie a lecjaký dietolog by se při čtení některých receptů osypal. Dost už bylo ale kritiky. Velmi příjemnou funkcí je u mnoha receptů přítomnost přibližné ceny, takže pokud študákovi cinkají v kapse poslední dvě dvacky, celkem rychle zjistí, co si ještě může dovolit za baštu. Jedná se tedy o jednoduché levné recepty, často okořeněné studentským humorem, doplněné o velmi užitečný slovník zahrnující nejzákladnější instrukce. S touhle kuchařkou si připraví teplou večeři i ten, který z vaření zná jen ten poslední krok – totiž konzumaci.

studentska_kucharka

Studentská kuchařka
Jan Gruncl
Verze 1.6.3 (30. 5. 2012)
Velikost 242 kB
1.5+

e855eKAtWIDXv7UYqFzJUldJz17S39TpbFkR5RgoAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

aKCD8gVO gUhd9IoMKQgfaqJh 0yKWBSQE7B2CnIAZMJkDj19cLsbGiPH1u9F pjmA=w124
Studentská kuchařka HD
Jan Gruncl
Verze 1.2 (2. 11. 2012)
Velikost 761 kB
1.6+

Ah67rYHcBTzDAAAAAElFTkSuQmCC
39,50 Kč

 

e-recepty

Nepříliš rozsáhlá, zato však hezky zpracovaná, převážně slovenská kuchařka je k dispozici zdarma. Menu je přehledně tříděno, vše barevně ladí… škoda, že aplikaci nelze přepnout do režimu na šířku. V nabídce najdete rozličné recepty jak z české, tak i slovenské kuchyně. Jak jsem zmínil, receptů sice není mnoho, ale i tak se hodí možnost hledání (recepty jsou navíc „otagované“) a můžete si vybrat ze sekcí nejnovějších či nejoblíbenějších receptů. Jednotlivé recepty jsou pak psány slovensky a jednoduchými a srozumitelnými kroky vás provedou přípravou jak tradičních halušek, tak třeba i vařením svíčkové. Autoři by do příště mohli přidat například snadné návody pro základní úkony v kuchyni (jak krájet cibuli, jak snadno připravit česnek atd.) Aplikace je každopádně zdarma, takže není důvod si ji nevyzkoušet.

e-recepty

C28Ztg CSkF3Qak35jpd8ku FV7ve46tpRY2ln5FOsOnrErIJBKynONqlruG9Aw0lmI =w124
e-recepty
Plat4M Digital Agency
Verze 1.1.1 (18. 10. 2012)
Velikost 7,5 MB
2.2+

+1qb9anYIRoFAA0QAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Apetit – Sezónní recepty

Luxusně zpracovaná aplikace s bohatým výběrem světových i českých pokrmů vyššího standardu – tady prostě mimibazar nečekejte. Pokud byste se pokusili vyhledat recept na špagety s kečupem a eidamem třicítkou, jsem si po čertech jistý, že se program raději sám odinstaluje. Apetit nabízí poněkud netradiční třídění nikoliv podle typu pokrmu či dle hlavní ingredience, ale vše řadí dle ročních období, což je poměrně šikovné, pokud si potrpíte na čerstvé sezónní ingredience a vodová tesco-rajčata bez chuti vám v zimě zrovna nejedou.

apetit_screenshot

Všechny recepty jsou doplněny minimálně jednou kvalitní fotografií, které zaručí, že se vám při pouhém listování začnou sbíhat sliny – tedy účel splněn. Recepty samotné jsou psané česky, zahrnují klasický seznam ingrediencí, postup a dokonce i možnost psát si k receptům vlastním poznámky. Zde si dovolím malou výtku – některé postupy by mohly být rozepsané více dopodrobna, mohou být matoucí. Aby toho nebylo málo, recepty jsou šikovně propojeny s nákupním seznamem a k dispozici jsou i videorecenze (streamované z YouTube). Nezapomnělo se ani na přípravu různých nápojů.

0qDqV2bO6ZRjTgmuZt8716Uq4BdHEGEzGsM3Iy540cTPyFoWwKDsPRahts4QF6ZtSk=w124
APETIT SEZONNÍ RECEPTY
iCom Vision Holding
Verze 2.1.1 (20. 4. 2012)
Velikost 19 MB
2.1+


Zdarma

Jamie’s 20 Minute Meals

Pokud vládnete pokročilejší angličtinou, rozhodně nesmíte vynechat (ne zrovna levnou) aplikaci s recepty známého televizního kuchaře. Jamie vyznává mantru rychlého vaření z kvalitních potravin, takže se dopředu zásobte hovězím ořechem, čekankou, rukolou, rozmarýnem, bazalkou a hlavně hektolitrem top-class olivového oleje, protože Jamie zkrátka nešetří. Návody rozepsané do jednotlivých kroků jsou hojně doplněny názornými fotografiemi, a pokud si dokážete sehnat potřebné ingredience (které v Penny vážně nemají a mít nebudou), dokážete při dodržení postupu připravit opravdu nádherně vypadající i chutnající jídla, která byste si s radostí objednali i v drahé restauraci. A návštěvy budou také zírat. Nevýhodou této aplikace je poněkud omezená škála receptů – na druhou stranu, nemá se jednat o recepty pro každodenní vaření, ale spíše (pro nás) netradiční labužnické zážitky zajímavé tím, že se dají připravit v rekordně rychlém čase.

jamies_20_minute_meals

Abyste toho za své peníze nedostali zas až tak málo, připravil pro vás Jamie sadu úžasných instruktážních videí (bohužel bez titulků), ve kterých vám poradí, jak překvapivě snadno nakrájet cibuli na droboučké kostičky; prozradí vám, na jaké čtyři způsoby se dá připravit česnek a zlatým hřebem je desetiminutové video o správném grilování stejků. Po pár minutách využívání téhle aplikace zkrátka dostanete obrovskou chuť vrhnout se do kuchyně a připravit ten nejlepší flák masa pod sluncem.

MvBgJam8KTYNJDCCKE99uT0vx
Jamie’s 20 Minute Meals
Zolmo
Verze 1.3.2 (11. 1. 2013)
Velikost 82 MB
2.0+

7Lo1zEGAAAAAElFTkSuQmCC
74,99 Kč

Moje-recepty.sk

Tak se mi zdá, že naši východní bratři jsou větší kuchaři než my – jak jinak si vysvětlit hned dvě povedené aplikace na vaření psané slovensky?  Moje-recepty.sk, jak název napovídá, je androidí verzí webové stránky plné receptů se stejným názvem. Aplikace nabízí velmi strohý design, jediným grafickým prvkem je horní lišta, ve které se vyskytují čtyři ikonky pro návrat domů, vyhledávání, sdílení a přidání do oblíbených. U receptů se nevyskytují fotografie, vše je čistě textové, což některým uživatelům může vyhovovat.

moje-recepty

Kvalita receptů je poněkud kolísavá. Najdeme jak zajímavé pokrmy, jako je třeba hovězí roláda se špenátovou omeletou, tak i recepty typu „Nakrájejte kuřecí maso na nudličky, dejte ho do pekáče s nějakým kořením a bramborami a zalejte to smetanou“.

EHNSEkeQ6stdrV2 0BLq9Ee eLadXMtqsRJLEG1qhsiwjgj8UAVhP9z6kYYHXg1YVpg=w124
Moje-recepty.sk
Dusan Chlpek
Verze 1.1.3 (21. 11. 2012)
Velikost 1 002 kB
2.3.3+

FsPpaGA+yDQVsA8D25V7d3zWElzkEB+2HDbabHuuBb8h4mkp6A7ycYMquJKRL2VNFR0vK24UOFP0LwMFgNG7sB5gwoPnuMjTQUSeY7z2HFmy+B50QZWNTXboCrnkkawScqnsBJW5Xn8ECAdzkzHnOR+S0P81sejqnM5l1NSU9JN4vnmA9+Aoevudtn+vI4AAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

 

8500+ Drink Recipes Free

Ať jsem se snažil, jak jsem chtěl, českou aplikaci s návody na koktejly jsem zkrátka nenašel. A přitom co je lepšího než pohostit návštěvu netradičním jídlem a večer završit ve společnosti exotického drinku? Koktejly do našeho výběru zkrátka patří. Po neúspěšném hledání jsem se rozhodl zařadit moji oblíbenou aplikaci 8500+ Drink Recipes Free – název je dost výmluvný a asi tedy není třeba zdůrazňovat, že zdarma dostanete recepty na skutečně mamutí množství alko i nealko drinků.

Jedná se o jednoduchou avšak bezvadně funkční databázi receptů na nejrůznější nápoje, o kterých jste v drtivé většině případů vůbec neslyšeli a vsadil bych se, že většina barmanů dost možná také ne. Kvalita a kvantita jsou samozřejmě dvě rozdílné věci a proto ten, kdo nechce experimentovat, raději zůstane u Cosmopolitanu a nebude zkoušet Sit on my Face a jiné zvláštnosti. Po zběžném prolistování bohatého seznamu receptů nejspíš dojdete k tomu, že lze mixovat téměř cokoliv s čímkoliv.

uoIEH8MG1rsmxDOOhqC rswQC1omvD
8,500+ Drink Recipes Free
Webworks and Applications Inc.
Verze 1.0.6 (17. 12. 2012)
Velikost 3,0 MB
1.5+


Zdarma

 

Nákupní seznam

Jak chce člověk vařit, když ve špajzu najde jenom dvě konzervy s vypouklým víčkem a dávno opuštěnou pavučinu? Pokud si chcete skutečně pošmáknout na některém z receptů obsažených v právě vyjmenovaných aplikacích, je potřeba nakoupit jak obyčejné suroviny, tak i některé netradiční. Abyste nemuseli spoléhat na svou děravou hlavu, existuje na Google Play nepřeberné množství různých nákupních seznamů. My vám ale dáme tip na jednu povedenou českou aplikaci s obyčejným názvem Nákupní košík.

nakupni_seznam_screenshot

Krom toho, že jednoduchým ťukáním na potraviny zobrazené na displeji si rychle a snadno sestavíte nákupní seznam, je prográmek také propojen s webem AkcniCeny.cz a po zadání místa, kde nakupujete, vám navíc zobrazí akční zboží v dané lokalitě. A jako by to nestačilo, můžete si i vytvořit vlastní účet a synchronizovat si nákupní seznamy v různých zařízeních. Sympatické!

r3fVbDKV9bJ7 Z4icqhsvfG6B1eFHzsvmRmaxJsIwBcIvF9WZwv7OTUxsZxdY8p O00m=w124
Nákupní seznam
Breele.com
Verze 1.0.3 (4. 6. 2012)
Velikost 2,8 MB
2.1+


Zdarma

Kalorické tabulky

A to nejméně příjemné nakonec. Marná sláva, dobré jídlo je dvousečná zbraň a většinou čím chutnější a okázalejší krmě, tím horší efekt pak má na vaši postavu. Kalorie jsou zkrátka prevíti. Aby vaše další kroky nemusely směřovat k hledání článku „Top fitness aplikace pro Android“, bude lepší, když se takové situaci vyhnete úplně. Aplikace Kalorické tabulky přebírá data z rozsáhlé databáze webu www.kaloricketabulky.cz, která patří k nejlepším na českém internetu.

kaloricke_tabulky

Velmi užitečným doplňkem je spolupráce s aplikací BarCode Scanner, díky které vám stačí jen stisknout tlačítko, přidržet čárový kód u foťáku vašeho zařízení a během pár vteřin se o produktu dozvíte vše potřebné. Bezplatná verze obsahuje reklamu.

oWS1dJp0SATOTagOdTccS5e349hA6CPEp3l0zOsjO0RX
Kalorické tabulky
Tomas Petivoky
Verze 2.3 (5. 8. 2012)
Velikost 348 kB
1.6+

W4o3oSo56UHp0Sn8Do9kaKPFvbEkAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

 

Vařit či nevařit?

Nabídka českých aplikací pro kuchaře vybavené androidím tabletem či telefonem zatím není příliš široká, což je škoda – oproti klasickým kuchařkám (byť v digitální podobě) je zde široké spektrum dalších možností, jak život v kuchyni zpříjemnit – od instruktážních videí až po možnost propojit si recepty s nákupním košíkem a ke všemu si snadno a lehce připisovat postřehy a poznámky.

Pokud vládnete angličtinou, vaše možnosti se rapidně rozšiřují a díky například Jamie’s 20 Minute Meals vás to bude v kuchyni opravdu bavit. Na druhou stranu, i české a slovenské databáze receptů vás jistě nezklamou a naleznete v nich klasiku, na kterou jsme zvyklí.

Rada závěrem? Kupte si kvalitní obal na tablet!

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)