USA obvinily Huawei z podvodu, krádeže obchodních tajemství a porušení zákonů

usa obvinily huawei podvod kauza huawei

Kauza Huawei se v posledních hodinách vyostřuje. Důvodem jsou obvinění, které vznesly USA proti čínské společnosti a finanční ředitelce Huawei. A to z podvodu, krádeže obchodních tajemství a obcházení sankcí. Že jde již o vážnou věc ukazuje i to, že obvinění oznámili na společné tiskové konferenci ředitel FBI, ministr vnitra, ministr obchodu a dočasný ministr spravedlnosti.

Vztahy mezi USA a Čínou eskalují: Důvodem je kauza Huawei a nová obvinění

Kauza Huawei už několik týdnů hýbe nejen ve světě, ale i u nás. USA nyní obvinily čínskou společnost z celkem 10 případů krádeže obchodních tajemství a 13 souvisejících případů, kde čínská společnost měla obcházet sankce a zákony. Na společné tiskové konferenci obvinění oznámili ředitel FBI Christopher Wray, dočasný ministr spravedlnosti Matthew Whitaker, ministr vnitra Kirstjen Nielsen a ministr obchodu Wilbur Ross.

USA varuje spojence – nepoužívejte Huawei

Huawei měl údajně ukrást obchodní tajemství společnosti T-Mobile. Konkrétně v roce 2013 měl T-Mobile umožnit společnosti Huawei testovat telefony pomocí robota “Tappy”, který simuluje používání telefonu. Zástupci Huawei měli údajně přímo ze sídla společnosti T-Mobile ukrást součástky tohoto robota a měli si jej rovněž detailně nafotit. Následně tyto informace měl Huawei použít k vylepšení vlastního robota.

Dokonce měla společnost Huawei nabízet vlastním zaměstnancům finanční bonus za to, že získají technologie od konkurence. Dále měla společnost spáchat bankovní podvody a měly se porušit sankce, když čínská společnost obchodovala s Íránem.

Matt Whitaker announces charges against Huawei officials.

Matt Whitaker announces charges against Huawei officials.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo finanční ředitelku společnosti Huawei z finančních podvodů, praní špinavých peněz, porušování sankcí a maření spravedlnosti. Finanční ředitelka Meng Wan-čou je mimo jiné i dcerou zakladatele Huawei. Samotná společnost ještě na obvinění nereagovala, nicméně čínská média tvrdí, že se USA snaží omezit globální expanzi čínské společnosti. Huawei byl ještě pár let zpět “neznámou” firmou, o které věděli pouze ti, kteří se zajímali o technologie. Jenže během krátké doby neskutečně vyrostla a nyní je jeden ze světových technologických gigantů podobně jako Apple nebo třeba Samsung.

Společnost Huawei obvinění odmítá

Aktualizace: Níže přinášíme oficiální stanovisko společnosti Huawei k obvinění USA.

Prohlášení společnosti Huawei

Společnost Huawei je zklamána z vývoje situace a obvinění vznesených vůči společnosti. Poté, co byla zatčena finanční ředitelka Meng Wang-čou, zástupci společnosti se pokoušeli komunikovat s vyšetřovateli, ale jejich žádost byla zamítnuta bez dalšího vysvětlení. Obvinění z porušení obchodního tajemství byla již předmětem občanského řízení, ve kterém došlo ke smíru obou stran. Porota došla k závěru, že nevznikla žádná škoda, ani nebylo zjištěno úmyslné nebo poškozující jednání ve vztahu k obchodnímu tajemství. Huawei vyvrací jakékoliv pochybnosti, že by její dceřiná společnost porušila zákony Spojených států. Zároveň si není vědoma protiprávního jednání ze strany paní Mengové a věří, že americké soudy nakonec dojdou ke stejnému závěru.

Co říkáte na obvinění USA?

Zdroje: engadget.com, bloomberg.com, cbsnews.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)