Menu

Ultimate custom clock – vyrobte si vlastní Widget s hodinami

Systém Android uchvátil spoustu svých uživatelů neskutečnou volností a možností přizpůsobit si vlastní pracovní prostor svého telefonu. Koncept několika úvodních obrazovek, které si můžeme vyšperkovat k obrazu svému, se stal dokonalým společníkem při používání systému Android. Nedílnou součástí obrazovek se stal Widget s hodinami a počasím. Ten existuje v neskutečně mnoha podobách, může se však stát, že v celém vesmíru neexistuje žádný, který by pasoval na Vaši obrazovku a splňoval by veškeré požadavky. Pojďme si nyní představit vynikající aplikaci Ultimate custom clock, díky které si můžeme vyrobit Widget přímo na míru.

Rozcestník

  1. Základní obrazovka
  2. Editace položek
  3. Pozadí Widgetu
  4. Interaktivní oblast
  5. Přidání fontu
  6. Uložení a správa fontu
  7. Import a export
  8. Nastavení
  9. Ukázky Widgetů
  10. Závěr

Ultimate custom clock

V internetovém obchodě Google Play je možné vyhledat obrovské množství Widgetů různých podob, funkcí a možností. Ne vždy se však podaří skloubit všechny požadavky do jednoho hotového Widgetu a kolikrát si člověk říká, že by nějakou věc potřeboval jinak. Nebojíte-li se investovat trochu času, tato aplikace se Vám odmění Widgetem, který je šitý přímo na Vaši plochu. Detailní nastavení jednotlivých položek a možnost zapojit i externí grafiku dává tvořitelům možnost vytvořit nevšední Widget, který bude obsahovat jen ty položky, které jsou skutečně potřebné. Velice jednoduché ovládání a fakt, že je aplikace zdarma, nutí jen k jediné otázce – proč to nezkusit?

Základní obrazovka

Autor aplikace toho v úvodu příliš nevymýšlel a hned po zapnutí aplikace se dostáváme do samotného editoru Widgetů. Úvodní část obrazovky slouží jako náhled právě vytvářeného Widgetu. První tlačítko zleva v prostřední části obrazovky slouží pro výběr položek, které chceme na Widget umístit. Jedná se především o informace o času, datu, baterce, počasí, ale také třeba o zameškaných hovorech, emailech nebo poloze. Možností je skutečně mnoho. Vysouvacím seznamen uprostřed volíme položku, kterou chceme právě editovat a umístit ji správně na plochu Widgetu. Tlačítko vpravo pak určuje pořadí těchto položek.

Editace položek

Prostředním vysouvacím seznamem pod náhledem Widgetu zvolíme, kterou z položek si přejeme editovat. Po vybrání nám přibyde několik tlačítek a možností, které se vážou k dané položce. Nejčastěji se jedná o umístění, výběr velikosti a barvy písma, úhel natočení, nebo třeba také vržený stín. Položku můžeme umístit prstem přímo v náhledu a poté její pozici jemně doladit manuální volbou.

Pozadí Widgetu

Ovládáte-li do určité míry tvorbu grafiky, můžete si na počítači vytvořit libovolné pozadí a to pak do Widgetu přidat. Stačí vybrat v seznamu položek Background a pomocí čtyř ikonek pozadí nastavit. Nejprve volbou Image vybereme obrázek, který chceme přidat, nebo barvu pozadí druhou ikonkou zleva. První ikonka zleva pak umožňuje nastavit manuální rozlišení přidaného obrázku, tlačítko Alpha řídí průhlednost obrázku, obsahuje-li alfa kanál (typicky PNG obrázek).

Interaktivní oblast

Další výbornou možností této aplikace je zvolit oblast Widgetu, která bude určitým způsobem reagovat na Váš dotyk. Typicky spustí příslušnou aplikaci po klepnutí do určité oblasti Widgetu (například spustí kalendář při klepnutí na datum atp.). To můžeme snadno nastavit výběrem položky Hotspots. Levý vysouvací seznam slouží k výběru příslušné oblasti, kterou budeme konfigurovat (je jich k dispozici až 15). Pozici této oblasti můžeme nastavit prstem přímo v náhledu nebo ručně pomocí ikonky kurzoru. Velikost zóny jde s přesností na pixel měnit druhou ikonkou zprava. Ikona úplně napravo, Set hotspot, slouží k výběru akce, která nastane při klepnutí na danou oblast.

Přidání fontu

Pro změnu stylu písma stačí nakopírovat soubor s fontem (.ttf) na paměťovou kartu do složky Fonts (budete ji možná muset ručně vytvořit). K výběru fontu slouží ikonka úplně napravo v druhé řadě ikonek.

Uložení a správa Widgetů

Abychom mohli vytvořený vzor použít jako samostatný Widget, je potřeba jej nejprve uložit. To provedeme volbou Save skin po vyvolání nabídky. Pod položkou Open/manage skins nalezneme seznam, ve kterém můžeme upravovat či mazat již existují Widgety.

Import a Export

Chcete-li Widget poslat i někomu dalšímu, kdo používá UCCW, použijte volbu Export skin. Ta uloží Vámi vytvořené skiny do souboru uzip, který nalezneme na paměťové kartě ve složce uccwOutput. Pro importování souboru slouží volba Import skins.

Nastavení

Skromné nastavení v sobě ukrývá pouze možnost manuální nastavení lokace, autolokace a jejího intervalu obnovení, teplota ve stupních Celsia nebo začátek týdne v neděli.

Ukázky hotových Widgetů

zdroj:  forum.xda-developers.com

Závěr

Málokdy člověk narazí na aplikaci, která nabídne takovou volnost při tvorbě a navíc je k dispozici úplně zdarma. Autorům aplikace Ultimate custom clock se to však povedlo a jsem si jist, že své uživatele nezklame. Výsledný Widget je možné doladit skutečně do nejmenších detailů a s trochou píle vznikají skutečně originální a funkční řešení pro Váš telefon. Užitečná je též možnost exportu pluginu, která umožní předat Váš Widget dalšímu uživateli tohoto programu. Ten si s ním pak může ozdobit svou plochu.

Ultimate custom clock (UCCW)
VasuDev
Verze1.2.6 (29. 5. 2012)
Velikost1,5 MB
2.1+


Zdarma

 

Komentáře

Libb76

Libb76

18.6.2012 6:14

Tak s tím si pohraju, díky za tip!

Bobo

Bobo

18.6.2012 9:12

jj, tohle jsem objevil nedávno a je to bomba, aplikace sice není úplně dokonalá a občas si člověk při tvorbě zanadává, ale výsledek stojí za to!

k0nko

k0nko

18.6.2012 9:37

na XDA su uz hotove stovky skinov na stiahnutie. niektore su fakt ze podarene, oplati sa pozriet, kto nepozna

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1387518

p3dro

p3dro

18.6.2012 12:20

Nejaká výhoda oproti Make Your Clock widget?

Aleq

Aleq

18.6.2012 12:23

Pouzivam par tydnu, skvela vec. Hlavne se zda, ze to pouzivaji i nadani grafici/tvurci – alespon soudim podle hotovych skinu na XDA. Je si z ceho vybirat

Derryk

Derryk

18.6.2012 13:00

Existuje nějaký widget zobrazující přesný čas (korigující chybu nemožnosti nastavit s) včetně sekund?

Kvasoň

Kvasoň

18.6.2012 15:26

Doporučuji se mrknout taky na Make Your Clock widget, s kterou jsem naprosto spokojený a vyvíjí to myslím český vývojář…

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

18.6.2012 15:28

Kvasoň
Díky moc za tip, vyzkouším.

Bobo

Bobo

18.6.2012 15:42

Oproti Make Your Clock widget to má pár věcí jinak či navíc, například možnost tzv. series, které lze navíc zakulatit, se mi hrozně líbí.

PetrM

PetrM

18.6.2012 19:02

Nemohu najít, jak nastavit češtinu v textovém popisu počasí. Nevíte někdo?

Tomáš Hubálek

Tomáš Hubálek

18.6.2012 20:29

Ahoj, jsem autor zmiňovaného Make Your Clock Widget a UCCW pravděpodobně jeho nejpropracovanější konkurencí.

Opravdu umí některé věci, které Make Your Clock Widget neumí. Na druhou stranu spotřebovává mnohem víc baterie než Make Your Clock Widget (schválně mrkněte na největší žrouty baterie, UCCW tam zaručeně bude) a nemá webovou galerii (kde Make Your Clock má už skoro 5000 vzhledů, které si stáhnete na pár kliknutí).

Doporučuju mrknout na oba a pak se rozhodnout, ovládání kterého vám víc sedne.

Make Your Clock Widget můžete vyzkoušet ve verzi zdarma (která je plně funkční, jen má těch elementů méně) na https://play.google.com/store/apps/details?id=net.hubalek.android.makeyourclock, placená verze je na https://play.google.com/store/apps/details?id=net.hubalek.android.makeyourclock.pro, web se spoustou dodatečných informací je http://www.makeyourclock.com/ (jen v angličtině)

Tom

Mira

Mira

19.6.2012 0:20

Muze te mi prosim poradit. Stahnu si hotovi skins z netu, a jak ho potom mam dostat do toho programu? abych ho mohl pak pouzit jako widget

Tomáš Hubálek

Tomáš Hubálek

19.6.2012 12:16

Pokud chceš používat jenom skiny, můžeš zkusit Thousand Clock Widgets Gallery – https://play.google.com/store/apps/details?id=net.hubalek.android.makeyourclock.gallery.pro

Mira

Mira

19.6.2012 16:59

Tomáš Hubálek: To jsem zkousel, ale nejak mi nejde dat ten widget hodin na plochu co jsem si stahl, a pak jeste to ma 38MB v operecni pameti, to je dost :(

Aleq

Aleq

19.6.2012 17:58

Nic proti Make Your Clock Widgetu, mam rad ceske aplikace, ale problem je, ze na nej nejsou pekne skiny. Alespon co jsem zatim videl ty nejstahovanejsi, tak je to jak na Windows Mobile 5 ci tak – proste jak vyrezavany ze dreva (nadsazka, ze ano, ale vypada to jako by to proste delali programatori a ne nadani lidi). Naproti tomu pro UCCW existuje spousta modernich skvele vypadajicich widgetu. A diky absentujici galerii (pouze forum / google) existuje i velmi pekny klon napr. HTC Sense 4 hodin.

RSS (komentáře k článku)