UNLEASHED: dálkové ovládání digitální zrcadlovky z chytrého telefonu

unleashed_ico

Jste-li majiteli digitální zrcadlovky (DSLR), možná vás zaujme projekt UNLEASHED, díky kterému proměníte svůj chytrý telefon v dálkové ovládání. Nejde přitom jen o vzdálenou aktivaci spouště – se smartphonem můžete na dálku provádět celou řadu operací a nastavení.

Takto vypadá finální produkt Takto vypadá finální produkt

Jednou ze zásadních výhod je velikost tohoto prvku, jehož instalaci při zběžném pohledu nejspíš ani nezaznamenáte. UNLEASHED je tak malý, že ho můžete nechat připojený třeba napořád. Navíc neblokuje “horké sáňky” (zásuvku na fotoaparátu elektrickými kontakty na připojení blesku), takže můžete použít další příslušenství dle potřeby.

Dálkové ovládání z chytrého telefonu

Po připojení UNLEASHED je možné zapnout aplikaci v mobilu, která poskytne plnou kontrolu nad fotoaparátem. Můžete změnit nastavení citlivosti ISO, rychlosti závěrky, clonu, režim, blesk, vyvážení bílé, kompenzaci expozice a další atributy. Je také možné ovládat nahrávání videa (spuštění a pozastavení nahrávání, provedení změny nastavení) nebo ovládat více foťáků současně.

Celý systém je velmi jednoduchý a zařízení s telefonem komunikuje přes Bluetooth .Díky tomu můžete snadno udělat dokonalý záběr, bez ohledu na to, jestli jste za nebo před kamerou. Stejně snadno pak aktivujete spoušť, aniž byste se dotkli fotoaparátu.

Zařízení s telefonem komunikuje přes Bluetooth Zařízení s telefonem komunikuje přes Bluetooth

Jednou z největších výhod digitální fotografie je možnost okamžitého prohlížení výsledků. O tu nepřijdete ani při focení přes dálkové ovládání – UNLEASHED zobrazuje na displeji chytrého telefonu miniaturu náhledu pro rychlý přehled a kontrolu expozice.

Na displeji telefonu je vidět náhled Na displeji telefonu je vidět náhled

Bezdrátové dálkové ovládání je důležitá pro dlouhé expozice, využívané například pro focení noční oblohy, stejně jako časosběrné snímky. Modul umožňuje fotografování v intervalech a podporuje pečlivě kontrolovanou expozicí vyladit plynulé přechody dne a noci.

Časosběrné snímky budou hračkou Časosběrné snímky budou hračkou

Ukládání GPS souřadnic

Ve spolupráci se smartphonem nebo přijímačem GPS umí modul přidat do metadat snímku přesnou zeměpisnou polohu. Prohlížení fotek z dovolené tak můžete oživit třeba prezentací fotografií v mapě. Budete také moci vyhledávat fotky z vašich oblíbených míst pouhým přiblížením, aniž byste si museli pamatovat, kdy jste v dané lokalitě byli. Téměř každý software pro správu a úpravu fotek dnes podporuje geotagging.

Prohlížejte si fotky v mapě Prohlížejte si fotky v mapě

UNLEASHED podporuje širokou škálu fotoaparátů značek Nikon a Canon, ale moduly nejsou úplně univerzální. K dispozici je tedy několik verzí pro různé typy zrcadlovek. Před koupí určitě doporučujeme projít seznam podporovaných digitálních zrcadlovek, kde současně zjistíte, jakou konkrétní verzi budete potřebovat.

Seznam podporovaných modelů Seznam podporovaných modelů

Kde a za kolik UNLEASHED pořídíte?

Autoři projektu zatím sbírají finance na rozjezd výroby na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Původně požadovaná částka 60 000 eur (asi 1,6 milionu korun) bude s největší pravděpodobností dosažena již dnes, a to do konce kampaně zbývá ještě 25 dní. Lze tedy předpokládat, že k finálnímu produktu už povede hladká cesta.

Kde a za kolik UNLEASHED pořídíte? Kde a za kolik UNLEASHED pořídíte?

Případní sponzoři mohou dostat jeden modul za cenu 109 eur (cca 3 000 Kč), bývají však už jen necelé dvě stovky kusů. V další vlně pak bude produkt nabízen za 129 eur (3 500 Kč). V obou případech je nutné při objednávce do Česka připočítat poštovné ve výši 7 eur, tedy dalších asi 190 Kč. Zahájení dodávek se očekává až v červnu příštího roku. Jistou garancí kvality může být fakt, že celý produkt bude vyráběn v sousedním Německu.

Zdroje: androidauthority.com, kickstarter.com, foolography.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)