Twitter spouští Birdwatch, program který má bojovat s dezinformacemi
Twitter v posledních letech vyzkoušel celou řadu systému ke kontrole pravdivosti tweetů. Povětšinou se ale vztahovaly pouze k účtům, které sledují miliony lidí nebo k populárním a většinou i rozporuplným tématům. Nyní chce Twitter přidat kontext a štítky ke tweetům. Zamýšlí tak udělat pomocí systému s názvem Birdwatch. Twitter spouští Birdwatch jako systém rychlého ověření dat, který je plně založený na komunitě sociální sítě.
Uživatelé budou moci rychle reagovat, když se začnou šířit dezinformace. Ke twettům budou moci přidat kontext, kterému všeobecně lidé více důvěřují. V současné době bude tento kontext k dispozici na vyhrazené stránce Birdwatch, ale konečným cílem je zpřístupnit tyto poznámky přímo na Twitteru.
? Today we’re introducing @Birdwatch, a community-driven approach to addressing misleading information. And we want your help. (1/3) pic.twitter.com/aYJILZ7iKB
— Support (@Support) January 25, 2021
Twitter spouští Birdwatch hned z několika důvodů. Hlavním důvodem prý je, že lidé ocení spíše kontext než štítky, které říkají „pravda/nepravda“. Twitter říká, že funkci zatím testoval se 100 uživateli, kteří byli napříč politickým spektrem a všichni byli se systémem spokojeni.
Sociální síť tvrdí, že všechna data o Birdwatch budou veřejně dostupná a lze je stáhnout. Systém a jeho provedení jsou momentálně v prvopočátku. Oddělená stránka je zamýšlena pouze, aby se systém rozběhl. Podle společnosti je současný systém vědomě jednodušší a Twitter ho hodlá používat pouze na krátkou dobu pro rozběhnutí programu.
Na první pohled se myšlenka, že Twitter spouští Birdwatch pro všechny uživatele může zdát docela nelogická. Dezinformace totiž může spravovat stejná skupina uživatelů, která potenciálně šíří fake news. Twitter říká, že zatím je Birdwatch v raných fázích a je otevřený změnám a vývoji.
Věřili byste ostatním uživatelům Twitteru?
Síťařina ho nebavila, tak vzal do ruky tužku, papír a telefon. Coby vystudovaný odborník na IT měl Honza skončit v korporátu s velkým „K“ a… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář