Lékařské diagnózy už v ČR řeší i umělá inteligence. Zatím čte rentgeny

ČR umělá inteligence Carebot diagnózy rentgen

České lékařství postoupilo na novou úroveň. Tuzemským doktorům začíná s určováním diagnózy pomáhat také umělá inteligence. Havířovská nemocnice začala testovat službu Carebot, která pomocí AI pomáhá lékařům číst rentgenové snímky. Jde o první nasazení této technologie v České republice.

Umělá inteligence má lékařům v praxi pomoci zvládnout neustále se navyšující počet rentgenových snímků, které musí během roku vyhodnotit. Po vyšetření se snímky pomocí technologie české firmy OR-CZ uloží do počítače, kde je umělá inteligence Carebot vyhodnotí. Následně upozorní lékaře na problematická místa. Zabrání tak chybovosti při stanovování diagnózy. Lékaři radiologického oddělení Nemocnice Havířov pomáhají ukončit fázi vývoje tohoto systému před tím, než bude moci být nasazen v nemocnicích i ordinacích po celé Evropě.

ČR umělá inteligence Carebot diagnózy rentgen analýza

“Dosavadní výsledky testování ukazují, že umělá inteligence má rozhodně své místo ve velmi blízké budoucnosti. Slibujeme si od toho další zvýšení kvality péče, zrychlení procesu diagnóz, téměř nulovou chybovost, lepší průchodnost oddělení,” uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Zatímco počet rentgenových snímků, které musí radiolog během roku vyhodnotit, roste, počet lékařů zůstává téměř stejný. A počet snímků bude v následujících letech nadále přibývat. S jejich rostoucím počtem roste i počet případných nevyžádaných chyb a nepřesností. Systémy umělé inteligence tak mají podle zakladatelů Carebotu už brzy běžně pomáhat lékařům v každodenním vyhodnocování.

Kolikrát jste byli za poslední rok na rentgenu?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)